Családban marad

A boldog családok mind hasonlók egymáshoz, minden boldogtalan család tagjai a maguk módján „követik egymást, poloskázzák be egymás szobáját, hallgatják le egymás telefonjait és hallgatják ki egymást könyörtelenül”, summázhatnánk Lisa Lutz regényének tanulságát.

Túl átlátszó univerzum?

Űrtávcsövek és földi teleszkópok időről időre bizonyítják, van mit még tanulnunk a bennünket körülvevő világegyetemről.

Ukrajnában „titokban” kérnének útlevelet

Alighanem a kárpátaljai magyarság nyerhetne a legtöbbet a kettős állampolgárság kiterjesztéséből, de egy esetleges budapesti törvénymódosításból éppen ők érzékelnék a legkevesebbet.

A kokárda

Fémből vagy gyöngyből legyen? Horgolt, villogós, cipzáras vagy matricás kivitelben? Tűzzománcolt, esetleg batikolt? Petőfi-fényképes vagy Pepsi mintás?

A történet ereje

Megítélésem szerint tehát a polgári alkotmányosság magyar története a különféle, önmagukban is erős tartalmak egymás hatását felerősítő erejével indult. A tartalmak azóta is élnek, politikai kultúránk szerves részei.

 

„Nem a mi számunkra”

„Azt gondolom, hogy hamarosan – persze nekem már egyáltalán nem olyan hamarosan –, öt-tíz év múlva Magyarország egy közepesen működő, féleurópai ország lesz, ahol nagyon sok remény lehetséges.” A kötet legkorábban keletkezett darabjában olvasható jövendölés, bizony, elhamarkodottnak bizonyult.

A Magyar Narancsnak 1991-ben adott interjú idején még valóban hihetőnek látszott, hogy előbb-utóbb csak rendbe jön minden: az ország európai csatlakozása legalábbis megoldást hoz megannyi civilizációs-mentális problémánkra. Hát, mit mondjunk, nem jött rendbe semmi, és a csatlakozás sem hozott megoldást. Az interjú óta eltelt csaknem két évtized megannyi nyomasztó tapasztalatával szolgált ennek. Ha körülnéztünk, kétségtelenül nem egy közepesen működő, féleurópai országot látunk magunk körül. A helyzet nemhogy reménytelinek látszana, éppenséggel fagyosan reménytelennek tűnik.

Kertész Imre mint a léha remények gondolkodója? Nem, persze, nem mondható annak. Idézett interjúja utolsó mondatában is, a történelmi derűlátás pillanatnyi enyhülete után – egyszerre finom öniróniájával és tragikus pátosszal – azonnal Kafkát idézi: „remény, az sok van, csak nem a mi számunkra”.

A Vigilia Kiadó esszésorozatában megjelent kis kötet voltaképpen tisztelgés: a benne foglalt válogatás az író nyolcvanadik születésnapjának köszöntésére született. Szerepel benne egy esszérészletekből összeállított mozaik, öt, különböző alkalmakból keletkezett interjú és két megnyitóbeszéd. Az esszérészletek is, az interjúk is, a beszédek is: akár a fúgák, mindegyre ismétlődő témákat variálnak. Az értekező Kertész Imre megszenvedett gondolkodásának rokon darabja mindegyik: egy nagyszabású – következetesen végiggondolt és tragikus hangszerelésű – kultúrkritika megannyi megnyilvánulása.

A megfogalmazás kalandja? A kötetcím az egyik interjú címét veszi át. Érdekesmód a megfogalmazás valódi kalandjáról mégsem ez a címadó interjú számol be, inkább egy másik, a kötetet is szerkesztő Hafner Zoltán mélyinterjúrészlete. Ebben a Sorstalanságról van szó, a kétségtelen fő műről. Ha létezik egyáltalán kalandja a megfogalmazásnak, a Sorstalanság keletkezéstörténete mindenképpen az, amelynek során az írónak meg kell találnia a regény poétikáját, és ki kell játszania a korabeli irodalompolitika éberségét. Az interjú mindkettőről izgalmas adalékokkal szolgál. Ahogy a műnek nekikészülő író rátalál a regény nyelvére: ahogy a gyereknyelv helyett a konformizmus elidegenített – kissé a hivatali meg az iskolai nyelvet idéző – prózáját választja, amelyik a hagyományos elbeszélés mögött képes visszaadni a folyamatos jelenlét érzetét. És ahogy a kéziratot befejező író végigjárja a kiadók labirintusát: ahogy az egyik kiadó nyers visszautasítása után a másik kiadónál kivárja a kifárasztására játszó hivatalosság döntését, feszült hangulatú tárgyalásokon vesz részt, remegő kézzel bontja föl a válaszleveleket, pontosvesszőket állít vissza a korrektúrában.

Az interjú a kötet egyetlen írása, amely eddig még nem látott napvilágot. Kitűnő olvasmány: egy nagyszabású tragikomédia lendületes megfogalmazása. A kiemelkedő mű és a kisszerű viszonyok ellentétére épülő tragikomédia egyszerre szorongató és mulatságos. Az író nehéz indulását bemutatva jellegzetes korrajzot is képes fölvillantani.

Vigilia, 138 oldal, 1400 forint

Kertész Imre
Kertész Imre
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.