hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“evolúció”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
múzeum
A barlangi medve péniszcsontja
Úgy elsuhant az a 20 millió év, hogy szinte észre se vettük, amióta az ősember őse lejött a fáról, és felegyenesedett, hogy kilásson a szavannán a fűből, a kezével pedig szerszámszerű tárgyakat kezdett összeválogatni. Az esőerdőtől az emeletes házig való utazási és fejlődésregényünk története hallatlanul izgalmas – pláne ha jól mutatják be.
Tanács István
2013. július 15.
Kultúra
egészség
Egy fontos dolog az emberré válásban
Mintegy kétmillió évvel ezelőtt az ember anatómiai felépítésében fontos változás történt. A Homo erectus válla képessé tette ősünket a nagy erejű dobásra és ezzel a hatékony vadászatra – állítják a Harvard és a George Washington Egyetem kutatói.
Juhari Zsuzsanna
2013. július 10.
Tud/Tech
tudomány
Hétszázezer éves a minta
Egy genetikai elemzés szerint nagyjából 700 ezer évvel ezelőtt vágtázhatott az a ló ős, amelynek megkövesedett maradványára Kanada Yukon tartományában bukkantak.
2013. június 28.
Tud/Tech
Hétvége
Morális ördögök vagy angyalok?
Minden főemlősközösségre jellemző, hogy tagjai egymás versenytársai, ebbe az is belefér, hogy olykor meglehetősen agresszíven valósítják meg a céljaikat. Csakhogy a csimpánzok szinte mindig kibékülnek egy-egy verekedés után, az emberek azonban olykor egy életen át tartják a haragot.
Ötvös Zoltán
2013. június 23.
Tud/Tech
tudomány
Amikor más lett az ember étrendje
Nagyjából három és fél millió éve alapvetően megváltozott őseink fogyasztása. Addig erdőkben éltek, zömmel fák, bokrok leveleit, gyümölcseit ették. Ezt követően azonban a levelek és gyümölcsök mellett az étrendjükben megjelentek a fűfélék, és olykor kisebb állatok is szerepeltek a menüben – legalábbis erről jelent meg négy cikk a PNAS folyóiratban.
Ötvös Zoltán
2013. június 07.
Tud/Tech
régészet
Két bölcsőnk is volt
Az emberré válás bölcsője Afrika, de az új evolúciós elmélet szerint mellé kell sorolni Eurázsiát is.
Juhari Zsuzsanna
2013. május 22.
Tud/Tech
genetika
Az ember és a kutya hatott egymás genetikai fejlődésére
A kutya nemcsak az ember legjobb barátja, hanem egy új kutatás szerint az evolúcióban is hűséges társa volt az évezredek során: a két faj közötti kapcsolat befolyással volt genetikai fejlődésükre.
Veres Dóra
2013. május 16.
Mozaik
pszichológia
A domináns vezetőt követjük a veszélyben
Az evolúció hátterében a tekintetkövetés a vezetés egyik legrégebbi megnyilvánulása. A három hónapos csecsemők például már követik szüleik szemmozgását. Az amszterdami Vrije Universiteit pszichológusai szerint veszély esetén az emberek a férfias és domináns megjelenésű emberek tekintetét követik.
2013. április 09.
Mozaik
tudomány
A kettő kevesebb, de jobb
Miként fejlődött ki a madarak repüléstudománya: földről fölugrálással, vagy fáról lesiklással? Egy kínai kutatás szerint a kettőt keverve. A történet tíz évvel ezelőtt kezdődött, amikor több olyan különös fosszíliát találtak, amely azt sugallta, hogy a tollas dinoszauruszokból kifejlődött madaraknak eredetileg négy szárnyuk volt, azzal pedig nehéz lett volna a földről fölrepülni.
Juhari Zsuzsanna
2013. március 30.
Tud/Tech
tudomány
Gyerekünk, a technológia
Belegondolt már abba, hogy a mai gyerekek több márka logóját ismerik, mint ahány madárfajta nevét? Vagy hogy milyen hatással van az internet a memóriánkra? Hogy a mesterséges és a természetes nem is áll olyan távol egymástól manapság – bizonyítékul elég bemennünk egy élelmiszerüzletbe.
Zalán Eszter
2013. március 21.
Mozaik
tudomány
A jegesmedve nem a barnamedve leszármazottja
A jegesmedve homogén faj, és nincs bizonyíték arra, hogy a barnamedvétől származna - derítették ki genetikai elemzéssel a Kaliforniai Egyetem kutatói, fenekestől felforgatva a szoros rokonságban álló két faj evolúciós történetéről szóló elképzeléseket.
MTI
2013. március 18.
Tud/Tech
tudomány
Megvan az "emberré válás" génje?
Újabb lépcsőt jelenthet az emberré válás tudományos dilemmáinak megválaszolásához egy nemzetközi kutatócsoport genetikai felfedezése. A szakemberek olyan gént – az miR-941-et – találtak, amely valószínűleg alapvető szerepet játszik az emberi agy fejlődésében, és talán még azt is megmagyarázhatja, hogy miként kezdtünk el szerszámot készíteni és beszélni.
MTI
2012. november 15.
Tud/Tech
tudomány
Új törpe állatok
Versengenek a miniatűr gerincesek felfedezésében a biológusok. Az első két helyen egy Pápua Új-Guineában talált, katicabogár-méretű béka és egy Szumátrán élő, alig két milliméterrel hosszabb hal áll.
2012. szeptember 29.
Tud/Tech
régészet
Volt-e randi a Neander-völgyivel?
A modern ember és a Neander-völgyiek közötti genetikai hasonlóság oka nem a két faj keveredésének eredménye, hanem a közös őstől származó örökség – legalábbis erre a következtetésre jutottak a Cambridge-i Egyetem kutatói, akiknek közleménye a PNAS folyóirat e heti számában jelent meg.
Ötvös Zoltán
2012. augusztus 15.
Tud/Tech
tudomány
Az evolúció eredménye, hogy mindenkit meg akarunk győzni igazunkról
Előfordult már, hogy olyan tényeket, véleményeket keresett, melyek az ön nézetét igazolták, miközben figyelmen kívül hagyta az azt cáfolókat? Ha igen, akkor ön is a megerősítési torzításnak nevezett mechanizmus áldozata.
2012. augusztus 01.
Tud/Tech
tudomány
Szenzációs lelet egy raktárban porosodó kőtömbben
Három évvel ezelőtt találták azt az egyméteres kődarabot, amely a következő éveket egy egyetemi raktárban töltötte. Talán máig ott porosodna, ha egy technikus idén júniusban véletlenül nem veszi észre a fekete szikla közepén fehérlő fogat.
Ötvös Zoltán
2012. július 14.
Tud/Tech
tudomány
Idős apa gyereke tovább él
Az idősebb korban apává váló férfiak hosszabb telomereket örökítenek át utódaiknak, ezért gyermekeik potenciálisan tovább élhetnek – feltételezik vizsgálataik alapján amerikai kutatók.
Ötvös Zoltán
2012. június 21.
Tud/Tech
tudomány
Hová lett kétmilliárd év?
Bár a 600 millió évvel ezelőtti tengerekben nyüzsgött az élet, az akkori váz nélküli, puhatestű állatok vajmi kevés hasonlóságot mutatnak sokkal későbbi rokonaikkal. Aztán, geológiai mércével egy szempillantás alatt, néhány tízmillió év leforgása során evolúciós robbanás történt – tömegével jelentek meg az első szilárd vázas élőlények.
2012. május 12.
Tud/Tech
tudomány
Gorillagének is mesélnek a múltról
A cambridge-i Sanger Institute kutatócsoportja különböző technikákat alkalmazva állította össze egy nyugati sík vidéki nőstény gorilla, Kamilah teljes örökítőanyagát, vagyis genomját. A gorilla genomja az emberéhez hasonlóan 3 milliárdnál is több DNS-bázispárból (a DNS betűkkel jelölt építőelemeiből) épül fel, és körülbelül 21 ezer gént tartalmaz. A kutatók ezt követően összevetették a gorilla-, a csimpánz- és a humángenomot.
2012. április 25.
Tud/Tech
tudomány
Fura hüllő még furább tollakkal
Annak idején, amikor az első feltevések megjelentek arról, hogy a madarak és a dinoszauruszok között közeli rokonság áll fenn, a hipotézis az őslénykutatók konzervatívabb (többségi) táborában alaposan kiverte a biztosítékot.
2012. április 15.
Tud/Tech
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól