hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“iskolai szegregáció-vita”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
metazin
Cigányoknak elkülönített és rosszabb
Strasbourg megállapította, hogy a cseh iskolákban nem éri hátrányos megkülönböztetés a romákat. A kontinens diszkriminációellenes joggyakorlata még ott sem tart, ahol Amerika ötven évvel ezelőtt.
2006. március 13.
Archívum
Fidesz
Nyílt levél a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség elnökének
Tisztelt Elnök Úr! Miközben nemzetközi egyezmények, valamint a magyar alkotmány kifejezetten tiltja a faji megkülönböztetést, amit jóérzéssel - mondhatnánk: polgári erkölccsel - a köztársaság egyetlen felelős tagja sem vállalhat fel, Ön 2006. január 29-i évértékelő beszédében kijelentette: "Nem hisszük, hogy egyetlen kaptafára fel lehetne húzni a roma és a magyar közösségek együttélésének kérdését. Valahol tudnak közösen is egy osztályba járni, van, ahol ezt nem szeretnék, ezért valahol ilyen, valahol pedig amolyan megoldást kell választani."
2006. február 07.
Archívum
Orbán Viktor
Levél Orbánnak
Nyílt levelet küldött Orbán Viktornak a Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet.
Munkatársunktól
2006. február 02.
Archívum
diszkrimináció
Jászladány: per, demonstrációval
Elfogultságot jelentett be tegnap a Szolnok Megyei Bíróságon az Egyenlő Bánásmód Hatóság és a megyei közigazgatási hivatal jogi képviselője a jászladányi önkormányzati iskola bérbeadásának jogszerűségét vizsgáló bíró ellen.
2006. január 20.
Archívum
diszkrimináció
Gettóiskolák, gettóosztályok
Magyarország egyedülálló a fejlett világban az iskolai szegregáció terén. A 2002-es és a 2003-as PISA-teszt is igazolja, hogy nálunk az iskola még inkább felnagyítja az anyagi, szociális, kulturális különbségeket, a túl korai szelekció valóságos gettóiskolákat, gettóosztályokat hoz létre.
2006. január 19.
Archívum
diszkrimináció
"Van egy álmom"
December 16-án az egyházi iskolákért szervezett tüntetésen dr. Pápai Lajos, győri megyés püspök, a katolikus iskolabizottság elnöke beszédében azt állította, hogy Magyarországon az egyházaknak olyan harcot kell folytatniuk, mint annak idején az amerikai jogvédőknek a rasszista megkülönböztetés ellen. Így fogalmazott: "Martin Luther King azért tüntetett, hogy a buszokra, vonatokra ne csak a fehérek, hanem a feketék is felszállhassanak. Mi pedig azért demonstrálunk ma, hogy a magyar közoktatás buszaira, vonataira a mi iskolánk gyermekei is felszállhassanak. Követeljük, hogy a költségvetési törvény tervezetének módosításával szüntessék meg a diszkriminációt, a jogegyenlőtlenséget, és állítsák helyre az egyenlő finanszírozást".
2006. január 16.
Archívum
Bács-Kiskun megye
Kinek fáj, hogy Peti verekszik?
Olykor a gyerekek verik egymást, olykor a tanárok a gyerekeket, olykor a nevelők arra biztatják a diákokat, hogy védjék meg magukat. Közállapotok egy átlagosnak tekinthető magyar község általános iskolájából. Az iskolai mindennapokról csak egy véletlen lebbenti fel a fátylat: az igazgató és az egyik pedagógus munkaügyi vitája. A magyar közoktatásban - számok bizonyítják - egyre rosszabbak az eredmények. Az általános iskolában felhalmozódó, illetve a szociálisan örökölt esélyhátrányok behozhatatlanná válnak, mire a középiskolába kerülnek az egyes korosztályok. A gyerekek esélyei az alapiskolában eldőlnek - írja Gazsó Ferenc és Laki László Fiatalok az újkapitalizmusban című, 2004-ben megjelent könyvében. Hogyan és miért? - a Bács-Kiskun megyei Szankon készült riportunk adalék ennek bemutatásához.
Tanács István
2006. január 14.
Archívum
iskolai szegregáció-vita
Az örök lemaradók
A közoktatási törvény legújabb módosítása szerint 2007 tavaszától már nem felvételiztethetnek általános iskolákban (abban a burkolt formában sem, ahogy sok helyen eddig tették: beszélgetéssel, vetélkedővel, játékosan), és nem válogathatnak a jelentkezők között. Az iskoláknak továbbra is a körzetükben lakó gyerekeket kell fölvenniük, a körzeten kívülről jelentkezők közül pedig elsősorban a hátrányos helyzetűeket. Ha pedig marad hely, azt sorsolással kell betölteni.
2006. január 03.
Archívum
iskolai szegregáció-vita
Rugalmas merevség
Miközben számos nyugat-európai országban az iskolakezdés időpontját egyre korábbra hozzák (Hollandia: 4 év, Egyesült Királyság: 5 év, Franciaország: 6 év) azzal a szándékkal, hogy megkönnyítsék a hátrányos helyzetű, bevándorló, nyelvi készségeikben elmaradt gyerekek iskolai integrációját és egyúttal meghosszabbítsák az iskolában töltött évek számát, Magyarországon egyre többen vannak, akik már elmúlnak hétévesek, mikor elkezdik az iskolát.
2005. december 12.
Archívum
általánosiskola
Nehezebb lesz, de másképp kell majd tanítani
Csak akkor vezethet eredményre a hátrányos helyzetű diákokat előnyben részesítő új beiskolázási rendszer, ha ahhoz újfajta pedagógiai szemlélet is társul - véli Halász Gábor oktatáskutató.
Varga Dóra
2005. december 07.
Archívum
általánosiskola
Nem mazsolázhatnak az iskolák a jelentkező gyerekek között
Miniszteri ténykedése egyik legfontosabb eredményének nevezte Magyar Bálint azt a törvénymódosítást, amit tegnap fogadott el a parlament. A lapunk által megkérdezett iskolaigazgatók nem osztják véleményét.
Varga Dóra
2005. december 06.
Archívum
diszkrimináció
Holtvágányról a megoldások felé
Mohácsi Erzsébet (Hatévesen holtvágányon, október 29.) két fő kérdést tárgyal: 1. a cigány gyerekek elkülönített rendszerű és szemléletű oktatásából eredő, valóban nagyon súlyos etikai, jogi és szociológiai problémákat; 2. az ezekre adandó válasz lehetőségeit.
2005. november 24.
Archívum
roma ügyek
Szegregáció ott és - itt nem
A volt szocialista országokban egyre több helyen változik az oktatást alapvetően befolyásoló szabályozás, és demokratikus vívmányként megjelenik a szabad iskolaválasztás lehetősége.
2005. november 18.
Archívum
roma ügyek
A szülő válogathat, az iskola nem
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság a napokban első fokon elutasította az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány keresetét, amelyben egyebek mellett azt kifogásolták, hogy Miskolc önkormányzata tavaly több iskola összevonása kapcsán hátrányosan megkülönböztette a hátrányos helyzetű és a roma diákokat.
Daróczi Gábor
2005. november 11.
Archívum
diszkrimináció
Informatikával az esélyegyenlőségért
A roma oktatási informatikai projekt elnevezésű kutatás hétfőn fejeződött be egy kutatászáró rendezvényen Miskolcon. Két év alatt tíz általános iskolában vizsgálta a 7. és 8. évfolyamokban, hogy az informatikai eszközök használata az oktatásban mennyire segíti a szociális hátránynyal küzdő, kevésbé motivált tanulók felzárkózását.
Munkatársunktól
2005. október 27.
Archívum
roma ügyek
A miskolci próbaper
Augusztus végén megkezdődött az első közoktatási szegregációs per a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróságon. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány beperelte Miskolc önkormányzatát, mert megítélése szerint annak oktatáspolitikája sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Ám az alapítvány túlontúl derűlátó; legalább annyira, mint a kormány, azt hiszi, hogy a megállíthatatlannak tűnő etnikai szegregáció a közoktatásban alapvetően esélyegyenlőségi, diszkriminációs probléma, mely jogi eszközökkel (és normatív finanszírozással) kezelhető.
2005. október 18.
Archívum
oktatásügy
Körzetesítés
Ifjúkoromban, mely időszak a késői kádárizmusra esett, nem volt szabad az iskolaválasztás. A szigorú körzetrendszernek volt betudható, hogy anyáméknak külön engedélyt kellett kérniük, amikor a két kerülettel odébb lévő, de nekik szimpatikus gimnáziumba akartak beíratni. Kicsit nyomasztott is e "kivételezés", de csak addig, míg az első tanítási napon ki nem derült: osztálytársaim töredéke volt körzetbeli. A többiek, akárcsak én, a rendszer résein át kerültek be a vágyott iskolába.
N. Kósa Judit
2005. szeptember 16.
Archívum
oktatásügy
Magyar Bálint szerint nincs koalíciós iskolavita
Ha a szülők egy rossz iskolából jobba viszik gyermeküket, azzal az iskolai szegregáció is növekszik.
2005. szeptember 13.
Archívum
iskolai szegregáció-vita
Az integráció elkerülhetetlen
Az integrációról zajló vitának - sajnos - igen kevés köze van a szakmához. Én az alábbiakban szakmai szempontok szerint szeretnék véleményt nyilvánítani.
2005. augusztus 08.
Archívum
roma ügyek
Az ösztöndíj nem szociális segély
A roma diákok egy része eddig úgy kapott ösztöndíjat, hogy beiratkozott ugyan az iskolába, de a félévet nem végezte el. Az esélyegyenlőségi tárca szeretné elérni, hogy az ösztöndíj ne szociális segély legyen, hanem a tanulást segítő támogatás.
Czene Gábor
2005. július 30.
Archívum
3
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól