Senkinek nem hull ölébe a siker
Kiváltságosnak érezhetik magukat azok a diákok, akik középiskolai tanulmányaik végére üzleti nyelvvizsgát szereznek, és a külőnórák egy fillérbe sem kerülnek. Igaz, ehhez a kevésbé fejlett észak-keleti régióban kell élniük, és kemény felvételin átjutniuk, hogy bekerüljenek az GE Foundation Opening Doors (Nyíló világ) programjába.
Ózdon, a József Attila Gimnázium, Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben 2002-ben 34 gyerekkel indult el a középiskolai tehetséggondozó program, amelyhez azóta Kisvárda, Hajdúböszörmény és Putnok is csatlakozott, összesen 366 diákkal és 59 tanárral. 2006-ban a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Önkormányzat támogatásával Kazinczbarcika, Sátoraljaújhely és Tiszaújváros is bekapcsolódott 72 diákkal és húsz tanárral.
- A középiskolások az ötszűrős válogatás után - amelynek a szigorú nyelvi felvételi mellett pszichológiai teszt is részét képezi - másfél éves képzésben vesznek részt. Üzleti ismereteket sajátítanak el angol nyelven, végül üzleti nyelvvizsgát tesznek - magyarázta Papdiné Kollár Erika, a nyelvi képzést nyújtó Fast Business Communications (FBC) illetékes vezetője azon a konferencián, ahol a program fő támogatói együttműködő partnereket akartak megnyerni. - A diákok megtanulnak prezentálni, tárgyalni, együttműködni; a GE, illetve a Junior Achievement Magyarország szervezésében gyárlátogatásokon vesznek részt, kapcsolati tőkét építenek. A résztvevők szinte kivétel nélkül bekerülnek valamelyik felsőoktatási intézménybe - tette hozzá Bíró Gábor, a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium igazgatója.
- A nyelvi tréningre bentlakásos formában kerül sor: a diákoknak 25 nap áll rendelkezésükre a vizsgára való felkészüléshez, ebből egyszerre 2-3 napot töltenek együtt napi 8-10 órás tanulással. A tavaly végzett diákok 99 százaléka sikeres üzleti nyelvvizsgát tett. Az érintett középiskolák angoltanárai is képzésben részesülnek, így a programból kiszorult diákokat is hatékonyabban tudják oktatni - mondta Szente Melinda, az FBC trénere.
A program támogatói közül Rolek Ferenc, a GE Money-csoporthoz tartozó Budapest Bank HR-igazgatója arról beszélt: a GE - amely megtervezte - partnereivel, akikkel immár nyolc éve működteti a programot, másoknak is szívesen átadja a Nyíló világ know-how-ját, hiszen a tehetséggondozás minden cégnek érdeke.
A program 12 partnerrel működik, kezdeményezője, főtámogatója a GE Foundation és a GE Volunteers. Támogatja továbbá
a Junior Achievement Magyarország (JAM), a Fast Business Communications, az Inform Media, az AISEC, a Miskolci Egyetem, valamint több minisztérium és önkormányzat.