Stroke-teszt
Drámai statisztika: a stroke – magyarul szélütés – a felelős minden harmadik halálesetért. Még drámaibb adat: három esetből kettő megelőzhető lenne, h a i dőben felismerjük a tüneteket és azonnal mentőt hívunk. A stroke gyors kezelése egyébként javuló tendenciát mutat, egyre többen hívják a mentő ket, amikor a szélütés tüneteit észlelik.
Az emberek ma már sokkal bátrabban nyúlnak a telefon után, hamarabb kérnek segítséget, mert tudják, hogy minden perc számít – ha három órán belül sikerül a betegnek eljutnia a legközelebbi stroke-központba, sokkal nagyobb esélye van a túlélésre.
A körlevélben rövid történettel szemléltetik, hogy miért érdemes a tüneteket komolyan venni. A kerti partin érzett hirtelen rosszullétet banalizáló hölgy sajnos rosszul végezte, pedig ha idő ben orvost hívnak, talán ma is élne. A legtöbbször reggeli vagy délelőtti órákban fellépő stroke felismerése leginkább a közelben tartózkodókra hárul, hiszen maga a beteg nem feltétlenül érzékeli pontosan, hogy mi történik vagy történt vele. Akár múló jellegűek, akár maradandóak, a következő tünetek szélütésről árulkodnak:
- féloldali végtaggyengeség vagy bénulás
- átmeneti látásvesztés az egyik szemen
- kettős látás
- látótérkiesés
- beszédzavarok, szóformálási nehézségek
- zavartság, szédülés, fejfájás
- hirteleneszméletvesztés
Ha azt sejtjük, hogy a környezetünkben valaki szélütést szenvedett, végezzük el a következő gyorstesztet.
1. Kérjük meg az illetőt, hogy MOSOLYOGJON vagy ÖLTSE KI A NYELVÉT.
2. BESZÉLTESSÜK, tegyünk fel egyszerű kérdést.
3. Kérjük meg, hogy EMELJE FEL mindkét karját.
Ha az illetőnek a három kérés teljesítésének bármelyikével nehézsége van, a nyelve oldalra csavarodik, haladéktalanul hívjuk a mentőket és mondjuk meg, hogy stroke tüneteit észleltük!
MINDEN PERC ÉLETET MENTHET!