Demokratikusabb, mint a svédeké

Az 1990 augusztusában kétharmados többséggel elfogadott önkormányzati törvény a rendszerváltó pártok közötti kompromisszum eredménye volt. A korábbi tanácsi testületek már nem működtek, tagjaik állandó támadásoknak voltak kitéve.

Gúzsba kötve keringőzni - Az önkormányzatok húsz éve

A helyhatóságok mindennapi működésében láthatóvá válnak az 1990 utáni demokráciánk működésének jó és kevésbé jó oldalai.

Milorad, a kentaur

Milorad Merzluft hiába várta újvidéki lakásában, hogy kopogtassanak a kisebbségi választói névjegyzéket készítő aktivisták.

Sugárút, rangrejtve

Az építész abban a pillanatban biztos lehetett benne, hogy minden tökéletes ezen a világon.

„Jaj mily sekély a mélység...”*

Tudjuk, tanultuk, hogy az űrből kéknek látszó, Föld nevű bolygónk felszínének körülbelül 71 százalékát a világóceán foglalja el. De hogy mennyi is az óceánok átlagos vízmélysége, arra legfrissebb adatként egészen idén nyárig Siklomanov és Szokolov 1983-ban publikált számai álltak csak a tudósok rendelkezésére.

 

Az apa útja

A parasztoknál minden a konyhában történt, ami nem az udvaron vagy a földeken. A sparhelt mellett volt egy sezlon, pokróc volt rádobva, meg néhány díszpárna, a díszek már nem voltak láthatók, összekeveredtek a zsírfoltokkal. Ha valaki odahevert, az apa gyakran szokott, nem szólt, csak nézte a meszelt falat, ezeket a párnákat húzta a feje alá. A gyerek is ott hevert, tanult. Nem magának. Senki nem tanul magának.

Azért tanul, hogy jó jegyet kapjon, és ne mondják rá otthon, hogy még ennyit sem tesz meg. Szeretett ott heverni abban a finom ételszagban, meg kinézni a könyvből és látni, ahogy az anya simogatja az asztalon a tésztát, hogy a három kis labdából szép vékony lapok legyenek. Az anya főleg tésztát tudott ilyen finom mozdulatokkal simogatni, meg néha a malacokat, azokat szerette, mindig sírt vágáskor, a gyereket nem volt szokás. De a gyereknek a tésztalapogatás mégis olyan meleg érzés volt, mert tudta, hogy majd káposztával vagy túróval milyen finom lesz, és mégse babfőzelék, nem az a sűrű, barna massza, amit alig bír lenyelni. A konyhában történt minden. Az apa felállt, lépett kettőt, többet nem tudott, mert ott volt a fal, aztán visszaült. A fiókos hokedli lába megnyikordult a kockás kövön. Ideges volt. A nagyapa azt mondta, hogy azt mondta, hogy az a legjobb döntés, amit az apa hoz. Ő mindig az apa mellett áll.

Az apa nézte az asszonyt, mért nem olyan, aki segít, gondolta, de mit tehetett volna, olyan volt, aki nem. Csak a nagyanyán látszott az egyértelmű nem. De nem mondta. Neki elég volt, ahogy nézi a férfit, aztán a konyhakövet, és odamorogni, hogy az ő családjában ilyen eddig még nem volt. A férfimeg mondta, hogy minden iskolája megvan, estin megszerzett minden papírt, hogy bárki lehessen a téeszben, és a falu is azt akarja, hogy ő legyen, de elnök csak az lehet, mondták, aki a megyétől lejött, aki belép. És más lesz akkor, ha az lesz, mert akkor végre megépítheti a járdát az udvaron át, hogy ne kelljen sárban taposva eljutni a vécéig. Más lesz akkor, mondta. Az öregasszony nem mondott semmit, az arcán látszott, hogy ő azon a járdán nem fog menni, ő, ha kész lesz a járda, akkor is a járda mellett, a sárban fog elmenni hugyozni. Nehogy már olyanra rálépjen, ami a kommonisták pénzéből épült az ő veje közbenjárására. Enynyi önérzet még volt benne. Járdát kapnak a földjeik meg a lovak fejében, betont azok helyett a gyönyörű állatok helyett.

Az apa, míg nem lépett a bárkivé levés útjára, olyan volt, mint minden apa, felkapta a gyereket, magasra dobta, mert könynyű volt, lehetett, aztán elkapta, a gyerek nevetett, főleg mikor elkapta az apa, hogy nem esett le, este meg csak lezöttyent a hokedlira, és mesélt arról, mi volt aznap. Aznap nem volt épp semmi, mért is lett volna, de ő ezt a semmit is el tudta mondani. Amikor elhatározta, hogy bárki lesz, akkortól nem voltak esték. Némán ült a család, mert az apa tanult, aztán vizsgázott, aztán megint tanult, csak néha volt hangoskodás, amikor az apát a vizsgák egy távoli városba szólították. Nehéz bárkivé lenni, gondolta a gyerek, meg hogy tényleg enynyi küzdelem után mit számít az a hülye tagság, az apa attól még igaz ember marad, aki majd ott, abban a pártban megmondja a többi párttagnak, hogy mit csinálnak rosszul, s visszakéri a lovakat, meg földhöz vágja a széket, ha olyan dolog történik, amivel ő nem ért egyet.

Mit képzeltek, üvölti, azt gondoljátok, hogy én ezt aláírom, hát nem, és tényleg nem írja alá, a megyétől, akik jöttek, megijednek, és mindent úgy csinálnak majd, ahogyan az apa akarja. Gondolta a gyerek, mert ilyennek akarta látni az apát, különösen a székösszetörés tetszett neki, egyszer este elalváskor oda is eljutott, hogy az apa előveszi a fegyvereket, amiket még ötvenhatban dugtak el, és kis szabadcsapatot szervez a falu ellenségei ellen, ahogyan az indiánok is a rezervátumban, hogy egy darabig tűrik a fehérek uralmát, de egyszer betelik a pohár, és a sátorlapok alól előkerülnek a karabélyok és Coltok. Így gondolkodott a gyerek, hiába mondta a nagymama, hogy annak is (így utalt az apára) egy kinyúlt sezlonrugó van a gerince helyén, mint a többinek, akik beléptek. A gyerek nem akarta szégyellni az apát, mégiscsak az ő apja volt. Az anya szerint is ez volt a legjobb döntés. A nagyapa nem szólt semmit. Többet nem beszélt a dologról, a nagymama pedig ettől a perctől úgy érezte, jogosan gyűlölheti az apát.

Májusban született meg a döntés. Az apa elnök lett. Nyáron már ő vezényelte le a betakarítást. Jó termés volt. Nagy szükség is volt erre, mert a szovjet emberek nagyon igényelték a magyar búzát, és örültek, hogy ilyen kis ország ez a Magyarország, mégis mennyi búza terem ott, ők is felszántották a birodalmat jobbról balra és balról jobbra, mégsem jut elég kenyér az asztalra. Próbálják eltanulni a magyar elvtársaktól, például az apától is, hogy miképpen kell ezt csinálni, de hiába, a magyar elvtársak nélkül a föld nem tud olyan jól teremni, mint itt, szóval inkább megveszik kőolajért cserébe a magyar terményt.

Sikeres év volt ez a téeszben. Megérkezett az ősz, lassan a kukorica is megérett, az iskolában új tanév, a gyerek ötödikes lett. Sok új tanár, a régi tanító néni már másokat tanított, a gyerek alig ismerte ki magát a rengeteg könyv és tanár között. Csak a hittantanár állandó, mert az ugye a pap volt, a pap meg nem változik, a faluból megy majd a mennyekbe. Nem szerette, de most mégiscsak ő jelentette a biztonságot, hogy megint folytatódik, hogy mi is történt Jézussal, amikor Galileán keresztül vándorolt a legkedvesebb tanítványaival.

Ment a gyerek, ez már a második hét volt, a hittan akkor kezdődött, hetedik órában, mert ez úgy volt kitalálva, hogy a legrosszabb időben legyen, hogy a gyerekek megutálják a hittanórát és azon keresztül a vallást, ami köztudomású, hogy a nép ópiuma, s az efféle tiltott szerek terjesztése minden civilizált országban bűncselekmény. De hiába a hetedik óra, a falusi szülők gondolkodás nélkül beíratták a gyerekeket, legalább ezen az órán tanulják meg, hogy ők nem a majomtól származnak, mint a kommunisták, hanem Ádámtól és Évától. Mindenki hittanos volt, aki nem volt hittanos, annak például rendőr volt az apja. A gyerek kicsit késett. A pap már bent volt. Dicsértessék, mondta a gyerek, mert így kellett köszönni. Mindörökké, mondta a pap. A gyerek meg ment a szokásos helye felé. Várjál, mondta a pap.

Igen, nézett vissza a gyerek. Máshová üljek?, kérdezte. Nem, mondta a pap, ne ülj le. Mért?, kérdezte a gyerek, mert késtem? Nem, mondta a pap. Téged nem írattak be hittanra. Ja, biztos elfelejtette az anyu, mondta a gyerek, most ősszel annyi minden van. Majd jövő vasárnap mise után bemegy, és elrendezi. Nem, mondta a pap, téged nem lehet. Mért?, kérdezte a gyerek. Mert nem szabad. Hogyhogy nem?, kérdezte a gyerek. Mert párttag az apád. A gyerek állt félúton az ajtó és a pad között, a többi gyerek hallgatott, nem mondták, hogy de ő a mi osztálytársunk, olyan, mint mi, hát neki is itt a helye, eddig is itt volt. Nem mondtak semmit. A pap sem. A gyerek elindult kifelé, hosszú volt az út, mintha minden vér ott volna az arcában, vörös lett, a torkán megduzzadt a mandulája, nem sírom el magam, mondta, de érezte, hogy egy könny csepp kikandikál a szemsarokból, nem, nem, nem. És ment kifelé. Mért ilyen apám van?, gondolta, egyedül volt a hosszú folyosón, a rendőr gyereke már hazament, mért ilyen?!

Nyáron majd elmegyünk a Balatonra, mondta az apa, mikor közeledett a nyár. Jó, mondta a gyerek, és evett tovább. Nem örült. Az apa nem értette, mért nem. Azt hitte, a Balatonnak minden gyerek örül. Mit kellett volna mondania? A tengert nem mondta, arra az új fizetése is kevés volt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.