hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“fizika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
kutatás
Újraindították a hadronütköztetőt
A mintegy két évig tartó leállás után vasárnap újraindították az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) nagy hadronütköztetőjét (LHC), amelynek jelentősen megnövelt teljesítményétől a Genfben működő intézet munkatársai azt várják, hogy új távlatokat nyit a fizikában.
2015. április 05.
Tud/Tech
kutatás
Úton a sötét anyag felé
Gyorsabb, majdnem kétszer erősebb és jobb lett a genfi nagy hadronütköztető, így minden korábbinál nagyobb erejű ütközésekre kényszeríthetik a részecskéket, amiktől egyebek mellett a szuperszimmetriának nevezett jelenség titkainak feltárását, azaz a misztikus sötét anyag bizonyítását remélik. Ahhoz képest, hogy az Univerzum teljes energiatartalmának 27 százaléka a sötét anyagban rejlik, szinte semmit sem tudunk róla.
Ötvös Zoltán
2015. március 12.
Tud/Tech
televízió
Húszéves a Spektrum
Ötvös Zoltán
2015. február 20.
Tud/Tech
fizika
A sötét anyagról várnak ismereteket az újrainduló óriásgyorsítótól
Palugyai István
2015. február 17.
Tud/Tech
fizika
Kétmagos a Föld
Amerikai és kínai kutatók felfedezése szerint a Föld belső magja lényegében két mag. A mag belsejében ugyanis egy másik mag található – a bolygó fejlődésére akár új magyarázatot adó felfedezést a Nature Geoscience-ban közölték.
Ötvös Zoltán
2015. február 10.
Tud/Tech
fizika
Magyar kamerák védik a világ egyik legnagyobb fúziós berendezését
A jövő energiatermelésének kulcsa a fúziós reaktor, amelynek fejlesztése kísérleti fázisban van. Az egyik legnagyobb berendezés, az európai fúziós kutatások alappillére idén nyáron lép üzembe Németországban. A reaktor működését felügyelő kamerarendszert az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpontban fejlesztették.
Ötvös Zoltán
2015. február 02.
Tud/Tech
tudomány
Amikor a madártoll lehagyja a tekegolyót
A világ legnagyobb vákumcsarnokában bizonyították Galileo híres kísérletét.
NOL
2014. november 04.
Tud/Tech
kutatás
Meghalt Fenyves Ervin
Kilencvenéves korában elhunyt Fenyves Ervin (Ervin J. Fenyves), Egyesült Államokban élő Kossuth-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja, akinek fő kutatási területe a kozmikus sugárzás és a részecskefizika volt.
2014. október 23.
Tud/Tech
televízió
Még brutálisabb fizika
Megvan ez a napok óta futó reklám: a benga nagy merciből kikászálódó kopasz izomagy a fizika tanárának bocsánatáért esedez. A Spektrumon futó újabb ismeretterjesztő sorozat, a Brutális fizika felkonferálása ez a videó.
Ötvös Zoltán
2014. október 17.
Tud/Tech
Nobel-díj
Fizikai Nobel-díj a kék LED-ért
Három japán fizikus, a Nagoya Egyetemen dolgozó Isamu Akasaki, Hiroshi Amano és a Santa Barbarában (Egyesült Államok) kutató Shuji Nakamura nyerte el a 2014-es fizikai Nobel-díjat. A testület által innovációs díjnak említett elismerést a kék LED felfedezéséért adták – jelentette be a Nobel-bizottság Stockholmban. A három japán tudós egyenlő arányban osztozik a díjjal járó nyolcmillió svéd koronán.
Ötvös Zoltán
2014. október 07.
Tud/Tech
fizika
Stephen Hawking: Ateista vagyok
A világhírű elméleti fizikus, Stephen Hawking szerint egyértelmű, hogy nem hisz Istenben, de abban igenis, hogy az űrutazás kínálja a legjobb lehetőséget az emberi faj fennmaradására.
Ötvös Zoltán
2014. szeptember 25.
Tud/Tech
tudomány
Hawking „bozon általi halállal” fenyeget
Az „Isten részecske", azaz a Higgs-bozon 2012-es felfedezése akár a világegyetem elpusztításához vezethet – figyelmeztet a híres brit elméleti fizikus, Stephen Hawking. Az idén 72 éves, évtizedek óta tolószékben élő, az utóbbi években már csak egy beszédszintetizátor segítségével kommunikáló Hawking szerint a létező világnak formát és méretet adó Higgs-bozon nagyon magas energiaszinten instabillá válhat.
Ötvös Zoltán
2014. szeptember 08.
Tud/Tech
film
Megható film készül Stephen Hawking életéről
A 21. század legnagyobb hatású elméleti fizikusa immár közel három évtizede saját testének a rabja, a modern technikának köszönhetően azonban nem vesztette el kapcsolatát a külvilággal, sőt: két, a nagyközönségnek szánt könyve óriási világsikerre tett szert.
2014. augusztus 10.
Mozaik
fizika
A bőröndös angyal öröksége
Ötven éve hunyt el Szilárd Leó. Fizikusként ismerjük, de hatása a molekuláris biológia kezdeteire és további fejlődésére is felmérhetetlen.
Dr. Bálint Bálint László PhD
2014. június 04.
Vélemény
tudomány
Fényből anyagot készítenek
Várhatóan egy éven belül kipróbálják azt a módszert, amelynek segítségével fényből anyagot lehet előállítani. Az elmélet alapját képező ötletet először 80 évvel ezelőtt fogalmazta meg két fizikus (Gregory Breit és John Wheeler), akik később az első atombomba elkészítésén is dolgoztak.
Ötvös Zoltán
2014. május 26.
Tud/Tech
tudomány
Grafén a konyhából
Szappan, víz, grafit és egy turmixgép pengéinek segítségével kutatók egy olyan eljárást dolgoztak ki, amelynek révén akár nagy mennyiségben is gyárthatunk grafént. Ha így van, akkor a high-tech ipar nagy mennyiségben juthat ehhez az ígéretes alapanyaghoz.
Ötvös Zoltán
2014. április 23.
Tud/Tech
tudomány
Az ellenálló
Ötvös Zoltán
2014. március 07.
Kultúra
tudomány
Vészhelyzetben kívánatos
Palugyai István
2014. március 05.
Kultúra
tudomány
Fontos lépés a magfúziós kutatásban
Amerikai kutatók jelentős eredményeket értek el a magfúziós kutatások terén. Bár a kísérletekhez használt lézerek egyelőre összességében több befektetett energiát igényelnek, mint amennyi termelődött, szakértők úgy látják, legalábbis a felhasznált üzemanyag energiájának többszöröse nyerhető ki, ez pedig első ízben történt, ami biztató jel.
2014. február 13.
Tud/Tech
tudomány
Röntgentől a fúziós energiáig
Wilhelm Conrad Röntgen meglepve tapasztalta a laboratóriumában tartott fényképezőlemez megfeketedését, s amikor megpróbálta felderíteni a titokzatos jelenség okát, felfedezte a szilárd anyagokon is áthatoló röntgensugárzást.
Ötvös Zoltán
2014. január 27.
Tud/Tech
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól