Répaklarinét és papírtrombita

Az ember akkor bukkan rá, ha az internetes keresőn beüti azt, hogy carrot clarinet, azaz répaklarinét, de ezt az ember nem üti be, főképp, mert fogalma sincs, hogy ezt is be lehet ütni.

A Magyar Köztársaság lesz a világ legelső olyan jogállama, amelyben minden jogszabály diszharmóniában van a többivel.

Szilveszter

Szilveszter éjszaka ketten ülünk Nagymamival a konyhában.

Szó-ár-adat

Orbán Viktor 2003-ban a vagyonbevallása szerint 18 millió forintot vett föl a közpénzért ellátott miniszterelnöki feladatkörében 1998 és 2002 között elmondott beszédeit, illetve azok részleteit tartalmazó könyvért.

Tíz magyar tőkés összehajolt

1993. januárjában a „magyar nagyburzsoázia” tíz képviselője bejelentette: közösen tesz ajánlatot az akkor huszonöt üzletet működtető Centrum Áruházak Kft. megvásárlására.

 

A fonyi frigy

Utoljára talán hat-nyolc évvel ezelőtt, Hutka Dezső fiának lagziját tartották a Borsod megyei Fony községben – legalábbis így emlékeznek a falubeliek. Azt mondják, azóta nem volt itt lagzi, nem vonult végig a négyszáz fős településen esküvői menet, élén a menyasszonnyal és az örömapával, mögöttük a vőlegénnyel és az örömanyával, majd komákkal, kereszttestvérekkel, szomszédokkal, barátokkal, s végül cintányéros cigányzenekarral.

Nem osztogattak pálinkát és foszlós kalácsot kosárból az út mellett álló bámészkodóknak, s nem akadt udvar, ahol ponyvás sátrat állítottak volna a lakodalmas nép etetésére, itatására; nem öltek disznót, nem vágtak tucatnyi tyúkot, hogy a százfős násznépet jóllakassák, s a helyi asszonyok sem nyújtottak többméternyi rétest egyszerre már jó ideje.

– Itten már a fiatalok csak összeállnak, aztán úgy „bungatnak” – mondja a falu első utcájában lakó, hatvanhárom esztendős Kis Józsefné, aki negyvenöt éves fiával, Lászlóval él közös portán. Lászlót is csak egyszer csapta meg a házasságkötés szele, amikor Miskolcon kertészként dolgozva megismerkedett egy lánnyal, de frigy aztán nem lett belőle, mert a férfi megunta a városi életet meg az asszonyt is, és hazatért szülőfalujába.

Oda, ahol most épp új házasságkötő terem épül, uniós támogatással, huszonhárommillió forintból.

– Itt öregasszonyok meg öregemberek laknak, a fiatalok elmenekültek, mert nincs munka, aki meg maradt, annak se pénze, se kedve házasodni –legyint Kis László, aki szerint sokkal jobban jártak volna, ha a házasságkötő teremre szánt pénzből inkább utat építenek a kicsike borsodi faluban.

Csakhogy támogatást házasságkötő terem építésére kaptak. Hivatalosan a fonyi körjegyzőség épületének felújítására, bővítésére pályázott az önkormányzat 2009 decemberében, a terveken s az építési dokumentációban azonban már a házasságkötő terem elnevezés szerepel. – Itt lesz majd a központi helyiség – mutat körbe az egyelőre csupasz falakon a zúgó betonkeverő mellett a kivitelezést végző encsi építőbrigád egyik tagja. A létesítmény megfelel az uniós irányelveknek, mozgáskorlátozottak is megközelíthetik, kiváló szigetelése pedig csökkenti a fűtési költségeket is.

A polgármester, Ivancsó János gondterhelten hümmög, amikor azt kérdezzük, hány házasságkötésre számít az új, modern épületben. Végül azt mondja, nem muszáj azt csak esküvőkre használni, elvégre a körjegyzőségnek Fonyon kívül Regéc és Mogyoróska is tagja, akár kistérségi gyűléseket, más összejöveteleket is tarthatnak, s felléphetnek a gyerekek is egy-egy műsorral. Mikor azt firtatjuk, mennyi esküvő esik meg egy évben az alig négyszáz lelkes faluban, a polgármester még inkább elbizonytalanodik. Aztán talányos választ ad, azt mondja, „évenkénti rendszerességgel” van ilyen. Aztán pontosít: lehet, hogy inkább két-három évenkénti rendszerességgel.

Az utcán csak időseket látunk, de hosszas keresgélés után végre találunk egy huszonéves lányt az egyik házban. Kérésünkre megszámolja, hány hozzá hasonló korú fiatal él a faluban. A két keze elég erre, azt mondja, tíznél nincsenek többen. S egyet sem ismer közülük, aki házasságkötés előtt állna, vagy azt tervezgetné.

– Ha itt lennék esküvői fényképész, felkopna az állam – jegyzi meg lakonikusan fotós kollégám, majd abban is megegyezünk, hogy új vállalkozásként esküvőiruha-kölcsönzőt sem nyitnánk a faluban, s vőfélynek sem állnánk. Keressük a helyi anyakönyvvezetőt is, hogy megtudjuk tőle, hány párt adott össze az elmúlt években, de kollégái azt mondják, szabadságon van. A megkérdezett hivatali dolgozók közül senki nem emlékszik esküvőre az utóbbi három-négy évben. Aztán egyiküknek felcsillan a szeme: tavaly, a regéci várban még iscsak volt egy házasságkötés, és mivel Regéccel egy körjegyzőséghez tartoznak, akár azt is mondhatják, volt egy lagzi a kistérségben az elmúlt esztendőben.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.