Szigorúan ellenőrzött kilók
A kampányszerű fogyókúránál hatékonyabb az átfogó életmódváltás, melynek része a mozgás és a korszerű táplálkozás. Ha mindenképpen célzott testsúlycsökkentés mellett döntünk, célszerű azt kontrollált intézeti körülmények között elkezdeni, ahol orvosok és dietetikus szakemberek segítenek kidolgozni egy egyénre szabott életmódváltást. A diéta megkezdése az első néhány hétben szorosabb orvosi felügyeletet igényel azok számára, akik egyéb betegségekben, már meglévő szív- és érrendszeri betegségben vagy cukorbetegségben szenvednek. Náluk a gyógyszeres kezelés módosítására is szükség lehet a diéta alatt.
Érdemes hangsúlyozni: nem fogyókúráról beszélünk, hanem diétáról, ami leginkább a csökkentett kalóriaés szénhidrátbevitelen alapul. Első lépésként ki kell iktatni a fehér kenyeret, a fényezett rizst, a főtt tésztát és a burgonyát. A sütemények és cukrok tiltólistára kerülnek. Helyettük rostban gazdag, teljes értékű gabonák, friss zöldségek, zsírszegény fogások kerülnek az étlapra.
A mérleg másik oldala az energiafelhasználás fokozása, ami az életvitelünknek, testi adottságainknak és korunknak megfelelő, rendszeres testmozgást jelenti. Fő a fokozatosság – a szenvedés és frusztráló kudarcok nyomán ugyanis gyorsan elmegy a kedvünk, és feladjuk a gyakorlást. A heti 3-4 alkalommal tett kiadós séta a friss levegőn az abszolút minimum. Később, amikor a testsúlycsökkenés megindul és leadtunk néhány kilót, az erőnlétünk is fokozódott, már rövid kocogásokat is beiktathatunk a sétába.
Ha jól kezdtük el, és hathatós szakmai segítséget kaptunk, kellően kitartóak és állhatatosak vagyunk, a siker nem marad el: nemcsak látványos, hanem tartós fogyásra is számíthatunk, amely eredményeként csökken a kockázata egy esetleges szív- és érrendszeri betegség kialakulásának. A vérnyomás-, vércukorés vérzsírértékek csökkenésével további kedvező élettani hatásokra is számíthatunk, és a már kialakult tünetek és kórképek esetében akár a rendszeresen szedett gyógyszerek száma is csökkenthető lesz.