Fűszer –gyógyszer?

Első számú egészségtipp szokott lenni, hogy kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket.

Kismamák fogápolása

Várandósoknak vigyázni kell a fogaikra, ezt már nagyanyáink is tudták.

Mit eszik a gyerek?

Az óvoda- és iskolakezdés rengeteg gondja között talán eltörpül, pedig az egészség szempontjából nem elhanyagolható a kérdés: eszik-e a gyerek napközben?Ha igen, akkor hol, mit és főleg mennyit.

Porcpótló

Évszázadokig senki nem gondolt az Új-Zéland kristálytiszta vizeiben tenyésző tarajos zöldkagylóval, mígnem az 1970-es években kutatók rájöttek, hogy az ártatlan sorosfogú, lemezkopoltyús, kétteknőjű puhatestű mindennél hatékonyabban enyhíti egyes ízületi betegségekben szenvedők panaszait.

Varázsformula a választáshoz

Megtartsam-e a biztos állásomat, vagy nézzek inkább új, izgalmasabb feladatok elé? Megvegyem-e az ideálisnak tűnő házat a hiányosságai ellenére? Átírassuk-e a gyereket egy új iskolába? Legyen jó a választás! Egy egyszerű amerikai módszer segíthet abban, hogy jó döntéseket hozzunk az életben.

 

Szürkület

A 65 év felettiek közel háromnegyedét és sajnos mindkét szemet érinti a szemlencse elhomályosulásával, elszürkülésével járó betegség, a szürke hályog. Az egészséges állapotában áttetsző lencse születésünktől fogva fokozatosan veszít víztartalmából és rugalmasságából. Ez a változás időskorban felgyorsul és erős látásromláshoz vezet.

A szürke hályog kialakulását az okozza, hogy az egyre szárazabb szemlencsében kórosan megnő a vízben oldhatatlan fehérjék mennyisége, és ezek a fehérjék kicsapódnak, ami csökkenti a lencse átlátszóságát. Ritka esetben a betegség lehet veleszületett, ilyenkor a terhesség első hónapjaiban elszenvedett méhen belüli vírusfertőzés – leggyakrabban rubeola – következménye. Többnyire azonban genetikailag meghatározott, vagy valamilyen anyagcserezavar, például cukorbetegség, illetve belső elválasztású mirigybetegségének kísérő tünete. Ritka esetként gyógyszermellékhatás is okozhatja, de a szem tompa vagy éles sérülése következtében is kialakulhat. Ami bizonyított: a dohányzás egyértelműen növeli a szürke hályog kockázatát.

Leggyakoribb formája az időskori szürke hályog, amely az időskori látáscsökkenés és vakság vezető oka. Szerencsére a szürke hályog könnyen felismerhető. Minél előrehaladottabb stádiumban van, minél érettebb a hályog, annál jobban látható szabad szemmel is. A látás romlása homályos, életlen, fakó látásképpel kezdődik. Szürkületben fokozottan romlik a látásélesség, egyre erősebb szemüvegre van szükség, kialakulhat kettős látás, erős fény hatására pedig káprázás jelentkezhet. Ezek a tünetek más, a szürke hályogtól eltérő szembetegség tünetei is lehetnek, ezért szemészeti vizsgálat szükséges a betegség megállapításához és a további teendők meghatározásához.

Amíg nem okoz kényelmetlenséget és érezhető látásromlást, kezelése nem feltétlenül szükséges. Az előrehaladott szürke hályog eltávolítható a lencse tokjával együtt, de eltávolítható úgy is, hogy a lencse hátsó tokrészét a mű tét során érintetlenül hagyják. A lencsemag ultrahanggal darabjaira törhető, ezáltal lézeres műtéti technikával csak igen kis bemetszés is elegendő. Az eltávolított lencse helyére egyidejűleg műlencsét ültetnek be. Ez ma már rutinműtét, alig fél órát vesz igénybe, és az esetek döntő többségében kiváló eredménnyel jár.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.