hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“antropológia”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
fesztivál
Mit néznek a tévében a dzsungel közepén?
Tévéző bennszülöttek, kalandozások Oroszországban, járműtörténet Magyarországon vagy épp az azonos nemű párok családjai is szóba kerülnek e tizenegyedik Szimbiózis Fesztiválon május 6-án és 7-én.
NOL
2016. május 04.
Kultúra
kutatás
Az ősember sem aludt nyolc órát
Amerikai kutatók megvizsgálták, vajon mennyit aludtak a modern élet zavaró velejáróitól mentes, gyűjtögető-vadászó életmódot folytató őseink.
Hírösszefoglalónk
2015. október 17.
Tud/Tech
tudomány
Az amerikai tudósok szerint az a férfi, aki állja
Miért vált arcunk majomféléből olyanná, amilyennek most ismerjük? Hogy győztesen kerüljünk ki egy csetepatéból – állítják amerikai kutatók. A férfiak arcvonásai is az agresszió miatt karakteresebbek, mint a nőké.
Juhari Zsuzsanna
2014. június 15.
Tud/Tech
fesztivál
Szimbiózis: digitális függőségek és Ladakh szakrális világa
A Szimbiózis Napok elnevezésű kulturális antropológiai fesztivált idén immár kilencedik alkalommal rendezik meg május 16-17-én a budapesti Fogasházban.
2014. május 08.
Kultúra
régészet
Régészek mestere
Száz éve, 1914. április 9-én Budapesten született a magyar antropológia egyik legnagyobb egyénisége, Nemeskéri János, aki a természettudományi múzeum embertani tárának megszervezésén túl részt vett Nagy Imre exhumálásában is.
Ötvös Zoltán
2014. április 04.
Kultúra
régészet
Kicsoda a rejtélyes Kis Láb?
Juhari Zsuzsanna
2014. április 01.
Tud/Tech
múzeum
A Néprajzi Múzeum hősei
Ki ne hallott volna arról, hogy az állatkertben örökbe lehet fogadni az ott lakó állatokat? Arra azonban eddig nemigen akadt példa, hogy valaki díszes indián tollkoronát vagy kerámia jaguárt fogadjon örökbe.
2014. március 22.
Kultúra
urbanizáció
Bolyongás a nem-helyeken
A Francia Intézetben a tudomány és hatalom összefüggéseiről szóló kerekasztal-beszélgetésen vett részt, a Műcsarnokban a városi tér élményéről beszélt Marc Augé etnológus, antropológus. Lapunknak azt mondta: érdemes hinni az utópiában, hogy mindenki eljuthat a tudás közelébe.
Rab László
2013. november 02.
Kultúra
tudomány
Egy emberfaj volt 1,8 millió éve
A Földet 2 millió évvel ezelőtt ugyanúgy egyetlen globális emberfaj, a Homo erectus lakta, mint napjainkban a mai ember – állítja egy svájci kutató.
Juhari Zsuzsanna
2013. október 30.
Tud/Tech
egészség
Egy fontos dolog az emberré válásban
Mintegy kétmillió évvel ezelőtt az ember anatómiai felépítésében fontos változás történt. A Homo erectus válla képessé tette ősünket a nagy erejű dobásra és ezzel a hatékony vadászatra – állítják a Harvard és a George Washington Egyetem kutatói.
Juhari Zsuzsanna
2013. július 10.
Tud/Tech
tudomány
Amikor más lett az ember étrendje
Nagyjából három és fél millió éve alapvetően megváltozott őseink fogyasztása. Addig erdőkben éltek, zömmel fák, bokrok leveleit, gyümölcseit ették. Ezt követően azonban a levelek és gyümölcsök mellett az étrendjükben megjelentek a fűfélék, és olykor kisebb állatok is szerepeltek a menüben – legalábbis erről jelent meg négy cikk a PNAS folyóiratban.
Ötvös Zoltán
2013. június 07.
Tud/Tech
Indonézia
Indonéz kakasvér a Fogasházban
Az indonéz szigetvilág mindennapi életével és kultúrájával is megismerkedhetnek, akik a hét végén ellátogatnak a Fogasházba a Szimbiózis kulturális antropológiai fesztiválra. Emellett szó lesz a digitális identitásokról és ökofalvakról, de a Magyarországra érkezett bevándorlók és menekültek világába is bepillanthatunk.
Kőműves Anita
2013. május 06.
Kultúra
tudomány
Kész az ismeretlen emberfaj géntérképe
Német és amerikai kutatók a 2008-ban a szibériai Gyeniszova-(Denisova)-barlangban megtalált egyik csontdarabkából elkészítették a 30 000–80 000 éve élt (a kort ennél pontosabban egyelőre nem sikerült meghatározni) ismeretlen homofaj géntérképét.
Juhari Zsuzsanna
2012. szeptember 04.
Tud/Tech
tudomány
Szenzációs lelet egy raktárban porosodó kőtömbben
Három évvel ezelőtt találták azt az egyméteres kődarabot, amely a következő éveket egy egyetemi raktárban töltötte. Talán máig ott porosodna, ha egy technikus idén júniusban véletlenül nem veszi észre a fekete szikla közepén fehérlő fogat.
Ötvös Zoltán
2012. július 14.
Tud/Tech
fesztivál
Kulturális antropológia fesztivál: közel kerül a távol
Idén, május 18-19-én rendezik meg hetedik alkalommal a Szimbiózis Napok elnevezésű, kulturális antropológia fesztivált Budapesten, melyen távoli népek és közelünkben élő közösségek tárgyi és szellemi kultúrájával ismerkedhetnek meg a látogatók.
2012. május 18.
Mozaik
régészet
Már egymillió éve használták a tüzet
Növényi hamu és megszenesedett csontok bizonyítják, hogy távoli őseink már egymillió évvel ezelőtt használták a tüzet céljaiknak megfelelően. Kanadai kutatók a dél-afrikai Wonderwerk-barlangból előkerült leletek elemzésekor jutottak erre a felfedezésre. Márpedig a tűz ellenőrzött felhasználása fordulópont volt az emberré válás történetében.
Juhari Zsuzsanna
2012. április 18.
Tud/Tech
tudomány
A Gímszarvas-barlang Népének titka
Különös csontmaradványokat találtak kínai barlangokban, amelyek feltehetően egy eddig ismeretlen emberféléhez tartoznak, és a modern ember, valamint az archaikus emberfélék különös antropológiai elegyét jelentik. Ugyanakkor a csontok „mindössze” 11 000–14 500 évesek. Vagyis az ismeretlen emberféle fajunk, a modern ember mellett élt még akkor is, amikor az már a mezőgazdálkodás ismeretét fedezte fel. Ez pedig átírhatja az emberré válás történelmét.
Juhari Zsuzsanna
2012. március 26.
Tud/Tech
tudomány
Az első európai
Európába fajunk, a mai ember legkorábban – eddigi ismereteink szerint – 45 ezer éve érkezett. Erre bizonyíték egy dél-olaszországi barlangból előkerült két, 45 ezer éves fog. Ez pedig azt jelenti, hogy a mai ember legalább ötezer évvel korábban jelent meg földrészünkön, mint azt eddig feltételezték, valamint hogy legalább ötezer éven át egymás mellett élt unokatestvérével, a Neander-völgyi emberrel, aki mintegy 40 ezer éve halt ki.
Juhari Zsuzsanna
2011. november 08.
Tud/Tech
fesztivál
Szimbiózisban: India transzvesztitáitól a Krisna életmódig
A Szimbiózis Napok elnevezésű kulturális antropológiai fesztivál alatt - május 13-14-én a Kossuth Klubban - megismerkedhetünk távoli népek és közelünkben élő közösségek életmódjával, tudásával, művészetével, meséivel, játékaival. Mindezt előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, kiállításokkal, vetítéssel, arábiai, indiai, roma zene- és táncbemutatóval spékelve.
Szemere Katalin
2011. május 13.
Kultúra
Hétvége
Ki is valójában a csodabogár?
A Föld közel hétmilliárd lakosának csupán elenyésző kisebbségét képezik azok az emberek, akiknek tanulmányozásából a pszichológusok a többségre vonatkozó sommás általánosításokat fogalmaznak meg. Mint nemrégiben kiderült, tévesen.
2010. december 18.
Tud/Tech
1
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól