A többség ma is boltot nyitna
- Ha valaki hozzám fordul tanácsért, az első kérdésem, miért akar vállalkozó lenni: kényszerből, vagy azért, mert eladható tudása, tapasztalata van. És ha igen, meggyőződött-e róla, hogy fizetnek is azért, amit kínál - tér a lényegre Prescher Mária, az Újrakezdést Segítő és Felzárkóztató Alapítvány (USEFA) vezetője, aki évek óta tapasztalja, mennyire tájékozatlanok a kezdő vállalkozók, milyen sok a buktatójuk, és milyen nagy szükségük van a felvilágosításra.
- Azt tudni kell, hogy a vállalkozás az első perctől kezdve pénzbe kerül, és attól, hogy valakinek van egy ötlete, nem biztos, hogy megtérül a befektetés. Ez ma a legnehezebb feladat, de kevesen törődnek vele. Holott ezt is meg lehet tanulni.
A legalapvetőbb ismereteket akár egy nap alatt is meg lehet szerezni az alapítvány csoportos képzésein. Természetesen ettől még nem lesz valakiből sikeres vállalkozó, de az alapokat megtanulhatja. Egy kiscsoportos felkészítő díja tízezer forint, amelynek egy részét vissza is lehet igényelni. Mégis kevesen élnek a lehetőséggel, pedig ennek a sokszorosát veszíthetik el egy-egy rossz lépéssel.
Vannak tipikus hibák. Például sokan azt mondják: majd a könyvelőm elintézi. De hát a vállalkozás pénze nem a könyvelőé, a vállalkozónak kell tudnia, mire költ, hogyan gazdálkodik a pénzével, mekkora bevételre számíthat, mit csinálnak a versenytársak, és egyáltalán, megéri-e vállalkoznia.
- Sokszor tapasztalom, hogy ha megkérdezem valakitől, mivel akar foglalkozni, nem is tudja. A munkanélkülivé váltak 70-80 százaléka boltot akar nyitni. Gyakran a humán diplomások is, többnyire érzelmi alapon: könyvesboltról ábrándoznak vagy művészeti tárgyakat akarnak eladni, esetleg kis kávézót nyitni. Nem mérik fel a piacot, nem gondolnak arra, hogy a mai viszonyok között ezekre nincs túl nagy kereslet. Mire rájönnek, már késő - pár hónap után be kell zárniuk, ha egyáltalán eljutnak odáig.
- Azt szoktam tanácsolni azoknak, akik előképzettség nélkül akarnak boltot nyitni, előbb álljanak be a pult mögé, és tapasztalják meg, hogyan viselik azokat a viszonyokat - mondja Prescher Mária. - Mert sokan azt képzelik, hogy majd felvesznek alkalmazottakat, és nekik csak a nyereséget kell összeszedniük. Egy angoltanárnő, aki kávéházat akart nyitni, beállt egy kávézóba, de pár hét után rájött, hogy az nem neki való világ.
Gyakori jelenség, hogy egy-egy vállalkozáson több tulajdonos is osztozik. Egy társaság turkálót nyitott, az alkalmazottakat zsebből fizették. Egy ideig ment is a bolt, de minden hasznot kivettek az üzletből, és egy év alatt rengeteg adóssággal felszámolták a vállalkozást.
A mohóság az egyik legnagyobb veszély, amikor nem a vállalkozás, hanem a vállalkozó gazdagodik. Jó autóval, nagyházzal, nyaralással feléli a nyereségét, és amikor a gazdaság hullámvölgybe kerül, jön a kétségbeesés, mert nincsenek tartalékok. De sok kezdő el sem jut idáig.