A felfedezőket lenyomják a kiaknázók
A tudósok 260 egyetemi, főiskolai hallgatóval végeztek kísérletet: két csoportban vizsgálták memóriájukat, egyik dologról a másikra való átváltási és az egy feladatra való koncentrálási képességüket. Az egyik csoport figyelme sok, a másiké kevesebb dolog között oszlott meg. Az egyidejűleg sokféle dologgal foglalkozók gyengébben teljesítettek a többiekhez képest.
A kísérletben részt vevők bejelölték egy listán, általában milyen médiumokkal (tévé, számítógépes videó, zene, számítógépes játék, telefon, írott szöveg stb.) foglalkoznak egyszerre. Az eredmény az 1,5-től több mint négy médiumig terjedt. A figyelem tesztelésekor kiderült, hogy a sokfele koncentrálók nem voltak képesek kiszűrni a lényegtelen információkat, és memóriájuk sem volt nagyobb teherbírású az egyszerre kevesebb felé figyelő társaiknál. Az is kiderült, hogy a sokfelé figyelők nehezebben képesek egy feladatra koncentrálni.
A kutatók szerint a figyelemmegosztás korjelenség, amely számos káros következménnyel jár. Érthető, hogy sok amerikai államban tilos a mobilhasználat a volán mögött. Az ügyvédek és a hirdetők pedig gyakran lényegtelen információkkal terelik el - osztják meg - a befolyásolandó célcsoport figyelmét.
- A sokfelé figyelők megvesznek az információgyűjtésért. Többet és többet akarnak - mondta Eyal Ophir, a kutatás vezetője, felfedező csoportnak nevezve őket. Ezzel szemben az egyszerre kevesebb dologgal foglalkozók - a kiaknázók - szeretnek elgondolkodni a kapott információkon.