A szakmai olimpiában nem látnak fantáziát a szponzorok

Az 1920-as párizsi világkiállításon ért el utoljára magyar asztalosmester világraszóló sikert. Most azonban egy fiatalember - megelőzve a japánokat, németeket, finneket, amerikaiakat - nyolcadik helyen végzett a Calgaryban megrendezett szakmai olimpián.

Egy fiatalember, Berkes Gábor olyan sikert ért el fiatal asztalosként, amelyet - ha történetesen focista volna - az egész ország ünnepelne. A világ legrangosabb szakmai versenyén, a WorldSkill 2009-en, Kanadában, Calgaryban nyolcadik helyet szerzett, megelőzve a faiparban olyan sikeres országbeli asztalosokat is, mint a finn versenyző, vagy a nagy kézügyességű távol-keletiek.

Éppen negyvenedik alkalommal rendezték meg a szakmák olimpiáját, a WorldSkillt, ezúttal Kanadában. A versenyen 51 országból 900 fiatal vett részt, akik 48-féle szakmában mutatták meg tudásukat. A legmagasabb kanadai állami vezetők vettek részt az ünnepélyes megnyitón, amely hangulatában az olimpiai megnyitókéhoz hasonlított. Kanada igen sokat költött a rendezésre, szakértők szerint a négynapos eseménysorozat bevétele 82 millió dollár volt. A résztvevők és a látogatók együtt 20-25 ezren voltak. A 2013-as verseny megrendezésének jogáért Németország és Franciaország küzdött, végül Lipcse nyerte el a lehetőséget. A legközelebbi verseny 2011-ben Londonban lesz.

Magyarország 13 szakma versenyében indította ifjú, legfeljebb 21 éves tehetségeit Calgaryban, a többi között ács-, asztalos-, kőműves-, burkoló-, villanyszerelő-, virágkötő-, fodrász-, kozmetikus- és informatikusszakmákban. A legelőkelőbb helyen Berkes Gábor végzett.

- Gyerekkoromban is szerettem barkácsolni és fával dolgozni - meséli a fiatalember. - Aztán amikor szakiskolába jártam, évről évre egyre jobban élveztem ezt a munkát. Harmadikos koromban elindultam a Szakma Kiváló Tanulója versenyen, és a megyéből elsőként jutottam tovább az országos bajnokságra. Ott ötödik lettem. Azzal az eredménnyel a szakmunkás-bizonyítványt is sikerült megszerezni, így sem elméletből, sem gyakorlatból nem kellett vizsgáznom.

- Nagyon jó érzés volt, hogy én képviselhettem Kanadában Magyarországot. A verseny előtt több hónapos felkészülésen vettem részt. Sokat tanultam Dancsó Jánostól, Bátonyterenyén és Fekete Zoltántól is, aki Csécsén asztalosmester. Ő Franciaországban tanulta a szakmát. Dolgoztam Pesten is a Kaesz Gyula Szakközépiskolában Babanecz Csabával, aki a versenyen a szakértőm volt. A verseny négy napig tartott, nagyon kemény volt. Reggel korán keltünk, és igen nehéz feladatokat kaptunk. Kellett csinálni például egy íves ablakot, 1:1-es műhelyrajzot, az alkatrészeket pontosan kivágni, becsapozni, ragasztani. Ez annyira bonyolult volt, hogy csak kilencen tudtuk megcsinálni.

A sikeres versenyzők érmet, oklevelet kaptak, s hazájukban is elismerték teljesítményüket. Itthon ez még hátravan. De a sikerrel Berkes Gábor elérte, hogy részt vehet jövőre a Liszszabonban tartandó EuroSkills versenyen, a szakmák Európa- bajnokságán. A fiatalember - amikor nem versenyez - asztalosként dolgozik egy belsőépítészeti cégnél. Mestere Dancsó János harminc éve tanítja a szakmát, és az ország első női asztalosmestere is nála végzett.

- A versenyben indulók kemény ellenfelek voltak - meséli Dancsó János. - Japánban például már a verseny előtt két évvel elkezdik felkészíteni az esélyeseket, és főként a kisebb országokban újra előtérbe kerül a kézimunka, a kézművesség.

Dancsó János két éve figyelt fel a tehetséges fiatalemberre. Hogy kellőképpen el legyen látva felszerelésekkel, saját pénzéből vásárolt neki közel félmillió forintért szerszámokat. Csak enyhe keserűséggel teszi hozzá: erre hiába kért támogatást a szponzoroktól, és manapság az állam sem kényezteti el a kétkezi tehetségeket.

Berkes Gábor azt is megoldotta, amit rajta kívül nagyon kevesen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.