Fáj, ha járunk
Lúdtalp
A gyorsabb növekedés életszakaszaiban (7-10, 16-19 év között), a terhesség, illetve a klimax alatt alakul ki. A panaszok enyhítésére remek megoldás a jól megválasztott talpbetét. Ma már az ország bármely pontján könnyen hozzáférhető a számítógépes nyomásponti térkép alapján készülő vagy a hagyományos technikájú betét, ezek mindennapos használata pihenteti a lábat. A lúdtalpbetéteket félévente meg kell igazítani, hogy az esetleges súlyváltozás vagy módosult járás ellenére is megfelelő alátámasztást adjanak. A legtöbb készítőnél az utóigazítás ingyenes.
Panaszok: Egyre fokozódó fájdalom a lábfejtől a lábszáron át egészen a csípőig.
Ízületi merevség bokatájon, erős lábizzadás (erről bővebben keretes anyagunkban), gyakori fáradtságérzet.
Az átlagosnál gyakoribb botlás, lábelakadás.
Megelőzés: A megelőzés alapja, hogy mindenki akkor kezdhessen el járni és állni, amikor arra az ideg- és izomrendszere érettnek érzi saját magát. Tehát egészséges gyermek esetén a szülő soha ne siettesse a lábra állást, a lépegetést. A következő feladat a minél több mezítlábaskodás és a gyöngykavicsséta. Naponta minimum 5 percet kellene mezítláb lavórnyi apró kavicson taposnunk ahhoz, hogy a tartószalagok és kisizmok jó kondiban legyenek. A cipő sem mindegy - lehetőleg kerülni kell a túl lapos (sarok nélküli) lábbeliket és a tartás nélküli szandálokat.
Sarokfájás
A saroktájék fájdalma elsősorban a munkájukból adódóan sokat álló vagy folyamatosan sok aprót ide-oda lépő eladókat, pincéreket, egészségügyi dolgozókat, tanárokat és fodrászokat sújtja. Alkalomszerű, megterhelő sportolásnál is jelentkezhet. A fájdalom tulajdonképpen a talpi szalag és az Achilles-ín feszülése miatt lép fel. A megoldást, illetve a fájdalom enyhülését ez esetben is a talpbetét jelentheti. Az ín feszülését a sarok megemelésével lehet csökkenteni, ezért enyhébb esetben a készen kapható parafa vagy zselés sarokemelőket is érdemes kipróbálni.
Tyúkszem
Nyáron elsősorban azok támadnak, amelyeket statikai probléma okoz - a nyitott szandálok és papucsok állandó kapaszkodásra késztetik a lábujjakat, jobban terhelődik a talppárna is. A többi évszakban kialakuló bőrkeményedésekért és tyúkszemekért inkább a szűk, rossz kiképzésű cipők a felelősek.
Megelőzés: A megfelelő méretű és megfelelő sarokmagasságú lábbeli viselése, illetve azok váltogatása.
Segítség: Enyhébb esetben a házilagos pedikűrözés sokat javíthat. Érdemes éjszakai bőrpuhító krémet használni, gyógynövényes-fertőtlenítő lábáztatás után reszelőt és bőrgyalut alkalmazni, valamint kipróbálni a bőrkeményedés- és tyúkszem-eltávolító folyadékokat. A szivacsos tyúkszemtapaszok is ideiglenes könnyebbséget nyújtanak, de csak anynyit, amíg el tudunk jutni a hivatásos pedikűrösig. Egy gyógyászati pedikűr általában 50 percig tart, ára 700-2400 Ft között mozog, gyógyfürdőkben pedig tb-támogatással is igénybe vehető. Amennyiben statikai probléma a bőrkeményedés oka, úgy biztos javulást hoz a megfelelő talpbetét rendszeres használata.
Kemény léptek
A legtöbb problémát manapság az állandó betonon (aszfalton, köves úton, parkettán) járás okozza. A merev felületek ahelyett, hogy elnyelnék az ütközési energiát, inkább visszaütik azt, méghozzá a sarkunkon keresztül végigrezegtetve az egész gerincoszlopot. Ez káros és kiküszöbölhető jelenség, érdemes körülnézni a gyógycipők, sportcipők és talpbetétkészítők polcain. A mágnestechnológiás betét, a mozgás közben folyamatos nyomáskiegyenlítést végző folyadékos talpbetét, az eredetileg futók számára kikísérletezett svájci rezgéscsillapító betét, a sarokrészbe helyezhető szilikon rezgéscsökkentő párnácskák mind-mind tehermentesítik a gerincet.
Lábizzadás, lábszag
Hintőpor: a cipő belsejébe, a zokni orrába, illetve a lábujjak közé kell hinteni, inkább keveset többször. Lehet gyógyszertári készítményt is kapni, a lábápolásra szakosodott cégek is többfélét ajánlanak. Enyhébb esetben bármelyik testhintőpor elegendő.
Krém, spray: az alumínium-klorid-tartalmú ecsetelők a makacs szagot is kordában tartják, de az összetevői allergiát okozhatnak, figyelmesen olvassák el a használati utasítást. A teafaolaj-tartalmú ecsetelők és krémek erős antiszeptikus hatása főleg papucsviselésnél előnyös. A baktérium- és gombaölő spray-t a lábra és a cipő orrába kell fújni, ezeket a készítményeket általában elég naponta egyszer - indulás előtt - használni. A frissítő hatású - mentolos - készítményeket érdemes a lábfejre is használni.
Ezüstszálas zokni: egyre elterjedtebb, állítólag a baktériumok 99%-át elpusztítja. Ha tényleg el akarjuk kerülni a lábszagot, ezt is ugyanúgy naponta kell cserélni, ahogy a cérnazoknit is.
Tea: zsurlós és kamillás lábvíz egyaránt jótékony hatású, de minden este rá kell szánni 20 percet.
Talpbetétek: minden nyári cipőbe cserélhető, mosható vagy eldobható betétet kell tenni, és minden este ki kell venni a cipőből.
Mezítláb
A lúdtalp megelőzésének legjobb módszere a mezítláb járás, de csak természetes, egyenetlen felületen, és soha nem aszfalton.
A felegyenesedett járás igénye speciális követelményeket támaszt a láb vázszerkezetével szemben, ezért az emberi láb egyedülálló jelenség, talán csak a medvék tappancsához hasonlít némileg.