Emészti a stressz a dolgozókat

A munkához kapcsolódó stressz jelenti mára a legfőbb egészségvédelmi kihívást.A munkavédelemről szóló törvény módosítása azonban nem elég; szemléletváltást sürgetnek a szakértők.

– Egy multinacionális szolgáltató cég leányvállalatainál végzett egészségi állapotfelmérés eredményeit ismerhettem meg Genfben a legutóbbi egészségfejlesztési világkonferencián – mesélte Gábor Edina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) főigazgatója. Egy afrikai, egy ázsiai és egy európai –éppenséggel pont egy magyar –leányvállalatnál végzett felmérés alapján kiderült, hogy Európában a munkahelyi stressz a legsúlyosabb probléma, míg Ázsiában ez a tízes lista végén, Afrikában pedig egyáltalán nem is szerepelt az alkalmazottak által felsoroltak között. Nálunk a válaszadók 54 százaléka érezte a munkahelyi stresszt a legfőbb egészségi problémájának.

A munkahelyi hiányzások leggyakoribb oka pszichoszociális eredetű. Európában becslések szerint minden negyedik dolgozó szenved stressztől, és ez felelős a munkahelyi hiányzások 50 százalékáért. A stressz 2002-ben az Európai Unió tizenöt országában 20 milliárd euró járulékos kiadást jelentett – olvasható a Munka: lélekre hangolva elnevezésű európai kampány tájékoztatójában.

„A jelenleg is zajló – az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló – kampány kimondottan a munkahelyi lelkiegészség-fejlesztésre, azon belül a pszichoszociális kockázati tényezők feltárására, értékelésére és csökkentésére, valamint a stressz kezelésére fókuszál. Az első fázisban eddig 62 cég csatlakozott a programhoz egy önbevallásos kérdőív kitöltésével; de várják további munkahelyek jelentkezését” – számolt be az eddigi eredményekről a főigazgató asszony. „Cél, hogy a vállalatok lelki szempontból egészséges, támogató környezetet alakítsanak ki minden dolgozó számára. Egy pozitív légkörű munkahelyen jobb a munkakedv, a csapatmunka és a kommunikáció is. Emellett nőhet az eredményesség és a teljesítmény, csökkenhet a munkavállalók fluktuációja, ezzel együtt pedig a munkaerő-toborzás és a képzés költségei is.”

A lelki egészséggel kapcsolatos vizsgálatok és eredményeik az elmúlt évek során egyre inkább előtérbe kerültek, olyannyira, hogy a pszichoszociális kockázati tényezők kezelésének munkáltatói feladatai két éve beépültek a munkavédelemről szóló törvénybe. Az EU 2008-as lelki jóléti egyezménye is ezt a célt szolgálja. – A hazai és az uniós törvényi erőfeszítéseken túl azonban a vállalatok szemléletváltására lenne szükség: az egészségfejlesztés nem kiadás, hanem hosszú távú befektetés – vallja Gábor Edina.

A Mol például törődik munkavállalói egészségével, és stresszkezelő programokat is működtet. – A tavaly zárult Move Europe kezdeményezés magyarországi díjazottjaként már foglalkoztunk a munkahelyi stressz leküzdésével, de akkor még nem ez volt a hangsúlyos terület a vállalati egészségfejlesztés palettáján. A munkahelyi pszichés stressz kezelése egy 2008-ban indított pilot projekt során vált prioritássá – mondta Miniska István, a Mol EBK kiemelt orvos tanácsadója.

–A munkahelyi pszichés kockázatokat egy harminc kérdésből álló kérdőív alapján mértük és mérjük fel a jövőben is. A kérdőív kitöltése anonim, az eredményeket munkakörönként és munkakörön belül is tevékenységi egységenként lehet összesíteni és kiértékelni. A válaszok alapján kapott pontszám szerint sorolják kategóriákba a csoportokat. A közepes és a magas kockázati csoportba tartozó dolgozóknak problémaspecifikus tréningeket biztosítanak: autogén tréninget, stresszmenedzsmentet, önismereti és vezetői tréninget, csapatépítést, drog- és alkoholmegelőzést. A pilot projekt alatt tesztelték tréningek hatékonyságát és alkalmazhatóságát.

A Molnál tavaly óta folyik a fizikai munkát végző műszakos munkavállalók pszichés terhelésének műszeres mérése, a Shift Program, amelynek eddigi eredményei megfelelnek a nemzetközi trendnek, miszerint a váltó műszak megterhelőbb az összehasonlításban szereplő nem váltó műszakos munkaköröknél: az így dolgozó munkavállalóink stressz-szintje magasabb, mint a kontrollcsoporté.

A mostani, három évre tervezett, COHESIO névre keresztelt lelkiegészség-fejlesztő projektbe a korábbi programok sikeres elemeit emelték be, azért, hogy hosszú távra egy hatékony, a munkahelyi pszichés sztressz kezelésére alkalmas eszköztárunk legyen.

Pszichoszociális kockázat: a munkavállalót a munkahelyén érő hatások (konfliktusok, munkarend, jogviszony bizonytalansága) összessége, amelyekkel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be.

Munkahelyi jóga az Allianz Hungária tanácstermében
Munkahelyi jóga az Allianz Hungária tanácstermében
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.