Magyar sikerért repülő postagalambok

A héten a Nature-ban címlapsztoriként jelent meg egy rendkívül izgalmas, úttörő eredményeket felmutató tanulmány élőlények – ez esetben postagalambok – csoportos viselkedéséről.

Magyarország első polgára

1840. november 19-én Pest megye közgyűlésén Kossuth Lajos Széchenyi István grófról azt mondta: ő „a legnagyobb magyar”.

Válás segélyért

Házaspárok válnak el, élettársak költöznek külön – papíron – azért, hogy „megkerüljék” azt a tavaly év végén életbe lépett szabályt, amely szerint egy családban csak egy ember kaphat rendszeres szociális segélyt vagy rendelkezésre állási támogatást.

Velünk az erő

Nikola Tesla óta vágyálom az elektromos energia vezeték nélküli továbbítása.

Vidékről jön az erő - A Tankcsapdától a Kispálig

A '70-es évektől tűntek fel az első olyan nem budapesti formációk, amelyek szűk környezetükön túl is hatottak. A legsikeresebbek a fővárosba költöztek.

 

Elmaradt a totálkár

Törőcsik Mária, a Trendinspiráció Műhely vezetője szerint elsősorban az állam hat a családokra, hosszabb távon azonban a családok is hatnak az állam intézkedéseire. Ezt igazolják a demográfiai folyamatok, illetve a hitelfelvételi adatok is. A kutató szerint a pénzügyi kultúra a régióban fejletlen, a pénzügyi termékeket nem tudják kellőképpen megkülönböztetni, illetve nem is ismeri a többség.

A pénzügyi magatartás terén vannak azért eltérések is, a lengyelek például nyitottabbak minden újra, és könnyebben indulnak külföldre dolgozni. A jó gazdasági mutatókkal bíró lengyelekhez hasonlóan a szlovákok is jól teljesítenek, de a fogyasztói magatartás-kutatók ott nem találtak speciális jellemzőket. Az eladósodottság viszont az egész régióban jellemző, sokan egyik hitelből fizetik amásikat, és dacára a rendszeres jövedelemnek, nincs szabadon elkölthető pénzük, nincs szabadságérzetük, mert az apró dolgokat sem tudják már megvenni, és mindebből jön a rossz közérzet. Őket nevezik a kutatók szubjektív szegényeknek.

– A magyar mentalitással kapcsolatban egy nemzetközi értékvizsgálat megállapította, hogy az azonnali jutalmat részesítik előnyben az elhalasztottal szemben. A „jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok” közmondás rendkívül igaz ránk – fogalmaz Törőcsik Mária, mondván, a mának élés törvényéből következik az átgondolatlan hitelfelvételek sora, a „majd csak lesz valahogy” gondolatban megnyugvás képessége.

A Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézete egy februári vizsgálatában meglepő eredményre jutott. Kiderült, hogy a magyarokat közvetlenül személyükben kevéssé érintette meg a gazdasági válság, mindössze 25 százalék érzékelte súlyosan, egyharmaduk alig vagy egyáltalán nem – legalábbis ezt vallották az ezerötszáz személy megkérdezésével készült felmérésben. Tamás Pál, a kutatás vezetője szerint a totálkár elmaradt, a társadalmat a válság nem találta annyira telibe, mint azt feltételezték. Egyelőre elmaradtak a tömeges lakáshitel-bedőlések, és bár sok munkahely megszűnt, de nem hirtelen, sokkszerűen és tömegesen történt.

 

Törőcsik Mária
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.