A tőkefedezeti pillér viharos nyolc éve
AZ ELSŐ CIKLUS
2002: A magánnyugdíj rendszerében a kormányra lépő koalíció megkezdi az alapokhoz, az 1997-es törvényhez való visszatérést. A tagdíjak – amelyek mértékét a Fidesz-kormány a kereset hat százalékán befagyasztotta – a következő két évben egy-egy százalékkal emelkedik, így elérve az eredetileg tervezett nyolc százalékot. Még ebben az évben lezárul az újabb – akkor még végsőnek gondolt – visszalépési lehetőség a kétpilléres szisztémából a tisztán társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.
2003: ismét kötelezővé válik a pályakezdők számára a belépés egy magánpénztárba. Ugyanakkor az év végéig azok a 30 évesnél fiatalabbak, akik korábban nem választottak maguknak nyugdíjpénztárat, kapnak még egy lehetőséget, hogy átgondolják, nem helyezik-e két lábra időskori ellátásukat.
2004: A parlament ismét módosítja a visszalépés szabályait: azok, akik 2012 előtt mennek nyugdíjba, kevesebb mint tíz évig voltak pénztártagok, és magánpénztári megtakarításuk alapján kiszámolt életjáradékuk kevesebb lenne, mint társadalombiztosítási nyugdíjuk negyede, visszaléphetnek a tb-rendszerbe, onnan kapva teljes járadékukat.
A MÁSODIK CIKLUS
2006: Finomhangolják a magánpénztári szisztémát. Törvényben maximálják az érvényesíthető működési kiadásokat, valamint vagyonkezelési díjat.
2007: Fokozatosan bevezetik a választható portfóliós szisztémát. Központosítottá válik a tagdíjbevallás és -beszedés. A munkáltatók az APEH-nak fizetik a tagdíjat, és ezt az adóhivatal továbbítja a pénztáraknak.
2008: Ettől az évtől választható, egy évvel később már kötelező a befektetési eredmények napi elszámoló egységen alapuló közzététele. Egy kormányrendelet két évvel kitolja a választható portfóliókra előírt részvénytartási kötelezettség bevezetését, így azt csak 2011. július 1-jétől kell alkalmazni.
2009: Kötelezővé válik a tagi megtakarítások három eltérő kockázatú – növekedési, kiegyensúlyozott és klasszikus – eszközösszetételbe való sorolása. A gazdasági válság hatásainak ellensúlyozására az év második felében az 1956-ban születettek vagy náluk idősebbek számára –átmeneti időszakra – ismét megnyílik a lehetőség a tb-rendszerbe való visszalépésre. Rendeletben módosítják a befektetési szabályokat, előírva, hogy a megtakarítások milyen arányban fektethetők devizában nyilvántartott eszközökbe. Ennek az évnek a végén megszületik a törvény arról, hogy 2013-tól a pénztárak kötelezően átalakulnak, vagy beolvadnak egy zártkörű részvénytársaságba, illetve megszűnnek. A törvényt a köztársasági elnök nem írta alá, hanem tovább küldte az Alkotmánybíróságra előzetes normakontrollra.
2010: A hozamgaranciáról szóló törvény a magánpénztári megtakarítások teljes időszakára szavatolja az infláció mértékét elérő hozamot.