hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“történelem”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Nagy-Britannia
DNS azonosította a királyt
R. Hahn Veronika LONDON
2015. március 23.
Mozaik
film
Paulik, aki látta Lenint
A Magyar Tanácsköztársaság 1919. március 21-i kikiáltása utáni harmadik napon esik szó először a frissiben létrehozott mozgókép-direktórium népbiztosi rangú irányítójáról. Paulig néven említik; talán telefonon hallották félre a Mozgófénykép Híradó szerkesztőségében. Egy hét múltán már helyesen írják: Paulik Béla. Címlapkép válik belőle a Képes Mozivilág március 30-i számában, Szigethy István festőművész (1891–1966) munkája.
2015. március 22.
Kultúra
televízió
Ma már csak mosolygunk azon, mit gondoltak régen a tévéről
Erdőss Gyula magyar királyi postaműszaki tanácsos 1936-ban meglehetősen pesszimista választ adott a maga által feltett –Mit várhatunk a televíziótól? – kérdésre. Nagyot tévedett, de vajon mekkorát?
Ötvös Zoltán
2015. március 22.
Tud/Tech
történelem
Így végezték a szabadságharc hősei
1849 októberében másfél ezer fős, vegyes öltözetű tömeg vándorolt több csoportban az Oszmán Birodalomhoz tartozó Bulgária északnyugati sarkában található Vidinből (Bodonyból) – a magyar határhoz legközelebbi városból – keletre, Sumla (ma Sumen) felé. Menekültek, száműzetésbe indulók: magyarok, lengyelek és olaszok. Ki lovon, ki szekéren, ki gyalog baktatva tette meg az őszi sárba fulladt utakon a jó négyszáz kilométert.
2015. március 16.
Kultúra
régészet
A semmiért is hallgat a magyar kincsekről, mint a sír
Virág István tavaly ősszel 73 bronztárgyat talált egy, a falujához közel eső erdőben, és odaadta azt a Göcsej Múzeumnak. A hozzáértők megállapították, hogy a Virág István által talált sarlók, dárdahegyek, tőrök, kardok, ékszerek, mellpáncélok és még többtucatnyi használati tárgy időszámítás előtt 1300 körül készült. A múzeum kétszer 50 ezer forinttal jutalmazta.
Ungár Tamás
2015. március 12.
Kultúra
történelem
Elmeszelték a dilettáns tankönyveket
Három történelemkönyvet meszelt el az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya. A tudósok nem válogatnak a jelzőkben: dilettáns álláspontról, az adott tudományágban járatlan amatőrökről írnak.
Ötvös Zoltán
2015. március 10.
Tud/Tech
történelem
Jászi Oszkár dunai konföderációja az unió előfutára volt
Jászi Oszkár nem volt magányos álmodozó, az I. világháború végén mértékadó angolszász körökhöz hasonlóan vélekedett a közép-európai kis népek együttéléséről - mondta Jeszenszky Géza egyetemi tanár, az Antall-kormány külügyminisztere a Jászi Oszkár születésének 140. évfordulója alkalmából tartott konferencián Budapesten szombaton.
MTI
2015. március 07.
Belföld
történelem
Beleittak a 170 éves sörbe
Öt évvel ezelőtt négy üveg sört találtak egy 1840-ben elsüllyedt hajó fedélzetén. Német és finn kutatók kibontották a 170 éves söröket, és meglepődve tapasztalták, hogy egyes baktériumok túlélték a közel két évszázados bezártságot.
Ötvös Zoltán
2015. március 07.
Tud/Tech
régészet
3 millió éve ügyeskedik az ember
Az első emberek 2,8 millió évvel ezelőtt jelentek meg, azaz 450 ezer évvel korábban az eddig feltételezettnél. Erre a következtetésre egy állkapocscsont alapján jutottak. Ezt a maradványt is a paleontológusok Mekkájában, azaz Etiópiában találták.
Ötvös Zoltán
2015. március 05.
Tud/Tech
történelem
700 éves átok ül a kínaiakon
Kubiláj kán uralkodása alatt, az erőltetett kínai ezüstbányászat következtében a 13-14. században jóval nagyobb volt a nehézfém okozta környezetszennyezés, mint az ipari forradalom utáni időkben, állapították meg geológusok a dél-kínai Jünnan tartományban található tavak üledékeinek vizsgálata után. A szakemberek szerint a 700 évvel ezelőtt kitermelt nehézfémek a mai napig szennyezik a környezetet.
NOL
2015. március 05.
Kultúra
Budapest
A vendéglős titka
Az 1880-as évek elején a józsefvárosi Koszorú utcának két nevezetessége volt. Az egyik a Pléhkrisztus, alig pár lépésnyire a Mátyás tértől. A másik meg épp az utca átelleni végén állt: Jókai Mór és Laborfalvi Róza háza, ahová fél Pest kijárt csodálkozni, miféle falusi idillben él itt a híres író és a hervadófélben lévő, egykori nagy színésznő.
N. Kósa Judit
2015. március 01.
Kultúra
történelem
Hazudós strici!
Jelly Roll Morton arrogáns, dicsekvő fickó volt. Zongorista, bárpultos és strici. Ő írta az első, dzsesszként elismert kompozíciót, de ennél is többet füllentett magának: a műfaj feltalálását.
Horváth Gábor
2015. február 27.
Kultúra
régészet
Kibelezett múmia költözött a Buddha-szoborba
Halálra éheztette magát egy szerzetes, de nem érte be ennyivel
Ötvös Zoltán
2015. február 25.
Tud/Tech
történelem
Miért ferde a kereszt a koronán?
Fiatal történészekből álló kutatócsoport számos új érdekességet fedezett fel a magyar korona történetének elfelejtett, elhallgatott vagy sosem ismert fejezeteiből. Megfejtették a korona legrégibb ábrázolásának keletkezéstörténetét, van elméletük arra, hogy mikor ferdülhetett el a királyi ék tetején álló kereszt, és segítettek hazamenteni néhány olyan ereklyét is, amely valamikor királykoronázások kelléke volt. A „Lendület" Szent Korona Kutatócsoport négy új kötetben számolt be eredményeiről, egyebek mellett a korona soproni vendégeskedéseiről és néhány elfeledett soproni koronázásról.
Csordás Lajos
2015. február 21.
Kultúra
történelem
Misu mester a trambulinon
A hazai filozófiatudomány legendás alakját, Vajda Mihály akadémikust köszöntötték egy ünnepi konferencián Egerben. A rendezvényen bemutatták azt a "pszeudo-szótárat", amelynek szócikkeit filozófusok, írók, költők és irodalomtudósok írták a 80 éves "Misu" tiszteletére.
2015. február 21.
Kultúra
televízió
Húszéves a Spektrum
Ötvös Zoltán
2015. február 20.
Tud/Tech
múzeum
Az indiánok visszakérik a skalpjukat
Kutatási projektet indít a németországi Radebeulban lévő Karl May Múzeum, hogy kiderítse egy tulajdonában lévő, de sokat vitatott skalp eredetét.
2015. február 17.
Kultúra
asztalitenisz
Nagy dunszt, nagy kunszt
Már sportági sci-finek hat az az éppen negyven évvel ezelőtti nap, amelyen néhány órán belül kétszer játszották el a magyar himnuszt az asztalitenisz-világbajnokságon. Jónyer István előbb egyesben, majd Gergely Gábor oldalán is aranyérmes lett Kalkuttában. A páratlan páros ma úgy mesél az 1975-ös csodáról, mintha csak tegnap történt volna...
Bruckner Gábor
2015. február 16.
Sport
Nagy-Britannia
Halálra kínozták a királyt
A legkorszerűbb bűnügyi technikai és patológiai módszerekkel végzett vizsgálat szerint III. Richárdot előbb óriási ütéssel tették harcképtelenné, majd feltehetőleg térdelő helyzetben alulról átszúrták a fejét. Mindez 530 éve történt.
R. Hahn Veronika
2015. február 14.
Mozaik
Magyarország
Tízszer gyorsabbak voltak a magyarok
Az Uráltól a Kárpátokig néhány évszázad helyett csupán néhány évtizedig tarthatott a vándorló magyarok útja – vélik újabb régészeti eredmények alapján a magyar őstörténettel foglalkozó kutatók, akiknek eredményéről a Magyar Tudományos Akadémia honlapja számolt be.
Ötvös Zoltán
2015. február 14.
Tud/Tech
16
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól