hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Blahó Miklós”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
g20
Blahó Miklós: G8 és 3T
Blahó Miklós
2013. június 19.
Vélemény
tőzsde
Ideje leállítani a pénznyomdát!
Az amerikai gazdaság állapota javul, de az idei költségvetés rendkívül szigorú, miközben előretekintve igen laza keretek között mozog, éppen ezért középtávon lenne értelme egyes adók emelésének és egyes jogosultsági programok szűkítésének. A jegybank (Fed) jól döntött, amikor támogatta a gazdaságot, de most már lassan gondolkodnia kell azon, miként hagy fel ezzel, és engedi meg a kamatok fokozatos normalizálódását, időben a piacok értésére adva persze, hogy mire készül, hiszen a kijárat keresése nagy kihívásnak ígérkezik.
Blahó Miklós
2013. június 15.
Gazdaság
Hétvége
Minden határon át
Párhuzamos életrajzként, családregényként, közös memoárkötetként, a rendszerváltás történetének nélkülözhetetlen forrásanyagaként, politikai és közgazdasági elemzések sorozataként is forgatható a Kalligram kiadó gondozásában a könyvhéten megjelent Határátkelés című 460 oldalas könyv, amelyben Lengyel László politológus, publicista, a Pénzügykutató elnök-vezérigazgatója beszélget Surányi György egyetemi tanárral, volt jegybankelnökkel, az olasz Intesa Sanpaolo regionális vezetőjével. Minthogy a beszélgetőkönyvből kiderül, régóta ismerjük egymást, ezért tegeződünk az interjú során.
Blahó Miklós
2013. június 10.
Archívum
2013-06-08
Még marad a könnyítés
A vártnál több, 175 ezer munkahely keletkezett az Egyesült Államokban májusban, de ez kevésnek látszik ahhoz, hogy a jegybank visszavegyen a pénzteremtési program lendületéből. A Wall Street ezt örömmel nyugtázta, s a Dow index érdemi emelkedéssel nyitott pénteken, miután a munkaügyi minisztérium közzétette jelentését.
Blahó Miklós
2013. június 08.
Gazdaság
USA
Amerikai munkanélkülieken múlik a forint árfolyama
A vártnál több, 175 ezer új munkahely jött létre májusban az Egyesült Államokban, de ez még kevésnek látszik ahhoz, hogy a jegybank visszafogja értékpapír-vásárlási programját. Ha a Fed leállítja, vagy akár csak néhány fokozattal visszafogja a pénzpumpát, azt az egész világon megérzik a piacok, a forint például ismét lejtőre kerülhet.
Blahó Miklós
2013. június 07.
Gazdaság
2013-06-07
Draghi mindenre nyitott
Minden eszköz kéznél van, amivel további támogatást lehetne adni a recesszióval küzdő eurózónának. De jelenleg nincs ok rá, hogy a nem szokványos jegybanki politika tárházából újabb elemeket elővegyenek, ezért is maradt történelmi mélypontján, 0,5 százalékon az eurókamat.
Blahó Miklós
2013. június 07.
Gazdaság
kamat
Draghi: Minden ötlet az asztalon van
Maradt történelmi mélypontján, 0,5 százalékon az eurókamat, s maradt a dilemma is, tudná-e újabb nem szokványos eszközök bevetése révén élénkíteni az eurózóna gazdaságát az Európai Központi Bank (EKB). Minden lehetőség az asztalon van, derült ki csütörtökön.
Blahó Miklós
2013. június 06.
Gazdaság
kamat
Tartja a kamatot az EKB
Nem szokványos eszközeinek tárházából vajon elővesz-e újabb darabokat az Európai Központi Bank (EKB) – ez izgatta a kormányzótanács csütörtöki ülése előtt a befektetőket, akikre nagy nyomás nehezedik a nagy jegybankokból érkező ellentmondásos nyilatkozatok miatt.
Blahó Miklós
2013. június 06.
Gazdaság
Hétvége
Aranycsinálók
Jegybankár ne menjen üdülni. Aki elolvassa a The Washington Post gazdasági elemzőjének, Neil Irwinnek a Penguin Press gondozásában most megjelent könyvét, az Aranycsinálókat (The Alchemists), és hozzáveszi a Nemzetközi Valutaalap (IMF) két kutatójának, Jaromir Benesnek és Michael Kumhofnak a nagy vitát kiváltó műhelytanulmányát, ezt az alapvető tanulságot biztosan leszűri magának.
Blahó Miklós
2013. június 02.
Gazdaság
2013-05-30
Többsebességes világgazdaság formálódik
A bizonytalanság és a bizalmatlanság légkörében a belső kereslet stagnál Magyarországon, a növekedés pedig csak az export teljesítményétől függ. Ebből a szempontból jó hír, hogy a globális növekedési előrejelzés minimálisan módosult lefelé a novemberi elemzés óta, rossz viszont, hogy az eurózóna kilátásai jelentősen romlottak. A magyar költségvetés hiánya csökkent, de a kiigazítás szerkezetén helyesebb lenne változtatni: a kiadásokat visszafogni és növekedéspárti adórendszert kialakítani, megszüntetve a torzító hatású banki és egyéb ágazati különadókat.
Blahó Miklós
2013. május 30.
Gazdaság
költségvetés
Növekedéspárti magyar adókat sürget az OECD
A bizonytalanság és a bizalmatlanság légkörében a belső kereslet stagnál, a növekedés az export teljesítményétől függ. A költségvetés hiánya csökkent, de a kiigazítás szerkezetén helyesebb lenne változtatni: a kiadásokat visszafogni és növekedéspárti adórendszert kialakítani, megszüntetve a torzító hatású banki és egyéb szektorális különadókat - foglalható össze az OECD véleménye Magyarországról .
Blahó Miklós
2013. május 29.
Gazdaság
könyv
A diagnózis: leszakadás
Válságokkal, bizonytalanságokkal terhelt, vélhetőleg nagy átrendeződési folyamatokat megindító világunkban aligha szorul magyarázatra, miért választották a gazdaságpolitikai kerekasztal tagjai immár hatodik tanulmánykötetük címéül Ady Endre 1909-es versének híres sorát, „Minden Egész eltörött”. Mert Ady is a meglévő rendszerek szétesését vizionálta a Kocsi-út az éjszakában című művében. S a mostani krízis is évtizedekig tartó, fájdalmas átalakulás nyitánya lehet.
Blahó Miklós
2013. május 25.
Kultúra
2013-05-21
Útmutatásra vár a piac
Lelkesedésből némi óvatosságba váltottak a tőzsdék tegnap, mert a befektetők Ben Bernanke szerdai kongresszusi beszámolójára várnak, hogy megtudják, vajon a jegybank (Fed) meddig támogatja bőséges likviditási programjával, a havi 85 milliárd dollárra rúgó értékpapír-vásárlási csomagjával a gazdaságot, amelynek bővülési üteme visszafogott, részben a költségvetési bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések miatt. Igaz, ennek nyomán drámai iramban apad a büdzsé hiánya.
Blahó Miklós
2013. május 21.
Gazdaság
költségvetés
Fedezi a deficitcsökkenést a Fed
Lelkesedésből némi óvatosságba váltottak a tőzsdék hétfőn, mert a befektetők Ben Bernanke szerdai kongresszusi beszámolójára várnak, hogy megtudják, vajon a jegybank (Fed) meddig támogatja bőséges likviditási programjával a gazdaságot, amelynek bővülési üteme visszafogott, részben a költségvetési bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedések miatt. Igaz, ennek nyomán drámai iramban apad a büdzsé hiánya.
Blahó Miklós
2013. május 20.
Gazdaság
Hétvége
Európa megmentése
Egy szép májusi estén 2010-ben, amikor a Lisszabonban tartott ülésük után az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagjai éppen vacsorázni készültek, hirtelen jelezni kezdtek a zsebekbe rejtett telefonok: zuhan a New York-i tőzsde vezető indexe. Az Amerikából 2007–2008 folyamán átzúdult, de Európában zsíros termőtalajra talált válság új hajtásaitól rettentek meg a tengerentúlon. Az európai jegybankárok izgatottságát valaki gyorsan lecsillapította, ám az aggodalom ekkor megdöbbenésbe csapott át. Még álmában sem gondolta volna senki a jelenlévők közül, hogy éppen a legmerevebb német álláspontot képviselő Axel Weber, a Bundesbank elnöke közli a résztvevőkkel, hogy államkötvényeket kell vásárolni. Az ötlet, amely inkább parancsnak hangzott, szembement az inflációtól rettegő német felfogással, az uniós alapszerződésekben rögzített tilalommal, hogy az EKB nem finanszírozhatja a kormányokat.
Blahó Miklós
2013. május 19.
Gazdaság
2013-05-17
Mi maradt a tarsolyukban?
A jegybankok sikeresen hárították el a krízis legsúlyosabb veszélyeit, de nem tudni, milyen eszközök maradtak arra az esetre, ha a helyzet tovább romlana. Nem tanácsokat osztogat az IMF, hanem maga is töpreng a nem szokványos jegybanki eszközök hatásáról és kockázatairól. A munka egy darabját tette közzé csütörtökön a nemzetközi pénzügyi intézmény, amely az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Japán és az eurózóna központi bankjainak magatartását vizsgálta, és vizsgálja tovább. Fontos, s talán a megnevezett intézményeken is túlmutató megállapítás, hogy a nem szokványos eszközökre – az irányadó kamat nulla százalékhoz közelítése, az értékpapír-vásárlások folytatása és bővítése, valamint a hosszabb távú monetáris politikai útmutatás – a válság legsúlyosabb szakaszában volt szükség igazán, s a jegybankok ekkor fejtették ki a legnagyobb hatást.
Blahó Miklós
2013. május 17.
Gazdaság
válság
A jegybankok elérték céljukat, de mi jöhet még
A pénzügyi rendszer összeomlását, a mély gazdasági válságot és a deflációt sikerült elkerülni, a jegybanki beavatkozás azonban a krízis legsúlyosabb szakaszában bizonyult hatékonynak. A kérdés az, hogyan lehet visszalépni ebből a politikából, s milyen eszközöket lehetne még bevetni, ha a helyzet esetleg romlana. Ezen dilemmákra keresi a választ a Nemzetközi Valutaalap (IMF) új tanulmánya.
Blahó Miklós
2013. május 16.
Gazdaság
válság
Jegybanki forrásból kockáztatnak a befektetők
Nem zavartatják magukat a japán jen gyengülése miatt, csak éppen aggódva figyelik a piaci fejleményeket. A költségvetési megszorításokat érdemes rugalmasabban értelmezni, de a kiigazítás útjáról nem lehet letérni.
Blahó Miklós
2013. május 13.
Gazdaság
gazdaságpolitika
Alig húz az export
Ha a kivitel, amelynek java részét a multinacionális vállalatok hozták össze, nem növekedett volna, a magyar gazdaság 2007 óta folyamatosan recesszióban lenne, de ma már ez a mutató is romlást jelez – mondta a minap Palócz Éva, a Kopint vezérigazgatója annak a tanulmánykötetnek (Minden Egész eltörött, Akadémiai Kiadó) a bemutatóján, amely a magyar gazdaság leszakadásának folyamatára keres magyarázatokat.
Blahó Miklós
2013. május 11.
Gazdaság
2013-05-09
Buborékban születő rekordok
Buborék még nincs, de lesz, s két éven belül kipukkanhat. Az amerikai jegybank (Fed) pedig választhat: a gazdaságot dönti romba vagy a pénzügyi rendszert – mondja Nouriel Roubini, a valóra vált katasztrófa-előrejelzéseiről ismert New York-i professzor, akinek véleménye manapság már nem nagyon lóg ki a sorból. Sőt mások erősebben fogalmaznak: a 2008-asnál is súlyosabb válságot jövendölnek. Piaci megfigyelők ugyanakkor megpróbálnak ésszerű, pánikkeltési szándéktól mentes magyarázatot találni arra a jelenségre, hogy a gyenge gazdasági teljesítmények ellenére szárnyalnak a tőzsdék.
Blahó Miklós
2013. május 09.
Gazdaság
9
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól