Napszemüveg
A nappal nem jó viccelni. Az emberi szem lencséje ugyanis egy közönséges nagyítóhoz hasonlítható, ami az összegyű jtött fényt egyetlen pontba fókuszálja: a sárgafoltra (macula lutea), amely az éleslátás központja. Ezzel a módszerrel lehetett suliban a napfény koncentrálásával papírt gyújtani, vagy hangyát kínozni. Képzeljük el, hogy kellő védelem nélkül tulajdonképpen ugyanez történik a szemünkkel is!
Nyilvánvaló, hogy a nagy mennyiségű direkt fény – ha puszta szemmel a napba nézünk – azonnal elpusztítja, szétégeti a fényreceptorokat. Ennél kisebb dózis is okozhat azonban komoly károsodást. A látható fény spektrumában és az UV-tartományban keletkező fokozott sugárzás ugyanis olyan bomlási folyamatot indít el a szervezetben, amely káros oxidáló anyagokat, úgynevezett szabad gyököket eredményez – ezek károsítják a retinát és visszafordíthatatlan látásromlást vagy akár látásvesztést is okozhatnak. A problémát elkerülhetjük, szemeinket megóvhatjuk a napfény káros hatásától napszemüveg viselésével és célzott étrend-kiegészítők – karotinoidok, C- és E-vitamin, szelén és cink – fogyasztásával.
A napszemüveg az UV-sugárzást szűri meg jelentő sen. Ennek híján hosszabb távon megjelenhet a retinagyulladás, rosszindulatú elváltozások, szürke- és kúszóhályog (pterygium). Különösen veszélyeztetettek a gyermekek és a fiatalok, ezért ügyeljünk, hogy ők is viseljenek napszemüveget, főleg ott, ahol erő s az UV-sugárzás: strandon, vízparton, télen havas tájon.