Öngyilkos aratás

Az öngyilkosságok a gyapottermelő területeken a leggyakoribbak, és úgy tűnik, közvetlenül kapcsolatba hozhatók a vetőmag-monopóliumok jelenlétével.

 

Olga Monsanto csak a nevét adta

Valószínűleg "válságtűrő" génekkel is rendelkeznek a Monsanto vetőmagjai. A nézőponttól függően áldott vagy elátkozott amerikai vetőmaggyártó sorra dönti a forgalmi és nyereségrekordokat, s rendíthetetlenül halad előre, hogy génmódosított hibridjeivel a mezőgazdaság minden egyes területén megkerülhetetlen pozícióra tegyen szert.

Olga Monsanto nem gondolhatta, hogy nevét egy évszázaddal később a környezetvédők szitokszóként emlegetik, farmerek százezrei pedig imáikba foglalják szerte a világon. Férje, John F. Queeny 1901-ben kedveskedett azzal neki, hogy róla nevezte el az azóta a világ legnagyobb vetőmag- és gyomirtógyártójává kinőtt vállalkozását.

A Monsanto erejét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a génmódosított (GM) növények globális vetésterületének 88 százalékán az általuk gyártott magokból sarjad a termés. Legnagyobb piacán, az Egyesült Államokban a kukoricatermelésben tavaly 36, a szójáéban 29 százalékos volt a részesedése. Hazai pályán erős a DuPont is, amelynek részesedése e két haszonnövénynél 29, illetve 24 százalékos. A vetőmag- és gyomirtópiac e két gigásza közötti viszony nem éppen baráti. A Monsanto a napokban beperelte riválisát, azzal vádolva, hogy az engedélye nélkül akarja felhasználni új termékcsaládjában a Roundup Ready genetikailag kifejlesztett gyomirtó képességet. Márpedig ez a Monsanto egyik sikerterméke, amelyet egyrészt vegyszer formájában "mezei" gyomirtóként, másrészt "tulajdonságként" génkezelt vetőmagokba beépítve is értékesít. A per tétje dollármilliárdokban mérhető. A Monsanto nem engedélyezi, hogy a szabadalmaztatott technológiát a DuPont a saját, GAT genetikai technológiájával "mixelje", pedig eddigi tapasztalatai szerint a kettő kombinációjával megsokszorozható lenne a védelem - a farmerek legnagyobb örömére.

Hugh Grant, a Monsanto elnök-vezérigazgatója (nem tévesztendő össze az azonos nevű angol színésszel) károsnak és etikátlannak minősítette a DuPont eljárását, mire Dan Cosgrove a vetélytárs részéről kijelentette: kitartanak az igazuk mellett, a Monsanto nem sajátíthatja ki a technológiát, ahhoz hozzáférést kell engednie. Kompromisszumként egyelőre annyit tettek, hogy a jövőre piacra dobandó Optimum GAT kukoricamagot mentesítik a Roundup Ready technológiától, de a 2011-es "forradalmi" szójababba már beépítik azt - amennyiben a tesztek megnyugtató eredményt hoznak. A befektetők mindenesetre a Monsanto sikerében bíznak jobban: a kereset beadásának hírére egy százalékot erősödött a részvényárfolyama, míg a DuPont-é ugyanennyivel csökkent a New York-i tőzsdén - írja a Bloomberg.

- Egyszerű taktikai harcról van szó, a Monsanto több száz vetőmaggyártónak adta már el a technológiát, s kap érte nem kevés licencdíjat. Most a legnagyobb riválisból szeretne az eddig kapott évi 200 millió dollárnál is magasabb summát kicsikarni - magyarázza a Laurence Alexander, a Jefferies & Co. elemzője. Ha pedig a DuPont-ot megfeji, joggal emelheti árait eddigi partnerei felé is. A Monsantónál attól is tarthatnak, hogy saját technológiájukat fordítják ellenük, s a DuPont új szupervetőmagjaival komoly lépéselőnyre tesz szert.

Csak tavaly 980 millió dollárt költött kutatásokra a Monsanto, ekkora befektetést pedig illik megvédelmeznie - teszi hozzá Mark Gulley, a Soleil Securities elemzője. Márpedig az Optimum GAT kukoricamag és szójabab eladásokból már az induláskor félmilliárd dollár feletti bevételt remél a DuPont. Nem is szólva arról, hogy a GAT-technológiát eladhatja a vetőmaggyártóknak, s ezzel véget vethetne a Monsanto monopolhelyzetének.

A Monsanto ismerős a bíróságokon. Most éppen Argentínában indított ellene pert egy környezetvédelmi csoport, amely a glifozát hatóanyagú általános gyomirtó használatának betiltását követeli Andres Carrasco kutatási eredményeire hivatkozva. A Buenos Aires-i professzor a kétéltűek koponyacsontjának degenerálódását és porcelváltozásokat mutatott ki azokon a területeken, ahol intenzív GM-szójatermesztés folyik. Ilyen pedig jócskán akad a pampák országában. Argentína a világ legnagyobb szója- és szójaolaj-feldolgozója és exportőre, tavaly 16,5 milliárd dollár értékű volt a kivitele. Az ország vetésterületének már a felén szója virágzik, amit derekasan gyomirtóznak is. A glifozát hatóanyagú Roundupból évente 200 millió litert szórnak ki a földekre.

Nem csoda, hogy Carrascót támadja is az agrárlobbi, mondván, a szert száz országban használják immáron 35 éve, és egészségkárosító hatást nem tudtak kétséget kizáróan bizonyítani. Ellenérvként azt hangoztatják, hogy csak a Roundup kiváltására három másik gyomirtót kellene bevetni, ami tripla annyi környezetterhelést okozna, a pluszköltségekről nem is szólva - jegyzi meg a Reuters.

A glifozátot az a veszély is fenyegeti, hogy uniós tiltólistára helyezik, s az már komoly érvágást jelentene a Monsantónak. Még akkor is, ha hagyományos nagy piacaihoz - Egyesült Államok, Kanada, India, Argentína, Brazília - képest az európai szerényebb méretű. (Ez a gyomirtó szer csak az utóbbi fél évben 1,24 milliárd dollárt hozott a konyhára.) Igaz, egy mostani német bírósági döntés a génkezelt MON810-es kukoricahidrid forgalmazásának betiltásáról azt jelzi, hogy Európában a Monsanto-ellenesség még mindig erősen tartja magát, s ez méltán bosszanthatja az amerikaikat.

A részvényeseknek azonban egyelőre nem lehet okuk a panaszra. A Monsanto az utóbbi öt évet dinamikusan növekvő bevétellel és nyereséggel zárta. Tavalyi forgalma 36 százalékkal, 11,36 milliárd dollárra hízott, miközben nyeresége a duplájára, 2,02 milliárd dollárra nőtt. És nincs megállás: az augusztussal záruló idei üzleti év első fele minden eddigi rekord megdöntését vetíti előre. A bevétel 16 százalékkal, 6,68 milliárdra, a tiszta nyereség 19 százalékkal 1,65 milliárd dollárra bővült az előző év azonos időszakához képest. Nem is csoda, hogy az elemzők többsége "vételre javasolt" besorolással látja el a Monsanto részvényeit. Az idén 16 százalékkal erősödött az árfolyam, s ezzel a Monsanto piaci értéke elérte 47 milliárd dollárt.

A cégóriás a kutatás-fejlesztés területén is felettébb aktív: jövőre jön ki a Roundup Ready 2 gyomtűrő szójababbal, ez 13 év óta az első új szójahibridjük. A gyomnak és férgeknek még jobban ellenálló SmartStax kukoricát is 2010-től forgalmazzák, míg a szárazságtűrő "hiperkukorica" 2012-től lesz kapható.

A kukoricához és a szójához képest a harmadik fő termék, a gyapot forgalma visszaesett ugyan, de a holland De Ruiter Seeds zöldség-gyümölcs nemesítő 850 millió, és a brazil Aly Participacoes cukorrépa-fejlesztő 290 millió dollárért történt felvásárlása egyértelműen jelzi, hogy a Monsanto a termékpalettájának szélesítésével előbb-utóbb a mezőgazdaság valamennyi ágában megkerülhetetlen tényezővé válik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.