Varázsformula a választáshoz
A varázsformula
Gyorsan változó világunkban ezernyi válaszút áll előttünk, ami megnehezíti a választást. Sokszor az az érzésünk, hogy túl rövid idő alatt kell döntést hoznunk.
Susy Welch amerikai újságírónő kifejlesztett egy egyszerű, de megalapozott módszert, amivel a nehéz döntések is hirtelen egyszerűvé válnak. A technikát 10–10–10 névre keresztelte, és a következőképpen működik: minden felmerülő probléma vagy döntés előtt három kérdésre kell választ adnunk: milyen következményei vannak a döntésnek az elkövetkező 10 percben, 10 hónapban és 10 évben.
És hogy hogyan működik ez a gyakorlatban? Susy Welch hasonlata alapján ha például arról kell dönteni, hogy elvállaljunk-e egy új állást egy új városban, az a következő tíz percben izgalmas lesz, az elkövetkező tíz hónapban minden valószínűséggel nehéz (mert be kell illeszkedni egy ismeretlen környezetbe, hiányoznak a barátok és a megszokott dolgok stb.), a következő tíz évre nézve viszont életünk legjobb döntése is lehet. Az újságírónő szerint azok lesznek a helyes döntések, amelyek rövid és hosszú távon is jónak tűnnek.
Lehet, hogy mindez első látásra túl egyszerűnek tűnik ahhoz, hogy használható legyen. Welchnek a 10–10–10 technika mindenesetre bevált: ő a párválasztástól kezdve az ideális munka megkereséséig mindig ezt alkalmazta. Elvált négy gyermekének apjától és második férjével él, akivel hetente publikálnak, számos munkahelyet feladott, most főiskolán tanít és férjével együtt rendszeresen ír karrier-család egyensúly témakörben cikkeket, amelyek 45 országban jelennek meg.
A módszert bárki haszonnal alkalmazhatja. Minden olyan alkalommal, amikor ő maga döntési helyzetbe került és a három kérdést (akár papíron vagy számítógépen) megválaszolta, letisztulva látta a helyzetet. A módszer alkalmazása során automatikusan megfogalmazódik az emberben: „Ha mindent tudok a választási lehetőségeimről és azok következményeirő l, akkor azt is tudni fogom, hogy milyen döntést hozzak ahhoz, hogy az életemet a saját elképzeléseimnek megfelelően éljem”. Ha megválaszoljuk a három kérdést, automatikusan a helyes döntésre jutunk.
A legfontosabb szabályt azonban mindig be kell tartani:minden döntésünknek összhangban kell állnia legbensőbb énünkkel. Annak, aki optimális döntést szeretne hozni, először azt a kérdést kell megválaszolnia, hogy ki is ő valójában, mondja az írónő . Könyvében ehhez is ad támpontot, válaszolni azonban mindenkinek saját magának kell.