hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“digitális projektek - adattár”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
történelem
Emberközeli történelem – egy digitális interjútár sorsa
„El sem tudják képzelni, hogy az milyen gyönyörű szép volt! Amikor éjszaka megszólalt a sziréna, kimentünk a házból, felültünk a domboldalba, és onnan bámultuk azt a tűzjátékot…!”. Szerdahelyi István, erdélyi menekültek gyermeke így mesél a második világháború során Budapestet ért légitámadásokról. A szemszög sajátos, gyerekként megtalálta a még oly szörnyű eseményekben is ezt a furcsa, mondhatni morbid szépséget. A bombázás fényei a viszonylag biztonságos külvárosból nézve csodálatos tűzijátékká váltak, még akkor is, ha a súlyos következményekről teljesen persze lehetetlen volt megfeledkezni.
2013. október 09.
Kultúra
fizika
Világörökség lehet Eötvös ingakísérlete
Eötvös Loránd fizikus, az ELTE névadója és korábbi rektora 1908-ban született művében a súlyos és tehetetlen tömeg azonosságának nagy pontosságú kísérleteiről számol be. A dolgozat a göttingeni egyetem Benecke-díját és Einstein nagyrabecsülését hozta Eötvösnek. A kísérlet kéziratát nemrég digitalizálta az Eötvös Loránd Geofizikai Alapítvány az ELTE Rektori Titkársága megbízásából. Az alapítvány távlati célja, hogy az Eötvös-inga-sorozat kerüljön fel az UNESCO világörökségi listájára.
Csordás Lajos
2013. április 19.
Kultúra
digitális projektek - adattár
Szőcs Géza milliárdokért valóra vált álmai
Nem volt épp visszafogott a nagy álmairól elhíresült kulturális államtitkár, Szőcs Géza 2011-ben, amikor „forradalmat” emlegetett a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) állami megalapítása kapcsán. No persze a kormányváltás óta a permanens „forradalom” időszakát éltük, éljük, de ő nem a politikára értette ezt, hanem a kultúrára.
2013. január 28.
Kultúra
könyvtár
Eldorádó a könyvtárban
ELDORADO címmel új, nagyszabású projekt indul november elsején az Országos Széchényi Könyvtárban. Célja, hogy a felhasználók digitális formában, jogszerűen hozzájuthassanak a szerzői jogi védelem alatt álló, illetve e védelem hatálya alól kikerülő dokumentumokhoz a magyar könyvtári információ és dokumentumszolgáltató rendszer (http://www.odrportal.hu) részeként működő szolgáltatásrendszer révén.
Bárkay Tamás
2012. október 31.
Kultúra
digitális projektek - adattár
Pár év, és digitális nemzet leszünk
Hogyan válhat a magyar digitális nemzetté? Mennyibe kerül ez nekünk? Milyen lépések vezethetnek el a magyar kultúrkincsek mind szélesebb körű digitalizálásához? Milyen eredményeket érhetünk el még a magyar uniós elnökség ideje alatt? Mi lesz a digitalizálásban nem különösebben jeleskedő folyóiratokkal? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ. A kultúráért felelős államtitkárság pedig válaszolt.
Csider István Zoltán
2011. március 04.
Kultúra
digitális projektek - adattár
Digitalizált népbírósági anyagok
Száztíz népbírósági per digitalizált iratanyaga került a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeum elektronikus gyűjteményébe; a huszadik századi történelem iránt érdeklődők számára a közgyűjtemény kutatószobájában nyílik lehetőség megismerni a több ezer oldalnyi, 1945 és 1950 között keletkezett elektronikus dokumentum-köteget - mondta el a tavalyi kutatás vezetője csütörtökön az MTI-nek.
2011. január 27.
Belföld
internet
Minden könyv a világhálón
Nemcsak a fontos, nemcsak az angol nyelvű, hanem a világ valamennyi más nyelvén megjelent könyvet szeretné összegyűjteni az Open Library.
Ötvös Zoltán
2007. augusztus 15.
Archívum
internet
Sok kicsi netre megy
Számos olyan videofájl-megosztó honlap működik az interneten, ahová bárki bármilyen tartalmat feltölthet, ám a daazo.com az első, amely kizárólag a minőségi kisjátékfilmekre szakosodott. Az oldalt két magyar fiatal valósította meg: Áprily Zoltán és Deák Dániel. A mozgókép megszállottjai, filmtörténet-filmelmélet szakosok az ELTE-n.
Csákvári Géza
2007. június 19.
Archívum
könyvtárak
Hálóhely Európának
A megvalósulás küszöbéhez ért az EU "kulturális lemaradása" miatt aggódóknak tavaly beígért Európai Digitális Könyvtár: a párizsi könyvvásáron bemutatták a nagyközönségnek az internetes gyűjtemény első, a start pillanatában 12 ezer művet tartalmazó verzióját.
Hargitai Miklós
2007. május 31.
Archívum
internet
Folytatásos gyerekkrimi a világhálón
Alkalmanként ezer olvasója van annak a folytatásos bűnügyi gyerekregénynek, amelyet a világhálón jelentet meg hétről-hétre Nógrádi Gábor író. A szerző kísérletnek szánja a közlést, amely érdekes tapasztalatokat hozhat az internet és az olvasás kapcsolatáról.
2007. március 27.
Archívum
digitális projektek - adattár
SMS-ért digitalizált könyv
A Magyar Elektronikus Könyvtár a legfontosabb klasszikus és kortárs, magyar és fordított, szépirodalmi és ismeretterjesztő műveket teszi elérhetővé minden internetező számára.
Munkatársunktól
2006. október 02.
Archívum
nava
A magyar kultúrkincs keresője
A Nemzeti Digitális Adattár azért jött létre, hogy legyen mit tanulmányozniuk az állami segítséggel felfejlesztett magyar számítógéppark használóinak. A keresőrendszer építői viszont mind kevesebb támogatással kénytelenek beérni.
Kelen Károly
2006. szeptember 21.
Archívum
digitális projektek - adattár
Magyar bitek az uniós könyvtárban
Hazánk immár csatlakozott a nagy európai elektronikus könyvtárhoz. Kereshetünk a közös adatbázisban, és mások is kutathatják a mi anyagainkat.
Kelen Károly
2006. augusztus 23.
Archívum
kereskedelmi tévék
Fővárosi NetTV premier
Ügyfelek és újságírók bevonásával elindult a TVtévé, a TVnet IP TV szolgáltatásának éles tesztelése a főváros 100 végpontján. A próbaidőszak alatt lehetőség nyílik az új technológia kipróbálására, videotéka, zenetár, elektronikus műsorújság vagy a 24 órás time shifting szolgáltatás megismerésére.
2006. augusztus 22.
Archívum
EU
Digitalizálj, majd fizess a szerzőnek!
Digitális könyvtárat létrehozni legálisan is lehet - csak éppen nagyon sokba kerül. De miért mások a játékszabályok, ha egy kötetet a sarki könyvtárból kölcsönzök ki, vagy ha az internetről töltök le?
Pócs Balázs
2006. március 27.
Archívum
internet
Vihar a hálón
Megérett az átalakításra a Digitális Irodalmi Akadémia szervezete, működése és honlapja - mondja a programnak otthont adó Neumann Kht. ügyvezető igazgatója. Az akadémia szerkesztőségének vezetője azonban nem ért egyet az elképzelések többségével, és várhatóan távozik posztjáról.
2006. március 21.
Archívum
média
Búcsú a szellemképtől
Szükség lesz-e műszaki diplomára, ha tévézni akarunk? Le kell-e cserélni a televíziónkat? Mi az az elektronikus műsorújság? Kipróbáltuk, mi változik, ha lekapcsolják a mostani analóg rendszert, és digitálisan lesznek foghatók a tévéműsorok.
2006. február 11.
Archívum
könyvtárak
Fogyatkoznak a szerzők
Bár egyre több magyar szerző műve lelhető meg a kulturális és tudományos örökség megőrzését vállaló Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK, www.mek.oszk.hu) oldalain, vannak, akiknek a műveit el kell onnan távlítani.
2005. szeptember 02.
Archívum
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól