Búzafűlé -Triticum aestivum
A kutatás szerencsére nem állt meg a csirketápnál, Schnabel Kansas állambeli farmján sorra vette az egyszikűeket, és végül a búzát találta a legjobbnak gyógyászati célokra és emberi fogyasztásra. Széles körben az egészséges életmód és a biozöldségek térnyerésével terjedt el. Kúraszerű alkalmazását vagy rendszeres fogyasztását ajánlják a természetgyógyászok. Van, aki csodálatos gyógyerőt tulajdonít neki, de az óvatosabbak is elismerik, hogy magas klorofill- és vitamintartalma, lúgosító hatása miatt értékes táplálékkiegészítő.
A búzafűlé népszerűségéhez nagyban hozzájárult egyszerű termeszthetősége. Nem egzotikus trópusi növényről van szó, hanem a mindennapi kenyér alapanyagáról, amit akár otthon, az ablakpárkányon is termeszthetünk. Szabadföldön a búzamag az őszi vetés után 200 napon át csírázik a hideg földben. Kikelés után gyorsan fejlődésnek indul, majd sarjadzáskor éri el tápértékének maximumát – ilyenkor kell betakarítani. Természetesen ma már leginkább üvegházban termelik, ahol pár hét alatt kontrollált körülmények között eléri a kívánt 18-25 cm magasságot. Bioboltokban, termelőktől tálcán rendelhető a friss fű , amit otthon lehet betakarítani és préselni. Legegyszerűbb felhasználási módja a frissen préselt lé azonnali fogyasztása.
Hosszabb távon csak alacsony hőmérsékleten, vagy porlasztva szárított, liofilizált, porított változata őrzi meg az értékes hatóanyagokat. Így por alakban vagy tablettává préselve adagolható. A napi javasolt mennyiség 30 ml préselt vagy 3,5 gramm porított búzafűlé, lehető leg éhgyomorra. Ennél nagyobb adagot csak méregtelenítő diétában, kúraszerű en tanácsos fogyasztani, ám ilyenkor gyakran előfordulhat émelygés, hányinger.
A búzafű lé gyógyhatásának elsődleges forrása a klorofill, amely bizonyítottan segít a vérképzésben és a nehézfémszármazékok – az úgynevezett kelátok – kivonásában, a szervezet méregtelenítésében. Indirekt módon csökkenti a vastagbélrák előfordulását és a nyombélfekélyes vérzést. Jótékony vér- és csontvelőépítést serkentő hatását megfigyelték mellrákkal kemoterápiás kezelés alatt álló betegeknél is. Átfogó hatásvizsgálat híján sok mendemonda kering a búzafűléről; egyesek elfogultan felértékelik hatását, mások humbugnak tartják. ű
Az igazság valahol félúton van. Egyáltalán nem tartalmaz például B 12-vitamint, viszont a felületén élősködő mikroorganizmusok mellékterméke igen, ezért nem szabad megmosni préselés elő tt. Egyébként vitamin- és tápanyagtartalma hasonló az egyéb zölgségfélékhez. Hogy mi lehet mégis a búzafűlé titka? Talán a benne lévő anyagok, fi tokomponensek, enzimek, ásványok, aminosavak és nyomelemek sajátos kombinációja. Ártani semmiképpen nem árt, és ha valaki magának termeli és préseli, az már felér egy stresszoldó kúrával.