Mikor vegye meg?

Amióta az év minden napján kapható zöldsaláta, narancs, paradicsom és eper, azóta bajban vagyunk a piacon.

Mit kell végiggondolni matracvásárlás előtt?

Hason, háton, vagy oldalt alszik-e, aki használni fogja? Keményebb vagy süppedősebb felületen szeret-e aludni?.

Ön is veszélyeztetett?

Martin Marianowicz gyorstesztjéből másodperceken belül kiderül, hogy milyen állapotban van a háta.

Szigorúan ellenőrzött kilók

Veszíteni mindig nehéz, pláne fölös kilókat.

Újra kóser a tojás?

Leáldozott a szívbarát fehér omlettnek, újra jó szívvel vehetjük és ehetjük az extra sárga tojást, ami évtizedekig vezette a koleszterin feketelistát.

 

Az epe mint szimbólum

Az epepangás és az epekő két különböző betegség, az utóbbi sajnos egy ideig tünetmentes – bár akkora is lehet már a kövünk, mint egy galambtojás –, aztán igen erős fájdalommal és görcsökkel járhat, kisugározhat a vállba, a hátba vagy akár a mellkasba is. A probléma étkezés után jó félórával szokott felmerülni, és akár négy órán át is eltarthat.

Kísérő jelenségei a puffadás, hányinger, bélgázok, gyomorégés. Az eperendellenességek korai ismertetőjegye az étkezés utáni gyakori böfögés. Erős hasi fájdalommal, esetleg azt kísérő , lázzal járó hányással minden esetben forduljanak orvoshoz, mert az epehólyag-gyulladás és az epevezeték-elzáródás azonnali szakorvosi beavatkozást igényel. Az epekő gyógyításának ma már több módja is van, a műtét mellett a lézeres kőzúzás is ismert.

Az epepangás, illetve a nem kielégítő epeképződés a máj alulműködését mutatja, hiszen a mindenki által ismert sárgás-zöldes folyadékot a máj választja ki. Az étkezések között az epehólyagban tárolt, keserű ízű alkáli folyadékunk étkezés közben a patkóbélbe ömlik, hogy ott a nagyobb zsírmolekulákat emulgeálja, vagyis szétbontsa kisebb darabokra, így készítve elő az ételt a további emésztésre. Ha a nagyméretű zsírmolekulák nem bomlanak fel időben, panaszkodni kezdünk: “jaj, de túlettem magam”, “mintha egy kő lenne a hasamban”, “olyan fáradt vagyok állandóan, de főleg evések után”.

A késő esti étkezés kimondottan rosszat tesz a májnak, éjfél körül csülkös bablevest enni, aztán csodálkozni a gyötrő álmatlanságon – botorság. Ha kímélni szeretné –legalább átmenetileg – a máját, és így rendbe hozná az epetermelését, hagyjon fel az alkoholfogyasztással. Ez alól van egy kivétel: a gyógyfüvekbő l készült gyomorkeserű. Étkezés után ebből elfogyasztható egy kis adag. A sovány hal, a zsírszegény húsok, a korpás élelmiszerek, valamint a magyar konyhában méltatlanul hátrasorolt articsóka könynyebbé tehetik az emésztését. Articsókából is kapható gyomorkeserű, Magyarországon csak kevés helyen találkozni vele, inkább Olaszországban honos a cynara nevű likőrféleség. Nálunk a piacokon elég satnya articsókát lehet kapni, ezért jobban járunk a drazsék és kivonatok formájában kapható étrend-kiegészítőkkel.

EGY TIPP:

A glaubersós gyógyvíz direkt epeproblémákra ajánlott. Naponta 1-2-szer 2-3 dl fogyasztandó 4-6 héten át. A gyógyvizet éhgyomorra kell meginni, langyosan. Könnyen hozzá lehet szokni, de első nap felkavaró érzés lesz.

Háromhetes epehajtás -javaslat a János kórház nyugdíjas professzorától:

A reggeli háromfázisú: 1. fázis – ébredéskor fél deci Ferenc József víz, ez heti két alkalommal felcserélhető 1-2 híg lágy tojásra. 2. fázis – húsz perc múlva 1-2 dl langyos kamillatea, 3. fázis –újabb húsz perc után jöhet a zsírszegény reggeli. Délelőtt és délután 1-1 alkalommal grépfrútmagkivonatot kell bevenni, kettő cseppel kell kezdeni, ezt emeljük napi kétszer tíz cseppre. Délben és este fekete retek kétkét evőkanálnyi levét vagy feketeretek-granulátumot fogyasztani.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.