Méregtelenítés és vaspótlás

Véglegesen kitört a melegebb évszak, már csak hetek kérdése és nem hivatkozhatunk a tavaszi fáradtságra, ha le akarunk mondani egy-egy találkozót.

Mobil diagnosztika

Úton-útfélen diagnosztizálhatnak hamarosan az orvosok, ha van náluk okostelefon.

Napfényvitamin

Előkelő helyet szerzett magának a táplálék kiegészítők között az elmúlt években a D-vitamin.

Számokba fojtva

A Béres Egészség Hungarikum Alapítvány reprezentatív felmérése szerint ugyan elhivatottak és felelősségteljesek a hazai pedagógusok, mégis gyerekcipőben jár az iskolai egészségfejlesztés, és az oktatási intézmények háromnegyedének komoly segítségre van szüksége a továbblépéshez.

Szűrés és szuri

Az ÁNTSZ Gyermek-egészségügyi Intézet családtervezési programja keretében hívja fel a szülők figyelmét a megelőző védőoltások lehetőségeire.

 

Fluorózis

Ha kevés, az a baj, ha sok, az a baj. A fluor fontos a fogak egészségéhez, több évtizede adagoljuk is az ivóvízhez és a fogkrémhez, de egyre inkább a viták kereszttüzébe kerül túladagolásnál tapasztalt mellékhatásai miatt. Egy közelmúltban végzett amerikai vizsgálat szerint majd minden második tizenéves enyhe vagy mérsékelt fluorózisban szenved.

A legújabb adatok szerint az általános iskolások egyharmadánál, a középiskolások 40 százalékánál kimutatható a fogak elszíneződésével járó állapot. Az adatok közel tízszázalékos emelkedést mutatnak az elmúlt húsz év távlatában. A fluorózis jelenlegi tudásunk szerint ugyan nem veszélyes, de fehér csíkok, súlyosabb esetben barna foltok megjelenését okozza a fogakon.

Fluor fokozott bevitelét okozhatja az ivóvízben természetesen vagy hozzáadott elemként található anyag, de környezeti ártalom is. A kútvíz is tartalmazhat sok fluort, ezért vidéken, ahol a fluor koncentrációja a vízben meghaladja az egymilliomod részt (1 ppm), különösen fontos, hogy a gyerekek palackozott vizet kapjanak. Megfigyelték azt is , hogy az alacsony kalciumbevitel fokozza a fluorózisra való hajlamot.

Élettani szempontból fontos a fluor, mivel fokozza a fogzománc keménységét és ellenállóvá teszi a savakkal szemben. Jelenléte és mennyisége leginkább három hónapos és nyolcéves korunk között kritikus, ilyenkor fejlő dnek ki ugyanis az állandó fogak az állkapocsban. Fluorózis tehát csak addig alakulhat ki, amíg az állandó fogak át nem hatoltak az ínyen. A zománcba beépülő megfelelő mennyiségű flourapatit védi a fogat, a túlzott mennyiség azonban az esztétikailag zavaró csíkok és barna foltok mellett a zománc lepattogzásához is vezethet.

Mindenesetre beszédes intézkedés, hogy az amerikai környezetvédelmi hivatal az ivóvíz fluortartalmának ajánlott mennyiségét a közelmúltban maximum 0,7 milligramm/literre csökkentette, és angliai fogorvosok már egy évtizede nem ajánlják a fokozott fluorbevitelt, ső t gyermekfogkrémeknél kifejezetten kerülik a fluor alkalmazását.

DURVA ELEM

Elemi formában afluor erősen maró, halványsárga színű gáz, ami szinte mindennel, még a nemesgázokkal, az üveggel és a nemesfémekkel is azonnal oxidatív reakcióba lép. Hő és fény sem kell ahhoz, hogy a hidrogénnel robbanásszerű kölcsönhatásba lépjen, ezért is kísérleteztek vele rakéta-hajtóanyagként. Létezéséről régóta tudtak, de előállítani csak 1886-ban sikerült. Alapanyaga egy kalciummal képzett ásvány, a fluorit vagy folypát. Az egészségügyben kis mennyiségben használják érzéstelenítőkben, antibiotikumokban és gombaölő szerekben.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.