Holisztikus immunerősítés

A tél utolsó próbálkozásai a legkegyetlenebbek.

Szervgyártás

Az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő ága a biotechnológia – a sejtbiológia, a genetika és a nanotechnológia találkozása a tervező asztalon.

Tejben az igazság

A tápszerrel etetett újszülöttek közül hatszor annyian lesznek elhízottak hároméves korukra, ha 4 hónapos koruk előtt szilárd táplálékot is kapnak.

Temperamentum

A régi görögök tudtak egy s mást az emberről.

Vízben az igazság

„Ön nem beteg, hanem szomjas! A szomját pedig ne gyógyszerekkel csillapítsa!” Dr.

 

DNS

10 éve, 2001. február 12-én amerikai tudósok bejelentése áttörést hozott a tudomány történetében: megfejtették az emberi génállomány kódját. A lehetetlennek látszó feladat megoldása megnyitotta a kaput a további kutatások előtt, egyre-másra izolálják a különböző élettani tulajdonságokat, életfunkciókat és betegségeket meghatározó génszakaszokat.

Az univerzális örökítő anyag két ellentétesen egymás köré csavarodó, irdatlan hosszúságú polimer molekula, melynek külső vázát cukor és foszfát észteres kötése adja. A dupla hélixspirál két belső árkában elhelyezkedő és bázisos kötéssel egymáshoz kötődő úgynevezett nukleobázisok hordozzák a kulcsfontosságú genetikai információt. Ezeknek a nitrogéntartalmú szerves bázisoknak négy fajtája van jelen a DNS-molekulában: citozin (C), guanin (G), adenin (A) és timin (T). A négyféle bázis valójában két kiegészítő párt alkot, melyek a spirál két szálát egymáshoz kapcsolják: az több hidrogénkötéssel rendelkező citozin-guanin és a gyengébb adenintimin páros. Ez a kétféle bázispár ismétlődik hárommilliárdszor az emberi DNS teljes hosszában.

Az élet kódja

- A spirál átmérője 2 nm, egy teljes csavarulat hossza 3,4 nm. A spirál teljes hossza 1,8 méter.

- A genom hossza alapján nem mi vagyunk a teremtés koronái: a növények genetikai kódja egy nagyságrenddel nagyobb, de az egysejtű Amoeba dubia DNS-ében is kétszázszor több bázispár van.

- 3,2 milliárd bázispár alkotja az emberi genom kódját, melyek több mint húszezer elkülöníthető génbe, azok pedig 23 homológ kromoszómapárba csoportosulnak.

- Eddig közel húszmillió gént rögzítettek és vettek adatbázisba élő szervezetekből.

- A molekuláris biológia alapmértékegysége a kilobase (kb), ami ezer bázispárnak felel meg.

- A kromoszómákba rendeződő gének tömörítését, a génállomány duplikálását speciális fehérjék, ún. kromatinok végzik.

- Génkészletünk 99,9 százalékban megegyezik, az egy ezrelék különbség a fajon belüli biodiverzitás kulcsa.

- Eukarióta organizmusként az emberi DNS nagy része a sejtmagban, egy része a mitokondriumban tárolódik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.