70 éve fogadták el a második zsidótörvényt

Hetven éve, 1939. május 5-én jelent meg az 1939. évi IV. tc. „a zsidók közéleti és gazdasági térfoglalásának korlátozásáról”, közismert nevén a második zsidótörvény. A második zsidótörvénnyel összesen több mint félmillió embert szakítottak ki a magyar nemzetből, több tízezren veszítették el megélhetésük minden lehetőségét. NolBlog

Szarajevó - 1914

.

Az őrült gróf és a repülő szivar

.

István király blogja már könyvben is olvasható!

Stephanus Rex, azaz Kácsor Zsolt örömmel jelenti, hogy államalapító királyunk általa írott naplója könyv alakban is megjelent! István király blogja, avagy a Hogyan alapítottam meg Magyarországot valójában? címmel kiadott könyv az interneten 2006-2007 fordulóján közölt szöveg szerkesztett változata.

'A felnövekvő generációk épülésére'

Szóljunk a történelmi-kulturális Patyomkin-örökségről, amit a Gárda - amely magát hagyományőrző egyesületként határozza meg - magáénak érez, tanítja tagjainak, s melyen a jövő generációjának egy része felnő, és egyetlen igazságként szajkóz.

 

1919: Versailles - nem béke, csak fegyverszünet - Videó

A XX. századot bemutató dokumentumfilm-sorozatban 1919-ben járunk. A háború győztes hatalmai teljesítik Franciaország igényeit, s úgy kényszerítik a békeszerződés aláírására a veszteseket, hogy többen tudják, a Tükörteremben nem a békét teremtették meg: okot adtak egy új háborúra.

Meghal Kaffka Margit és Ady Endre, március 21-én kikiáltják a Tanácsköztársaságot. Statárium, államosítás - és az iskolákban eltörlik az évvégi osztályozást, a javítóvizsgát, az érettségit.

Katonai sikerek a Felvidéken és Erdélyben. A Vörös Hadsereg kíméletlen, Szamuely Tibor élén megjelennek a "Lenin-fiúk", hogy "fölszámolják" az ellenséget. Júniusban közel a bukás: Kun Béla és a többi népbiztos Bécsbe távozik. A vörös terrort fehérterror váltja. November 16-án Horthy Miklós ellentengernagy fővezérként vonul be Budapestre.

Párizs, 1919. január 18: a győztesek arról tanácskoznak, milyen legyen a háború utáni új Európa. Az amerikai elnök, Woodrow Wilson célja a szelíd béke. A vesztesek benne bíznak. Az angol Lloyd George és a francia Georges Clemenceau kártérítést akar a háború pusztításáért. Jaj a legyőzötteknek - fogalmaz a film egyik interjúalanya.

A vesztesek küldötteit Versailles-ba hívják. Apponyi Albert gróf zárt ajtók mögött mondja el védőbeszédét. Még ő sem tudja, hogy az abszolút vesztes Magyarország lesz.

Május 7. Clemenceau számára eljött a reváns pillanata. A győztesek a német birodalom egyhetedét követelik. Az Osztrák-Magyar Monarchiát felszabdalják. Pénzben, fegyverekkel és áruval kell a jóvátételt fizetni. A szerződés rögzíti, hogy "csak Németország" felelős a háborúért. Ez a győztesek önkénye. A németek nem akarják aláírni. Scheidemann kancellár szerint "annak a kéznek, amelyik aláírja, le kell száradnia."

1919. június 28. Az aláírás napja. A Napkirály kastélya, ahol egykor kikiáltották a Német Császárságot. Clemenceau érvényesíti akaratát. Wilson álma, a Népszövetség megvalósul, de az amerikaiak beletörődnek abba, amit a franciák elértek. A tükörterembe csak az aláírás aktusára léphetnek be a vesztes hatalmak képviselői.

A győztesek büszkén állnak a kamerák elé. A vesztesek aláírják - de soha nem fogadják el. Versailles megnyitotta a kaput a következő háború számára. Hitler a békeszerződést robbanóanyagként használja föl Európa szétrombolásához.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.