Kalaznó: múzeum a dombok között

- Különösen megérintett a Kalaznóra bevezető erdei út hangulata... Aztán megismertem a helybélieket, akik dolgos, szorgalmas emberek, nyitottak és befogadók. Megvásároltam egy teljességében meglevő falusi portát lakóépülettel, gazdasági épületekkel - mondja a korábban dombokhoz nem szokott alföldi származású Győri Lajos, a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetsége és a Magyar Fotóművészek Világszövetsége elnöke. Hozzáteszi, az istálló és a pince kivételével már befejeződött a teljes felújítás, így végleges helyre került a fotográfiával kapcsolatos, három évtized alatt felhalmozódott egyedülálló gyűjteményének nagyobb része.

Győri Lajoshoz hasonlóan mindenkit megragad a Donát-patak völgyében meghúzódó alig kétszáz lelkes parányi falu, a Tolna megyei Kalaznó, valamint a táj szépsége. Különösen ilyenkor, a vénasszonyok nyara idején a színpompás ruhát öltött környező nagyvadas - szarvasok, őzek, vaddisznók - erdők látványa, de a nyugalmas kirándulóhelyen megannyi fácánt és vadnyulat is láthatunk. Izgalmas kerékpártúrák is várnak a kirándulókra, akik bejárhatják a környék apró településeit, Diósberényt, Murgát, Szakadátot, sőt Hőgyészre is érdemes bekerekezni. Hőgyészen a gyönyörűen felújított és közkedvelt gróf Apponyi barokk kastélyszálló, illetve a szintén korhűen berendezett "kiskastély", a Liechtenstein kastélyszálló várja a nyugalomra vágyókat.

A XVIII. században elnéptelenedett Kalaznót németekkel telepítették be, majd a második világégést követő kitelepítésük után bukovinai székelyek érkeztek a faluba. Érthető, hogy a régmúltra emlékezve felújítottak egy régi sváb épületet, ami önmagában is látványosság, ahogyan a hajdani postaépületben látható helytörténeti gyűjtemény is a németek, a székelyek és a felvidékiek emlékeivel. Büszkék a helyiek hajdani plébánosuk, Elekes Dénes miseruháival, bútoraival berendezett emlékszobára. Gyönyörű az 1787-1790 között késő barokk stílusban épült evangélikus templom is.

László Jánosné könyvtárostól megtudtam, hogy a 110 kalaznói házból már negyvenet távolról - Kanadából, Svájcból, Hollandiából, Németországból, de főként Budapestről - érkezettek hétvégi házzá alakítottak, ahogyan ezt Győri Lajos is tette. Az 1860-1945 közötti időből származó klasszikus fotótörténeti gyűjteményének 350 darabját a Privát Fotó Galériában, a lakóház első két szobájában helyezte el, a harmadik szoba lett a könyvtár, benne felesége, Katika szövőszékével és bőrös kézművesműhelyével. Egyébként ez olyan fotókiállítás, ahol egy térben megismerhető a magyar fotográfia fejlődése, változása, a jellegzetes műfajok és stílusirányzatok követőinek munkássága. Még egy izgalmas érdekesség: "A tárlatvezetés során elmesélhetem látogatóimnak mindazokat a fotóhistóriákat, amelyek izgalmassá teszik fotókultúránkat."

Miután felújításra kerül "a korábban jámbor teheneknek és a dolgos lovaknak helyet adó gazdasági épület", ott galériát létesít az új tulajdonos, ahova az 1945 utáni kortárs fotóművészeti alkotások kerülnek. Győri Lajos gyűjteményében félmillió papírkép, negatív, szakkönyv, szaklap, fotóalbum található, melyeket szintén közkinccsé akar tenni a közeli jövőben.

A Privát Fotó Galéria megnyitója
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.