Hatásvadászat

Dr.

Holisztikus immunerősítés

A tél utolsó próbálkozásai a legkegyetlenebbek.

Szervgyártás

Az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő ága a biotechnológia – a sejtbiológia, a genetika és a nanotechnológia találkozása a tervező asztalon.

Temperamentum

A régi görögök tudtak egy s mást az emberről.

Vízben az igazság

„Ön nem beteg, hanem szomjas! A szomját pedig ne gyógyszerekkel csillapítsa!” Dr.

 

Tejben az igazság

A tápszerrel etetett újszülöttek közül hatszor annyian lesznek elhízottak hároméves korukra, ha 4 hónapos koruk előtt szilárd táplálékot is kapnak. Az egyik bostoni kórházban végzett kutatásban 847 csecsemő szülei vettek részt, folyamatosan követve gyermekük táplálkozását és testsúlyának alakulását három éven át. A statisztika szerint a bébik kétharmada kapott anyatejet és harmada részben vagy kizárólag tápszert az első négy hónapban. Összességében a gyerekek kilenc százaléka volt elhízott hároméves korára, viszont ezek túlnyomó része azok közül került ki, akiket a tápszer mellett korán elkezdtek szilárd élelmiszerrel táplálni. A kutatás meglepő eredménye, hogy az anyatejjel táplált csecsemőknél a későbbi elhízást nem befolyásolta a hozzátáplálás kezdete: esetükben mindegy, hogy 4, 6 vagy 9 hónaposan kaptak először szilárd ételt.

A kutatás elgondolkodtató, mivel az elhízás komoly probléma az Egyesült Államokban, ahol ráadásul minden negyedik gyereket soha nem szoptatnak, az újszülöttek felét pedig négy hónapos kora előtt elválasztják és átszoktatják tápszerre vagy szilárd táplálékra. A WHO ajánlása szerint a csecsemőknek hat hónapos korig kizárólag anyatejet kellene adni, azután két évig folytatni az anyatejes táplálást az aktuális életkornak megfelelő kiegészítő élelmiszerekkel.

Még mindig borzolja az orvosi szakma kedélyeit a British Medical Journal hasábjain január közepén megjelent cikk, melyben négy neves táplálkozási szakértő megkérdőjelezi a WHO ajánlását – melyet az Egyesült Királyság egyébként sok európai országgal ellentétben elfogad és állampolgárainak javasol.

A vitát az váltotta ki, hogy kiderült: a négy szerző közül három szoros kapcsolatban áll bébiételgyártó nagyvállalatokkal. Úgy tűnik, szándékuk visszafelé sült el, és jó publicitást adott a szoptatás mellett érvelőknek.

LA LECHE LIGA

A riasztó amerikai statisztika talán még ennél is rosszabb lenne, ha 1956 októberében két kertvárosi anyuka, Mary White és Marian Tompson a parkban szoptatva nem kap kíváncsi tekinteteket, majd nem alapítja meg a természetes anyatejes táplálás híveinek önsegítő csoportját. A La Leche Liga olyan korban próbált segíteni a szoptató anyáknak, amikor a “mell” szót még nem lehetett publikusan leírni, és a tápszert kötelezően írta fel a doktor. Ma hatvanhat országban vannak jelen és próbálják megértetni: ha éhesen sír a baba, otthon vagy útközben, a cici mindig kéznél van. Szólamok, statisztikák és tanulmányok helyett igazi anyukák adnak praktikus tanácsot írásban vagy telefonon, ha kell, a legkritikusabb pillanatban, az éjszaka közepén is. Hazai szervezetük honlapja: www.lll.hu.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.