hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“zappe”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
színház
Négyórás pillanatfelvétel
DVD-melléklettel jelent meg a Színház című folyóirat júniusi száma. Ha reklámozni akarnám, megszámolnám és ideírnám: ennyi meg ennyi színházi előadásba pillanthat bele az olvasó-néző. Ha szkeptikus volnék, vagy éppen ellenséges a próbálkozással szemben, ugyanezt tenném. Legfeljebb a folytatásban lenne különbség.
Zappe László
2007. június 18.
Archívum
színház
Öngyilkos lázadás
A legnagyobb meglepetés maga a hír, hogy Balázs Zoltán, aki a Maladype nevű társulat élén, majd a Bárkában is mitikus és szertartásszerű, operát, táncot, prózát elegyítő produkciókkal aratott nagy sikereket, és váltott ki utóbb rajongóiból is fanyalgást, most olyan szabályos realista drámát állít színpadra, mint Osztrovszkij Viharja.
Zappe László
2007. június 04.
Archívum
színház
Nemzeti panaszkultúra
"A szerző szívesen kijelenti, hogy az alapötletet Nyikolaj Erdmantól lopta" - áll a színlapon, s a megfogalmazásból némi sértett öntudatot olvasok ki. Ha így van, Tasnádi Istvánnak igaza van. Az először Magyar zombi címmel Zalaegerszegen, majd az Örkény Színházban már a Finito felirattal bemutatott színmű, amely a múlt héten Nyíregyházán és Kecskeméten került színre, igazi magyar darab.
Zappe László
2007. május 21.
Archívum
színház
Szégyen, bánat - röhögés
Az igazán fontos dolgok sokszor előadás előtt történnek a Nemzeti Színházban. Nemrég Király Leventét köszöntötték a Nemzet Színészei között a Csongor és Tünde előtt, most a Szigliget bemutatóját előzte meg Jordán Tamás bejelentése: a terem, ahová bemegyünk majd, ezentúl Gobbi Hilda nevét viseli.
Zappe László
2007. május 14.
Archívum
színház
A pénz sem boldogít
A Pécsi Harmadik Színház 1997-ben mutatta be Spiró György Kvartett című darabját, és azóta is játssza, most éppen a Budapesti Kamaraszínházban. Megjárták vele Amerikát - kavartak is körülötte némi ízléstelen botrányt -, Vecsernyés János pedig filmet rendezett belőle.
Zappe László
2007. május 07.
Archívum
zappe
Kópia
Amikor februárban, a Nemzetiben megnéztem a Lear királyt, kétféle csalódást éreztem. Egyrészt a rendezői elgondolást nem gondoltam értelemmel igazán követhetőnek, átláthatónak, igaz, mások éppen azt a fajta elementáris Bocsárdi-féle víziót hiányolták, amely szerzőre, szövegre, cselekményre, jellemekre való tekintet nélkül borítja el a játékteret és száguld végig a játék egész tartamán, mint például az Otelló esetében.
Zappe László
2007. április 16.
Archívum
színház
Szakácsi Sándor halálára
Életének 55. évében elhunyt Szakácsi Sándor, Jászai Mari-díjas színművész. Temetéséről később intézkednek.
Zappe László
2007. március 08.
Archívum
színház
Bármit el lehet rontani
A szerző egy jó író helyett hét rosszat állít színpadra. Rejtő Jenőt szerzőtársul a színlapra írni azonban kockázatmentes vállalkozás. A néző, az örök optimista, a névre újra és újra bemegy a színházba.
Zappe László
2007. március 05.
Archívum
színház
Űrmanók Ibrányban
Már éppen úgy döntenék, hogy Pintér Bélát is unom, amikor csoda történik a Szkénében. A magasból egy gyűrű formájú szerkezeten két űrlény érkezik. A csoda lényege persze nem a sci-fi-képtelenség, hanem az, hogy ettől fogva minden megváltozik a színpadon.
Zappe László
2007. február 26.
Archívum
zappe
Ne legyen igazam
Sok minden történt a budapesti színházakban az elmúlt héten. A Trafóban Zsótér Sándor tette színpadra Carol Ann Duffy manapság versnek számító szövegeit. Volt aztán két bemutató a Nemzetiben is, a stúdióban Keszég László talányos rendezésében Ödön von Horváth darabja, a Mesél a bécsi erdő, Bocsárdi László nagyralátó elképzelésében pedig Shakespeare Lear királya a nagyszínpadon. Ez utóbbin ugyanis a rendező saját, sepsiszentgyörgyi társulatával és a Nemzetiben párhuzamosan dolgozott - az eredményről a kettőt egybevetve lehet majd érdemben elgondolkodni.
Zappe László
2007. február 12.
Archívum
zappe
Gogol és a néger szobalány
Arina Pantyelejmonovnának néger szobalánya van. Nyilván nem rabszolgapiacon szerezte be, nem is egyenesen Afrikából hozatta. Arina Pantyelejmonovna nem vándorolt ki Amerikába, és nem is orosz arisztokrata, hanem közönséges kereskedőcsalád leszármazottja, aki unokahúgát is legszívesebben kereskedőhöz adná. A néger szobalány tehát még csak nem is holmi proccolás jele. Valószínűbb, hogy a közelben tönkremehetett egy varieté. A néger szobalány ugyanis inkább bűvész és artista, mintsem háztartási cseléd.
Zappe László
2007. február 05.
Archívum
színház
A nagy francia
Mostanában, amikor a kiszámítható méltatlansággal megünnepelt évforduló kapcsán sok szó esett a mi legutolsó forradalmunkról, és néhány nem kevésbé méltatlan ünnepi színházi produkció is született e tárgyban (kivétel egyelőre talán csak a Kazamaták a Katonában), nem meglepő, hogy Kecskeméten és az Új Színházban történetesen a nagy francia jutott a direktorok eszébe.
Zappe László
2006. december 18.
Archívum
zappe
A színház mint olyan
Woody Allen magyar hangja kikászálódik a paplan alól, és mellkasi fájdalmakra panaszkodik. Hipochondernek látszik. Pláne amikor azon kezd zsörtölődni, hogy felesége részvétlenül alszik mellette, és nyilván svájci sízésről álmodik. Mérgében fölnyitja az ágyat, és az asszony legurul. Kezdődik az éjszakán át tartó házastársi párbaj. A világfájdalmas, narcisztikus lelkületű zsidó azonban nem New Yorkban szeretne megszabadulni nyomasztóan jelentéktelen életétől, s főképp hasonlóan ostoba feleségétől, hanem valahol Izraelben.
Zappe László
2006. december 11.
Archívum
zappe
Eltompult a szende nyaktiló
Csehov: Cseresznyéskert. Miskolc. Büchner: Danton halála. Kecskemét
Zappe László
2006. december 04.
Archívum
színház
Csongor az arénában
Kétségkívül életszerű helyzet, hogy egy életerős, de már erősen kopaszodó, középkorú férfiú hajkurász egy csúnyácska, alig érett bakfist, akinek jószerével egyetlen szembeszökő erénye szemtelen fiatalsága.
Zappe László
2006. november 20.
Archívum
zappe
Alvis Hermanis mesél
Mintegy másfél éve a Kortárs Drámafesztivál keretében Alvis Hermanis rendezésében egy néma előadást láthattunk a Trafóban. A világszerte keresett rendező és társulata most két, amúgy egészen különböző, de egyaránt mesélős produkcióval lépett föl a Bárka Fesztiválon. Egyes színészek mesélik, sőt fölolvassák az irodalmi szöveget, mások közben úgy tesznek, mintha illusztrálnák, megjelenítenék a hallottakat.
Zappe László
2006. november 15.
Archívum
zappe
Nagyon nehéz darab
Előre kell bocsássam, a Bárka Koldusopera-előadása a júniusielőbemutató óta sokat javult. Pedig csak annyi változott, hogy alaposkidolgozásban sok minden értelmessé lett, ami nem látszott annak.
Zappe László
2006. október 09.
Archívum
zappe
Szent Iván-éji golfparti
Nincs Athén, és tulajdonképpen erdő, illetve park sincs a Budapest Bábszínház negyedik emeleti, Játszó-térnek nevezett termében.
Zappe László
2006. október 02.
Archívum
zappe
Brutálgiccs, pornó, ideológiai sci-fi
Mundruczó Kornél legutóbbi színházi rendezése, Camus Caligulája egyik előadásán a címszereplő Rába Roland kezéből kicsúszott egy labdányi vérpatron, és sűrű piros festék terítette be az első sorban ülőket. Mundruczó Kornél mostani rendezése, amelyet a Krétakör Színházzal készített a Trafóban, s így ismét együtt dolgozott Rába Rolanddal, hasonló atrocitással nem fenyeget. Kizárólag szemmel és füllel befogadandó csapások jönnek. Azok viszont bőséggel. Brutalitás és pornográfia csaknem tökéletes, naturális megjelenítése, s nem művészi, elemelt vagy magasabb rendű jelentéssel bíró ábrázolása vár a nézőre irdatlan menynyiségben. Az első kettő óra tíz perc lényegében ezzel telik, s csak vázlatosan sejlik föl a színpadra állított regénynek, Vlagyimir Szorokin A jég című művének cselekménye, illetve világképe.
Zappe László
2006. szeptember 25.
Archívum
zappe
Tartuffe jogállamban
Moliere sem kerülhette el a sorsát. Parti Nagy Lajos a nyelvére vette. Pontosabban Sárbogárdi Jolánéra. A XVII. századi francia polgárcsaládban úgy beszélnek, mint az operettet író ibusári MÁV-jegykiadó környezete és hősei. Pompásan törik kerékbe a nyelvet, harapják el a mondatokat, használják rosszul a szavakat. Alföldi Róbert pedig nem Moliere történetét, hanem Parti Nagy szövegét rendezte meg. Nem mindennapi mulatság. Mai magyar humor egészíti ki, hordozza, néha helyettesíti a jellemek és helyzetek mély szellemességét.
Zappe László
2006. augusztus 16.
Archívum
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól