hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Csányi Vilmos”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Csányi Sándor
Hajrá, Monok!
Minap a monoki önkormányzat elhatározta, hogy szociális segélyt csak akkor folyósít gyermekes családoknak, ha gyerekeik rendben járnak óvodába, iskolába. Még nem biztos, hogy eljárásuk kiállja a törvényesség próbáit, de az biztos, hogy felfogásuk világtendenciákat tükröz. Nemrégiben említettem már, hogy Mexikóban tíz éve sikeresen működik az az elv, hogy a szociális segélyeknek, ha szükséges, a következő generáció érdekeit is kell szolgálniuk.
Csányi Vilmos
2008. május 15.
Archívum
Kentaurbeszéd
Szociáldemokrata identitás
Mindig zavart, hogy a koalíció, amelynek kialakítását magától értetődőnek tartottam, azon igyekezett, hogy a közösen kikínlódott egyezségeket, kompromisszumokat úgy tüntesse fel, minha azok mindkét fél teljes és őszinte véleményét tükröznék. A folyosók persze fecsegnek, és aki nagyon figyel, az tudhatta, hogy mi a valóságos helyzet, de mégis, kifelé a koalíció egységes igyekezett maradni.
Csányi Vilmos
2008. április 13.
Archívum
Kentaurbeszéd
Az ám, hazám!
Négymilliárd volt a számla, nem számítván a kampány költségeit, de megérte! Lerendeztük "ezeket", akik nemhogy ki akarják tölteni a terminusukat, de még arra a képtelenségre is ragadtatták magukat, hogy ők akarják eldönteni, hogy kinek mit és hogyan fizessünk.
Csányi Vilmos
2008. március 14.
Archívum
Csányi Sándor
Érzelmek, ráció, politika
Az állati viselkedés evolúciójában legelőször az érzelmi szabályozórendszerek fejlődtek ki. Alacsonyabb rendű állatok is biztonsággal képesek eldönteni, hogy valaki vagy valami előnyükre vagy hátrányukra van az élet küzdelmeiben, és gyűlölik, aki vagy ami hátráltatja őket, és közömbösek vagy némi jóindulattal viseltetnek az iránt, aki vagy ami a segítségükre van.
Csányi Vilmos
2008. február 16.
Archívum
kentaurbeszéd
Törzsi kultúrák a társadalomban
A modern társadalmak szerveződése nagyon eltér az archaikus, többé-kevésbé "természetesnek" tekinthető formáktól. Az ember biológiai késztetései alapján olyan közösségekben érzi jól magát, ahol mindennapjai közös tevékenységekkel, akciókkal telnek, ahol szilárdak a közös hiedelmek, amelyek az életmódról, vallásról, a világról szólnak, és ahol tevékenyen részt vehet a közösség belső konstrukciójában, szabályainak, életmódjának hiedelmeinek kidolgozásában. Ha ez a három működési feltétel megvan, akkor nagyon gyorsan megjelenik a hűség, a közösséghez tartozás kellemes érzése.
Csányi Vilmos
2008. január 20.
Archívum
kentaurbeszéd
Körültekintőbben kéne kommunikálni!
Minden társadalom, minden kultúra összetett rendszer, amelyben az egyéni viselkedés, a törvények, a szabályok, az intézmények, és ha van, a jó erkölcs folyamatosan hatnak egymásra. Egy éppen változóban lévő kultúrának különösen szüksége van arra, hogy a megújuló részei - legyenek azok intézmények, szokások vagy szabályok - jó ideig ütközzenek a rendszer már meglévő, elfogadott elemeivel.
Csányi Vilmos
2007. december 02.
Archívum
Egészség, kultúra, funkció
Érdemes elgondolkodni azon, hogyan is működik a kultúránk, tehát miként léteznek az emberek együttesen a sokféle hiedelemmel, rítussal, szabállyal - és persze azokkal a tárgyakkal, építményekkel, amelyeket az elmúlt időkben készítettünk. Ami első pillantásra szembetűnik, hogy a kultúra különböző részei, elemei, darabjai valamiképpen összehangolódtak egymással. Ha betegek vagyunk, orvoshoz megyünk, mert az a hiedelmünk, hogy ő segít rajtunk, és tényleg: idővel beengednek hozzá, próbál segíteni, gyakran sikeresen.
Csányi Vilmos
2007. november 04.
Archívum
Kentaurbeszéd
Végre!
Végre olyan szörnyű helyzet alakult ki, amit csak javítani lehet! Minden rendszer - a politikai rendszerek különösen - igyekszik a saját reformjait elodázni, ameddig csak lehet, különösen akkor, ha kívülről is nyomás alatt van, mert ilyenkor minden támogatóra szüksége van, és elnézőbbek a vezetők is. Amikor a helyzet katasztrofális lesz, röviddel az összeomlás előtt, már mindenki érzi, látja a gondokat, a fenyegetettség annyira elviselhetetlen, hogy nemcsak a felsőbb, hanem az alsóbb szinten is hajlandók lesznek egy szaltó mortáléra, mert minden más megoldás biztos bukás.
Csányi Vilmos
2007. október 06.
Archívum
Mindennapi életünk-kultúránk
Az antropológusok szóhasználatában a kultúra szóval egy-egy társadalom tagjainak öszszes elképzelhető tevékenységét: viselkedését, tárgykészítő és -használó szokásait, hiedelmeit, gondolatait jelölik. Ebben benne van az is, hogy mit táncolnak az ünnepeken, milyen ünnepek vannak, az is, hogy mikor adnak egy nyaklevest a gyereknek, ha megérdemli, és az is, hogy mit gondolnak a másvilágról, ha hisznek benne.
Csányi Vilmos
2007. június 08.
Archívum
Kentaurbeszéd
Közösségeket az iskolába!
Örömmel olvastam N. Kósa Judit múlt szombati cikkét ezeken a hasábokon (Népszabadság, 2007. május 5., Selyemrétit a sarokra), amelyben az iskolai szegregáció legfontosabb eszközének a gyenge iskolák magasabb szintre emelését tartja. Teljesen egyetértek vele. Sajnos a politika egy régi, elavult iskolakoncepció alapján gondolkodik, és ilyesmi eszébe sem jut.
Csányi Vilmos
2007. május 13.
Archívum
Csányi Vilmos
Hogyan születnek "normális emberek"?
Sokan keseregnek mostanában az ország állapotán. Nem politikai érdekű vagy éppen fizetett kesergőkre gondolok, hanem azokra, akiket általában az értelmiséghez szoktunk sorolni. Az orvos, a tanár, a mérnök, az író, a művész. Mindegyikünk számtalan példát tud felsorolni a saját gyűjtéséből arra, hogy mindennapi dolgaink milyen rosszul mennek. Nem intéződnek az ügyek, nem értenek dolgukhoz a közigazgatásban, tévednek az orvosok, összevissza ítélkeznek a bírák, kapkod a rendőrség, még a rendőrből képzett rabló is elképesztően hülye, mielőtt pisztolyát előveszi, odaadja kocsikulcsát a kirabolni szándékozott benzinkutasnak.
Csányi Vilmos
2007. április 15.
Archívum
Kentaurbeszéd
Demokratikus minimum
Hétfőn kell leadnom ezt a cikket és szombaton fog megjelenni. Milyen egyszerű lenne a dolgom, ha az ünnep után lennék, de előttem van.
Csányi Vilmos
2007. március 17.
Archívum
Kentaurbeszéd
A hiedelmek logikája
Az ember kulturális evolúciójában kiemelkedően fontos szerepet játszottak a hiedelmek. Hiedelmen értünk minden olyan gondolati konstrukciót, amely az ember elméjében a külső vagy a belső világáról kialakul. Tehát hiedelem az, hogy valakihez tartozom, hogy mások szeretnek vagy gyűlölnek, hogy mások becsületesek vagy éppen ellenségesek. Hiedelem az, hogy szellemek vannak, angyalok, ördögök, Isten vagy Istenek.
Csányi Vilmos
2007. február 18.
Archívum
Csányi Sándor
Az életminőségünk a legfontosabb
A kapitalizmusnak sokféle változata van, és némelyik egészen elviselhető, mert a modern technológiák által bőven ömlő erőforrásokból nemcsak egyeseknek, a "verseny" győzteseinek jut, hanem tisztességesen gondoskodnak azokról is, akik a nagy versenyben bármilyen okból lemaradnak. Sokan úgy ütik el az effajta érvelést, hogy a svédek vagy az ausztrálok már olyan gazdagok, hogy ezt is megengedhetik maguknak.
Csányi Vilmos
2007. január 21.
Archívum
Csányi Vilmos
Határkereső agresszió
A gyermekpszichológusok jól ismerik az úgynevezett explorációs agressziót, amely nagyjából arról szól, hogy a gyerekeknek szocializációjuk során sokféle szabályt kell elsajátítaniuk, és időnként ellenállnak. Viselkedési módokat tanulnak, tilalmakat, kötelességeket és persze ezekkel együtt jogokat, lehetőségeket és szabadságokat is.
Csányi Vilmos
2006. november 12.
Archívum
Gyurcsány Ferenc
Érzelmek és szabályok
A politikában az az igazán izgalmas, amikor az események felgyorsulnak. Kedden írom ezt a kentaurt, és szombaton jelenik meg, közben sok minden megváltozhat majd. A társadalomnak világos választ kéne adnia arra, hogy elfogadja-e a demokrácia szabályrendszere által a politika számára kijelölt korlátokat ezek előnyeivel és hátrányaival együtt vagy hajlandó eltűrni, hogy a szabályok helyett szubjektív, csupán érzelmileg indokolható akciók uralják a politika színterét.
Csányi Vilmos
2006. október 08.
Archívum
Kentaurbeszéd
Miért élünk adósságból?
Az egyszerű ember az ő józan paraszti eszével, ha van neki, nehezen tudja elképzelni, hogy egy ország költségvetését hogyan lehet évtizedeken keresztül mínuszban tartani.
Csányi Vilmos
2006. szeptember 10.
Archívum
Csányi Sándor
Társadalom, állam, verseny
Nagyon izgalmas megfigyelni, hogy amikor egy társadalom megérett bizonyos változtatásokra, reformokra, hogyan kezd ennek neki, hogyan képes ezek szükségességét vagy éppen haszontalanságát polgárainak kommunikálni.
Csányi Vilmos
2006. június 17.
Archívum
Kentaurbeszéd
Csúfolódók az öreg Bagoly körül
Az Akadémia közgyűlésének lassan már megszokott eseménye, hogy a tollászkodó öreg Baglyot körülállják a csúfolódók és kígyót, békát kiáltanak rá. El akarják azt a kevés pénzét is szedni. Ők csuda jól el tudnák osztani, sokkal jobban, mint az Akadémia.
Csányi Vilmos
2006. május 20.
Archívum
Kentaurbeszéd
Mi szervezzük a rendszert!
Mostanában sokszor hallani vagy olvasni az emberek kifakadásait: szörnyű, álságos dolog a politika, és a legjobb, ha az ember igyekszik az életéből azt teljesen kizárni. Mások viszont, és nemcsak politikusok, csillogó szemmel mesélik, hogy milyen izgalmas, fordulatos a politikai élet. Szerintem az utóbbiaknak van igazuk, és a csend ideje talán alkalmas arra, hogy elfogulatlanul vegyük szemügyre a politikát mint az emberi természet egyik lényeges megnyilvánulását.
Csányi Vilmos
2006. április 22.
Archívum
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól