hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“MTA”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
MTA
Tudománybiznisz és hűbéres rendszer
Kell-e egy országnak alapkutatás, vagy a pénzt inkább alkalmazott kutatásra költsük? Ez a vita nem új, és nem is magyar specialitás, máshol is rendszeresen fellángol. Az eddigi hozzászólások nagyjából tisztázták az álláspontokat, itt az ideje, hogy megkezdődjön a valódi vita.
2006. július 20.
Archívum
MTA
Reform-Akadémia?
A Magyar Tudományos Akadémia egyik friss sajtóközleménye szerint oktatási miniszterünk beleegyezett abba, hogy az MTA a régóta várt reformokat saját hatáskörében hajtsa végre.
2006. július 13.
Archívum
MTA
Régiós minőség, kontinentális középszer
Minőségi munkát végez Vizi E. Szilveszter elnök szerint a reformok útján haladó Magyar Tudományos Akadémia (MTA). Kóka János gazdasági miniszter a teljesítményt - szabadalmakat, gazdasági téren is hasznosítható eredményeket - kéri számon a kutatókon. Az Akadémia most megjelent tanulmánya a minőségről ad számot.
Ötvös Zoltán
2006. július 13.
Archívum
MTA
A hagyományok őrei
Számomra is meglepő, milyen rég elfeledett érzelmek támadnak bennem a magyar tudomány jelenét vitató írásokat olvasva. Nem állom meg, hogy a hozzászólások egyikét-másikát ne kommentáljam, és ha felkérnek, hogy álláspontomat részletesen indokoljam, feladom a fényes elszigeteltség kényelmét és belepofázok olyan dolgokba, amikhez már alig van közöm, és amikhez nem is igazán értek. Mentségemre szolgáljon, hogy én legalább tisztában vagyok illetékességem és tudásom határaival, ezért pontos receptek vagy praktikus megoldások ajánlása helyett csak pár gondolatot írok le a sok közül, mely agyamban kavarog.
2006. június 19.
Archívum
MTA
A tudomány mostohagyermeke
Növekvő érdeklődés, csökkenő kínálat - ez a piaci paradoxon jellemzi az idén 165 éves hazai tudományos ismeretterjesztés jelenlegi helyzetét. A világszerte sikeres korszerű ismeretterjesztő kezdeményezésekből itthon mutatóba is alig találni, az ágazat nagy múltú szervezetei főként konferenciák és munkaerő-piaci képzések szervezésével foglalkoznak.
Hargitai Miklós
2006. június 14.
Archívum
MTA
Letiltották, visszatér az USA-ba
Szakterületének egyik legsikeresebb kutatója, Szabó Csaba egy évvel ezelőtt tért haza az Egyesült Államokból. Noha Nobel-díjas ajánlója is akadt, a Semmelweis Egyetemen nem kapott egyetemi tanári állást. Úgy döntött, visszatér Amerikába. Az ügyről a Semmelweis Egyetem közleményt adott ki.
Munkatársunktól
2006. június 13.
Archívum
MTA
Ami sok, az sok! - vagy kevés?
Egy ország kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított kiadásai az ország jövőjét meghatározó befektetések. Az erre fordított összegek éppen azért, mert a jövőre vonatkoznak, gyakran válnak politikusok vadászterületévé, hiszen a csökkentés káros következményei csak hosszabb idő elteltével érzékelhetők, a "haszon" viszont azonnal bezsebelhető.
Forum
2006. június 13.
Archívum
MTA
Célkeresztben az MTA?
Aki fellapozza A Magyar Tudományos Akadémia tagjai 1825-2002 című könyvet, esetleg vet egy pillantást a köztestület jelenlegi több mint tízezer tagját felsoroló kötetre, az láthatja: a Magyar Tudományos Akadémia mint köztestület maga a magyar tudományos közösség.
2006. június 07.
Archívum
MTA
Tudósok vitája Kókával
Az MTA-val kapcsolatban súlyos tévedéseket és hamis állításokat tartalmaz a Népszabadság május 24-i számában Kóka János ügyvezető gazdasági miniszterrel megjelent interjú, ami mellett nem mehetünk el szótlanul - olvasható 26 kutató, (köztük Freund Tamás, Keviczky László, Pálinkás József és Tétényi Pál) Kókához írt nyílt levelében.
Ötvös Zoltán
2006. június 06.
Archívum
MTA
Ott vagyunk, ahol voltunk
A fiatal és tehetséges, Amerikából hazatért gyógyszerkutató, Szabó Csaba feltűnése és a hazai tudományos intézményrendszerrel szemben megfogalmazott kemény kritikája erős visszhangot kapott a témával egyébként nem nagyon foglalkozó sajtóban. A kutatás világát jól ismerők szerint a heves reakcióban az időzítés és a véletlen szerencse egyaránt szerepet játszott.
Palugyai István
2006. június 03.
Archívum
MTA
Hogyan tovább, magyar tudomány?
A tények mellőzésén vagy elferdítésén alapul az az MTA ellen irányuló támadássorozat, amelynek egyik darabja, Zawadowski Alfréd írása (Egyetemi kutatókon múlik az utánpótlás, május 6.) engem személy szerint is bírált.
2006. május 25.
Archívum
MTA
Kóka János szerint az Akadémia átalakításra szorul
Kóka János ügyvezető gazdasági miniszter szerint a Magyar Tudományos Akadémia - mai szerkezetében - kiváltságokra épít, rossz struktúrát őriz, nem segíti a kreativitást és a versenyképességet.
2006. május 24.
Archívum
MTA
Reformhangulat az Akadémián
A reform volt a kulcsszó az MTA tegnap zárult, 175. közgyűlésén. A karcsúsítás jövőre megkezdődik.
Palugyai István
2006. május 10.
Archívum
MTA
Ellenszélben
Hasonló lehetősége nyílt tavaly az Akadémia élén újraválasztott Vizi. E. Szilveszternek, mint a most újabb négyévi kormányzás előtt álló Gyurcsány Ferencnek. Levezényelhet olyan reformokat, amelyekre korábban nem volt lehetősége. Az MTA elnökének ugyanis ez az utolsó időszaka a testület élén, így szükségszerűen nem kell szembenéznie az újraválasztását szolgáló belső kompromisszumokkal.
Palugyai István
2006. május 10.
Archívum
Gyurcsány Ferenc
Gyurcsány üzenete az Akadémiának: reformkor következik
Megkezdődött hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia kétnapos, 175. közgyűlése; Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az akadémikusoknak írt, az ülés megnyitóját követően felolvasott levelében azt hangsúlyozta, hogy új Magyarország felépítése előtt állunk ma, és ez most nemcsak történelmi kényszer, de végre történelmi lehetőség is.
2006. május 08.
Archívum
MTA
Februári tréfa
(Hommage á Halász Péter)
2006. február 17.
Archívum
MTA
Alapíts céget Amerikában!
Új szemléletet próbál meghonosítani az éveken át külföldön dolgozó Szabó Csaba. A legtöbbet idézett magyar kutatók egyike az alapkutatási eredmények gyakorlati hasznosítását vállaló Technológia Transzfer és Innovációs Iroda igazgatója.
Ötvös Zoltán
2006. január 18.
Archívum
MTA
A tudomány kabátja
A nagy léptekkel fejlődő európai "kistigrisek", élükön Finnországgal vagy Írországgal, éppen kiemelkedő(en finanszírozott) alapkutatásaik révén érik el gazdasági sikereiket.
2006. január 12.
Archívum
MTA
Úszás és kutatás
Az utóbbi időben sok szó esik a tudományos kutatás támogatásának elégtelenségéről. Kiváltképp az ún. alapkutatáséról, hisz az alkalmazott kutatásra kb. tízszer annyi jut. Ennek hivatalos indoka az, hogy az alkalmazott kutatás konkrét célokra irányul, gazdaságilag jelentős fejlesztések alapja lehet, s ezek növelik versenyképességünket az európai mezőnyben.
2006. január 02.
Archívum
MTA
Orbán konzultálna a Budapest Airport árának elköltéséről
A Fidesz elnöke találkozott a Magyar Tudományos Akadémia elnökével és kifejtette, hogy a tudomány pénzügyi támogatása túl alacsony, majd azt szorgalmazta, hogy a Budapest Airport eladásából származó hatalmas pénzt parlamenti konzultáció után költse el a kormány.
2005. december 28.
Archívum
14
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól