hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“kutatás-fejlesztés”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
A szakma akarja a szuperlézert
Az ország legkiválóbb kutatóit, fejlesztőit elismerő Gábor Dénes-díj kitüntetettjei – köztük Krausz Ferenc akadémikus – felhívásukban a szegedi szuperlézer támogatására szólították fel a kormányzatot.
Ötvös Zoltán
2010. december 20.
Tud/Tech
tudomány
Cikcakkos grafén magyar ötletből
Érintőképernyők, napelemek, de akár digitális nanoáramkörök alapanyagaként is alkalmazható lehet a grafén. Az egyetlen atomvastagságú grafitréteg atomipontosságú megmunkálását segíti az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) kutatójának felfedezése. Nemes-Incze Péter módszerével cikcakk élű grafén alakzat állítható elő – a felfedezésért Junior Prima díjban részesült a fizikus.
Ötvös Zoltán
2010. december 09.
Tud/Tech
egészség
De mi van a placebóban?
Valamirevaló gyógyszervizsgálat nincs placebós betegcsoport nélkül. Az önkéntesek itt hatástalan szert kapnak, a próbára szánt gyógyszert velük kell összehasonlítani. Csakhogy mit is tartalmaz a „közömbös” placebo valójában, azt csak a legritkább esetben lehet tudni.
2010. november 23.
Tud/Tech
tudomány
Einstein távcső a Mátrába?
A modern fizika egyik legfontosabb problémája a gravitációs hullámok létezésének közvetlen igazolása, melyre napjainkban gigantikus méretű, szuperérzékeny berendezések és nemzetközi kutatócsoportok hálózata tesz kísérletet. Az egyik európai kezdeményezés, az Einstein teleszkóp nevű program lehetséges helyszínei között van a Mátra.
Ötvös Zoltán
2010. november 22.
Tud/Tech
MTA
Tévedés vagy merénylet a hazai kutatás-fejlesztés ellen?
Az elmúlt nyolc évben gyakorta léptek fel az éppen regnáló kormányok tudománypolitikájával szemben egyes tudománnyal, innovációval foglalkozó szervezetek. Különösen aktív volt a konzervatív értékrendű tudósokat tömörítő Professzorok Batthyány Köre, de a Magyar Innovációs Szövetség és a Magyar Tudományos Akadémia is tiltakozott a kormányzati lépések vagy épp azok elmaradása ellen. Most egyik szervezet sem. Minden rendben lenne?
Ötvös Zoltán
2010. november 12.
Belföld
történelem
Az utolsó oltsa le a villanyt
Bezárás szélére került a nagy hírű 1956-os Intézet, miután jövőre az állam mindössze 60 millió forintot szán az intézet fenntartására.
2010. november 11.
Belföld
TGM
TGM lesz az ötödik távozó?
Laki János és Mesterházy Miklós tudományos főmunkatársnak, Horváth Pál tudományos munkatársnak és Ferencz Sándor tudományos segédmunkatársnak mondott fel a közelmúltban Boros János, az MTA Filozófiai Kutatóintézetének vezetője.
2010. november 11.
Belföld
tudomány
Lovász Lászlóé a japán Nobel-díj
Büszke vagyok, hogy a nagy tradícióval rendelkező magyar matematika jeles képviselőjével együtt vehetem át a díjat. Ezt a dél-afrikai képzőművész, William Kentridge mondta szerdán Kiotóban, utalva arra, hogy az egyre növekvő presztízsű Kiotó-díjat idén harmadmagával Lovász László magyar matematikus kapta.
2010. november 11.
Tud/Tech
történelem
Politikai rablógazdálkodás
Ilyen rövid idő alatt ilyen sokat még egyetlen kormány sem tett a magyar tudományos és kulturális élet lepusztítása érdekében. A színháztól, a filmtől, a könyvkiadástól, a tudományos műhelyektől, szinte mindenhonnan annyi pénzt vontak el, amennyi az alkotótevékenységet már megbénítja, viszont a költségvetés gondjaihoz, és persze a kormányfő érdeklődését lekötő sportágak támogatásához képest jelentéktelen.
Révész Sándor
2010. november 11.
Belföld
történelem
„A tudományos tevékenységnek nincs szaga”
A szellemi műhelyek, mint a miénk, nem csinálják a politikát, így az az érvelés, hogy ne csodálkozzunk, ha nem kapunk pénzt a jobboldali kurzus idején, nem helytálló – állítja Földes György, a ma húszéves Politikatörténeti Intézet főigazgatója. Az intézet nincs nevesítve a jövő évi költségvetésben, így könnyen lehet, hogy elesnek az állami támogatástól.
Munkatársunktól
2010. november 11.
Belföld
Belgium
Nyelvtörő uniós szabadalom
Tíz évvel ezelőtt, 2000-ben az EU akkori soros elnöke, Belgium egyik legfőbb céljának tekintette az egységes uniós szabadalmi rendszer kialakítását, s ezt most ismét a zászlajára tűzte.
2010. november 10.
Gazdaság
tudomány
Pénz híján a szegedi szuperlézer is elúszik?
A debreceni neutronkutatóról lemondhatunk, és úgy tűnik, hogy a szegedi szuperlézer megépítésére is egyre csökken az esély.
Ötvös Zoltán
2010. október 28.
Tud/Tech
kutatás-fejlesztés
Bábeli zűrzavarban az uniós szabadalom
A kutatás-fejlesztés, az innováció, valamint a kis- és középvállalkozások felkarolása révén szeretne kitörni a válságból az Európai Unió, amelynek tagországai képtelenek megegyezni a szabadalmi rendszer egységesítéséről, egyszerűsítéséről és olcsóbb működtetéséről. Egész pontosan most arról, milyen nyelven legyen hiteles a találmány.
2010. október 15.
Gazdaság
Orbán Viktor
A Fidesznek nem kell a mások álma
Orbán Viktor két dolgot ígért, amikor hétfőn délután váratlanul beosont Szegedre: a kormány még ebben a ciklusban elkezdi egy új szegedi híd építését, és támogatja a szuperlézert.
Tanács István
2010. szeptember 29.
Vélemény
informatika
Boltokban a virtuális valóság
Ma kerül boltokba a Leonar3Do elnevezésű magyar találmány, a világ első, úgynevezett komplett valóság terméke, amely a PC-t egy interaktív háromdimenziós virtuális térré változtatja.
Varga G. Gábor
2010. szeptember 23.
Gazdaság
Hétvége
Lesz-e új Cavintonunk?
Ha van erre a célra egymilliárd dollárod, vizsgálj meg úgy tíz-tizenkét év alatt tízezer molekulát. Ha szerencséd van, akkor olyan gyógyszert fejleszthetsz ki, amely a befektetett pénznél jóval többet hoz a konyhára. Ha viszont nincs szerencséd, csak az utolsó kísérleteknél derül ki, hogy a molekula hatástalan, hiába volt minden erőfeszítés. Akárhogy is, régóta nem hallottunk sikeres új magyar gyógyszerről.
Ötvös Zoltán
2010. szeptember 12.
Tud/Tech
kutatás-fejlesztés
Magyarország, az ismeretlen adóparadicsom
A hazai, kutatás-fejlesztési tevékenységgel összefüggő adókedvezmények köre nemzetközi szinten is kiemelkedő, sok vállalat mégsem él az igénybe vehető kedvezményekkel, mert nem ismeri azokat.
Munkatársunktól
2010. augusztus 04.
Gazdaság
tudomány
Robotautó és laboratóriumi vulkánkitörés
Három évvel alapítása után immár az ezredik kutatási projekt támogatásáról számolt be az Európai Kutatási Tanács (ERC), mely jelenleg a legnagyobb költségvetésű, alapkutatásokat támogató szervezet Európában.
Palugyai István
2010. július 14.
Tud/Tech
kutatás-fejlesztés
Lenyomva és szétszabdalva
Egyszerű híradást olvastam nem túl feltűnő helyen: a budapesti Operaház igazgatója nem hosszabbítja meg a megbízott művészeti vezető szerződését. Nem is teheti, mert az intézményi SZMSZ nem tartalmaz ilyen posztot. (A boldogoknak, akik nem tudják, mit takar ez a betűszó: szervezeti és működési szabályzat). Hogy az előző kormány miért nem hagyott jóvá egy átalakított szabályzatot?
2010. július 08.
Vélemény
kutatás-fejlesztés
Elit egyetemek német mintára
Kutató- és vállalkozó egyetemek létrehozását is lehetővé tenné a felsőoktatási törvény parlament előtt fekvő módosítása. Előbbiek elit intézményként emelkedhetnének ki a sorból, utóbbiak pedig rugalmasabb, piackonform gazdasági keretek közt működhetnének.
Varga Dóra
2009. október 15.
Belföld
6
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól