Zöldben kapós az udvari lakás
A nagyvárosok a forró nyarakon valódi kályhaként működnek, a hatalmas aszfaltterületek ontják a hőt, a zöld területeknek ezért nemcsak lélektani, hanem fi zikai hatásuk is van – mutatott rá a IX. kerületben történt zöldítés jelentőségére Juhász Árpád geológus. A húsz éve tartó ferencvárosi tömbrehabilitáció zöld oldalát bemutató sajtóbeszélgetésen elhangzott: az önkormányzat hét közparkot, és több sétányt, passzázst alakított ki, összesen 38 ezer négyzetméteren.
Legutóbb a Tűzoltó–Vendel–Lenhossék és Thaly Kálmán utca által határolt tömbben lévő Kerekerdő parkot építették ki, egymilliárd forintos költséggel. Gegessy Ferenc polgármester elmondta: a teljes lakótömb lebontása révén megvalósult park területét sok milliárd forintért eladhatták volna, a kerület komoly bevételről mondott le a környék értékét, az ott élők életminőségét jelentősen javító beruházás érdekében.
Középső-Ferencváros kizöldülésének egyik fontos pillérét a társasházak által körbezárt belső kertek alkotják. A tömbökön belüli zöld területek nagysága ma már meghaladja a 47 ezer négyzetmétert, és még több mint 19 ezer négyzetméter épül ki a rehabilitáció utolsó tömbjeiben. A válság a kerületi lakásberuházókat sem kíméli, több projektet elhalasztottak, illetve átütemeztek, de ha a helyzet gyorsan helyreállna, akkor reális esély volna arra, hogy négy-öt éven belül a teljes kerületrész megújulhat –mondta Jordán Péter, az önkormányzat városrehabilitációs cége, a SEM IX. Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A belső kertekkel, illetve parkokkal épülő új házak beruházói egy sajátos konstrukcióban vesznek részt a zöldítésben. Az önkormányzat ugyanis a tömbbelsőt alkotó területet nem adja el, csak szolgalmi jogot biztosít arra a vállalkozóknak, akik az utcai bejáratú mélygarázsokat beépíthetik a belső tömbök alá. Ennek fejében hozzájárulnak a zöldítés költségéhez.
A belső zöld területeket később a társasházak gondozzák, s ezért cserében az önkormányzat engedélyezi, hogy a közterületi megközelítést biztosító kapukat lezárják. A mutatós zöld udvaroknak köszönhetően Középső-Ferencvárosban az udvari lakás nem hátrány, sokkal inkább előny.
A megszépített közterületek megóvása azonban már nehezebb, pontosabban időigényesebb és költséges feladat. Az elsőként megújított Tompa utcát például tíz év múltán át kellett építeni. A sétányok és parkok padjainak, növényzetének pótlása kerületszerte évente még mindig sok millió forintos költség.