hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Palugyai István”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
űrkutatás
Egy óra múlva landol a robot az üstökösön
Palugyai István
2014. november 12.
Tud/Tech
űrkutatás
Úton a leszállóegység a gumikacsára
Levált a Rosetta űrszondáról a Csurjomov-Geraszimenko üstökös felé tartó leszálló egység, mely, ha az idei év legnagyobb űrkutatási eseménye sikerrel jár, hazai idő szerint öt óra körül landol a mintegy négy kilométeres átmérőjű, szabálytalan alakú égitesten.
Palugyai István
2014. november 12.
Tud/Tech
tudomány
A haladásba vetett hit illúzió
Bartókról és Babitsról esszét, egy svéd napilapnak cikket ír Auschwitz évfordulója kapcsán. Naponta kutatja a rákot laboratóriumában az 1947 óta Stockholmban élő, jövőre 90 éves Klein György, aki szombaton vette át a Semmelweis Egyetem életműdíját.
Palugyai István
2014. november 08.
Kultúra
katasztrófa
Nehéz helyzetben a magánűrhajózás
Egy időre elszálltak a reményei azoknak az űrturistáknak, akik már befizették a 200 ezer dolláros utat. A SpaceShipTwo pénteki lezuhanása azonban nemcsak az ambiciózus űrugrás programot rázta meg. Az Antares hordozórakéta pár nappal korábbi felrobbanása kapcsán a magánűrhajózás általában is nehéz helyzetbe került.
Palugyai István
2014. november 03.
Tud/Tech
egészségügy
Létezik a tudományos horoszkóp?
Születésünk időpontja befolyásolná későbbi karakterünket? Horoszkópkészítés helyett a Semmelweis Egyetem kutatóinak nemzetközi visszhangot keltő eredményeit próbáljuk értelmezni.
Palugyai István
2014. október 30.
Tud/Tech
tudomány
Valóságos csoda: felkelt és jár
A szaglóidegéből vett sejtek átültetésével lábra állítottak egy gerincsérülés miatt lebénult beteget. A brit–lengyel eredmény szenzáció, már csak meg kéne ismételni, hogy tudományosan is értékelhető legyen.
Palugyai István
2014. október 24.
Tud/Tech
tudomány
Szenzációs sejtátültetés: Újra jár a gerincbénult beteg
Egy gerincsérülés miatt négy éve lebénult lengyel férfit újra járóképessé tettek speciális sejtátültetéssel. Világszerte hárommillióan várnak hasonló csodára.
Palugyai István
2014. október 21.
Tud/Tech
tudomány
Zuhanunk a semmibe
A hétvégi szavazás eredményét sokan ma már rémálomnak tekintik, ám aki valódi rémálmokat akar átélni, az a leggyakoribb fajtákat 3D-ben, speciális hangélménnyel súlyosbítva tapasztalhatja meg a fővárosi Pólus Center különleges rendezvényén, melynek tudományos hátteréről a téma szakemberét kérdeztük.
Palugyai István
2014. október 16.
Tud/Tech
tudomány
Gyorsítóra várva
Putyin elnök egy tollvonással elvette az Orosz Tudományos Akadémia teljes vagyonát. Hatalmas állami megaakadémiát hozott létre, annak irányítását egy kormányhivatalra bízta, melynek vezetését ígérete ellenére nem az önállóságától megfosztott Akadémia haladó szellemű elnökére, hanem egy pénzügyérre bízta. Óriási volt a felháborodás belföldön és külföldön egyaránt.
Palugyai István
2014. október 13.
Tud/Tech
USA
Washingtonban is járt már a gyilkos vírus
Az ebola a mostani pánik előtt negyed századdal érkezett meg Amerikába, egészen pontosan a fővárosba. A sokáig eltitkolt esetből szerencsére nem lett járvány, csak egy bestseller.
Palugyai István
2014. október 13.
Mozaik
Nobel-díj
Az „agyi GPS” felfedezéséért jár a Nobel-díj
Az idei orvosi (élettani) Nobel-díjat egy brit és két norvég tudós kapta – jelentették be Stockholmban, a Karolinska Intézetben. John O'Keefe, a University College London kutatója és egy a Trondheimi Tudományos és Műszaki Egyetemen dolgozó norvég házaspár, May-Britt Moser és Edvard I. Moser az agyunkban működő helymeghatározó rendszert alkotó sejtek felfedezésért kapta a díjat.
Palugyai István
2014. október 06.
Tud/Tech
űrkutatás
Még ismeretlen űrbéli tényezők
Titokzatos okok miatt pusztultak el a nyáron űrbe küldött gekkók – jelentették ki múlt hét végén a moszkvai orvosbiológiai intézetben, ahol lapunk tudósítójaként az űrorvoslás vezető kutatóhelyének számos különleges eredményével is megismerkedhettem.
Palugyai István
2014. október 02.
Tud/Tech
gyógyszer
Csodaszer vagy csak élelmiszer
A kormány 16,6 millió forintos állami támogatást ad egy olyan beruházásra, amely csökkentett deutériumtartalmú vizet tartalmazó készítményeket gyárt. A tudósok a mai napig vitatkoznak azon, hogy a csökkentett deutériumtartalmú víz rákellenes hatású-e. Már most is árulják táplálékkiegészítőként, de gyógyszerré nyilvánítása még várat magára.
Palugyai István
2014. október 02.
Belföld
Magyarország
Sziget a magyar tengeren
Találós kérdés: ki tudja, hogy mit rejt a SZTAKI név?A régi internetezőknek minden bizonnyal egy online szótárt, amely még a Google Fordító előtti időkből származik, és sokaknak ma is fontos segítség. Ám a mozaikszó valójában egy kutatóintézetet takar, amely a napokban ünnepli fennállásának félszázadik évfordulóját. Ez az ötven év a számítástechnika szempontjából már tudománytörténet, ám az intézet múltja egyben a társadalmi változások izgalmas és hű lenyomata is.
Palugyai István
2014. szeptember 22.
Tud/Tech
régészet
Három népcsoportból származnak az európaiak
A mai európaiak ősei három valaha élt embercsoporthoz köthetők, s közülük a legújabban felfedezett populáció genetikai jegyeit egy indiánok előtti amerikai népcsoportban is megtalálták. A meglepő eredményt hozott nagy nemzetközi vizsgálatot, melynek magyar résztvevői is vannak, a brit tudományos világlap, a Nature ma címlapon hozta.
Palugyai István
2014. szeptember 18.
Tud/Tech
űrhajós
A jövő űrruhája
A jövő űrhajósa már egyáltalán nem úgy fog kinézni, ahogy ma ismerjük az esetlen, gázzal belülről felfújt szkafanderbe bújt asztronautákat. Ehelyett inkább egy rugalmas űrruhát képzeljünk el, mely emlékező nikkel-titán ötvözetből készülő vékony, orsószerű szálakból tevődik össze.
Palugyai István
2014. szeptember 18.
Tud/Tech
családtervezés
Czeizel, az életigenlő
Palugyai István
2014. szeptember 15.
Vélemény
depresszió
Mosolygó depresszió
Sokan döbbentek meg Robin Williams öngyilkosságán, hiszen nehezen tudták elképzelni a mindenkit megnevettető komikusról, hogy depresszióban szenved. Pedig a „mosolygó depresszió” nem új keletű kifejezés, az orvosok régóta ismerik azokat, akik hangulati tünetek nélkül szenvednek ebben a betegségben.
Palugyai István
2014. szeptember 14.
Tud/Tech
atomenergia
Japán visszatérne az atomenergiához
A Fukusimai katasztrófa óta első ízben nyilvánította biztonságosnak a japán atomenergetikai hatóság a szigetország egyik leállított reaktorát.
Palugyai István
2014. szeptember 12.
Tud/Tech
USA
Már lehet látni a majdani Mars-űrhajót
Miközben két orosz és egy amerikai űrhajós majd hat hónapos tartózkodás után ma épségben visszatért a Nemzetközi Űrállomásról, a NASA kivontatta a Kennedy űrrepülőtéren lévő hangárból új, hossztávú űrexpedíciókra alkalmas űrhajóját, az Oriont, melyet decemberben tervez első ízben felbocsátani. A kínaiak pedig bejelentették, két év múlva startol második űrlaboratóriumuk.
Palugyai István
2014. szeptember 11.
Tud/Tech
19
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól