Orbán örvényben

Térdig jár Európa a magyar médiatörvényben. Ujjal mutogat ránk a civilizált világ. Az Európai Unió so

Próba

Ölelgettek, a kezemet rázták, hátba veregettek, lányok bámultak rám bazsalyogva, igézően azon a karácsonyi bulin, amelyen bejelentették a szerződtetésemet.

Tartozás

Rezeg a here, mert telefon tapadt rája.

Van számodra minden jó - Egy hipermarket kulisszái mögött

A városi legendákra fogékonyabbak számára a hipermarket az alkalmazott pszichológia magasiskolája, ahol a betérőt érő minden egyes impulzusnak egyetlen üzenetet kell sulykolnia: vásárolj!

Víz a zűr

Túlzás lenne azt állítani, hogy sosem volt még ekkora belvízborítás az országban (1999-ben például nagyobb volt), az viszont bizonyos, hogy eddig soha nem vártuk olyan aggódva a hóolvadást, mint idén januárban.

 

Találka

Leoltom a villanyt, magamra húzom a takarót, behunyom a szemem, úgy teszek, mintha aludnék. Nem szabad a levélre gondolnom, arra, hogy ki jön értem, hogy mikor jön értem. Ha nem akarom, hogy Nagymami megtudja, el kell felejtenem egészen. Az alvásra kell gondolom, az álomra, az alvásra is gondolok, hogy szép egyenletes legyen a légzésem, az alvásra és az álomra, de tudom, hogy nem aludhatok el.

Hallgatom a zajokat, először azt, ami a házból hallatszik, a padló reccsenéseit, a padlás gerendáinak recsegését, a vaskályha duruzsolását, ahogy ropogva pattognak benne a fahasábok, a füstre gondolok, ahogy halkan végighömpölyög a kémény belsején, és feketén felszáll az égre, belekap a szél, besodorja a fenyőfák ágai közé, a tűlevelek foszlányokra szakítják, szétszedik, hogy egészen összekeveredjen a sötétséggel.

Hallom, hogy a fenyők koronája zúg a szélben, a törzsek hosszan és halkan recsegnek, másképpen, mint a gerendák, elképzelem Nagymami házát, mintha felülről látnám, a tető még havas, fehéren világít a holdfényben, a konyhaablakon át sárga fény ömlik az udvar köveire, hallom, hogy Nagymami nyög egyet és feláll, a fény egyszerre kialszik, Nagymami becsoszog a szobába, most a nagyszoba ablakából vetül egy elnyújtott sárga rombusz az utca havára, Nagymami ruhái suhognak, ahogy összefogja és a komódra teszi őket, kihúzza a fiókot, felhúzza a hálóinget, felnyitja a kanapét, az epedarugók mélyen, hamisan bongva zendülnek, a tollpárna puffan, ahogy Nagymami felveri, hallom, hogy mormogva imádkozik, hallom, hogy befekszik az ágyba, hallom, hogy kattan az olvasólámpa kapcsolója. Fentről látom a házat, a nagyszoba ablakának a fénye kialszik, a ház már egészen sötét.

Hallom, hogy Nagymami krákog, a rugók megmegnyikordulnak a teste alatt. Az alvásra gondolok, arra, hogy Nagymami elaludjon, arra, hogy mély álomba zuhanjon. Hallgatom a szuszogását, én is az övéhez igazítom a légzésem, úgy fekszem, az álomra gondolok, a Nagymami álmára. Lassan mozdulok meg, lassan ülök fel, lassan öltözöm, közben végig együtt lélegzem Nagymamival, kibe, ki-be, ki-be.

Nagymami alszik, mélyen alszik, álmodik. Nem hallja meg, hogy megnyikordul a szék, amikor leülök és felhúzom a bakancsom, nem hallja, hogy felhúzom a füsskabáton a cipzárt, nem hallja, hogy kimegyek a konyhába, nem hallja, hogy kinyitom a konyhaajtót, nem hallja, hogy kimegyek az udvarra, nem hallja, hogy végigmegyek a kövezett bejárón, nem hallja, hogy kinyitom a nagykaput, nem hallja azt sem, hogy becsukom magam mögött.

Mielőtt levenném a kezem a kapu fekete kilincséről, azt kívánom, Nagymamit ne ébreszthesse fel más, csak hajnalban az első kakas kukorékolása. Elengedem a kilincset, nem ugrik fel, úgy marad lenyomva, azt kívánom, hogy ugorjon fel, de nem mozdul, mélyen beszívom a levegőt, nem fújom ki, várok, a kilincs még mindig lenyomva áll, sötét van, alig látom, inkább csak elképzelem a zár gesztenyelevél alakú fekete címerét, a görbe, göcsörtös faágat formázó kilincset, ami az előbb még ott volt a kezem alatt, nem foghatom meg még egyszer, fel fog pattanni, fel kell pattannia, a levegő feketén ül a tüdőmben, fekete és sűrű, mint a füst, fél kézzel a kapunak támaszkodom, úgy állok, a szívem nagyon lassan dobog, egyre lassabban, mindjárt meg fog állni, mindjárt nem dobban többet, hallom, hogy felet üt az utca végén a kápolna harangja, a bongás nagyon lassú és egészen mélyen zúg, mintha szél volna, megremegteti a kaput, a kilincs még mindig nem mozdul, tudom, hogy a harang hangja bejut a házba, bejut a konyhába és a kisszobába és a nagyszobába, bejut Nagymami álmába is, meg fogja hallani, hallani fogja, hogy túl mélyen zúg, fel fog ébredni, fel fog ülni az ágyon, a nevemet fogja kiáltani, a nevemet, és azt, hogy hol vagyok, nem akarom, azt akarom, hogy aludjon, aludjon reggelig, bármit megteszek, csak aludjon; ahogy erre gondolok, a tenyerem alatt megmozdul a kapu fája, a feketére festett kapudeszkák repedése vezeti az ujjam, a kezem a szemmagasságban futó széles fémpánthoz ér, a pántot tartó szögletes szegecsekhez, a harmadik nagyon hegyes, rányomom a hüvelykujjamat, érzem, hogy megszúr, hogy felhasítja a bőrt, forrón ömlik az ujjamból a vér, elhúzom a kezem a kaputól, ökölbe szorítom, az ujjaim rászorulnak a sebesült hüvelykre, ott lüktet a tenyerem mélyén, tudom, hogy nem gondolhatok a fájdalomra, nem kívánhatom, hogy elmúljon, Nagymamira kell gondolnom, arra, hogy mélyen alszik, szétfeszítem az ujjaim, szétterpesztem a tenyerem, a kapunak nyomom, halkan azt suttogom, hogy aludjon, aludjon, aludjon; a kapu megmozdul a tenyerem alatt, a kilincs nagyon hangosan felpattan, a fémes csikorgás mélyén két egymásba forrt szó sziszszen, úgy lesz, elengedem a kaput, azt mondom, úgy legyen.

A ház előtt állok az utcán, sötét van, és nagyon hideg. Az ég csillagtalan, a hold sem világít. Topogok, fázom, fáj a tenyerem. A fiú azt írta, háromnegyed tizenkettőre fog értem jönni. Várom. Kibukkan a felhők közül a hold, világos lesz, a zsebembe nyúlok, előveszem a levelét, nem hajtogatom szét, csak fogom, a holdfényben látom, hogy a hüvelykujjamon sima és fehér a bőr.

-
Tettamanti Béla rajza
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.