hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“MTA”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
MTA
Folytatódnak az akadémiai reformok
Az Országgyűlés tegnap 303 szavazattal, ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett megszavazta a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) szóló törvény módosítását. A mindössze egymondatos változtatás szerint a jövőben az Akadémia alapszabályának elfogadásához és módosításához a határozatképes közgyűlésen jelen lévő szavazásra jogosultak kétharmadának igen szavazata szükséges - ezzel megkönnyítik, illetve megteremtik az akadémiai reformfolyamat elindítását. Így a korábbihoz képest kisebb létszámhoz kötik az alapszabály megváltoztatását.
Munkatársainktól
2006. november 02.
Archívum
MTA
Furcsa egyetértés az akadémiai reformokról
Egyetlen tartózkodás mellett, egyhangú döntéssel a parlament besegített az Akadémiának. Hétfő este 314 igennel szavaztak a képviselők az 1994-es akadémiai törvény egymondatnyi módosítására. A furcsa egyetértés az akadémiai reformok egyöntetű támogatását jelentette, amelyekre a kedden zárult rendkívüli közgyűlés végén a testület vezetői felhatalmazást kaptak.
Palugyai István
2006. november 02.
Archívum
MTA
Megszavazták az MTA reformjának folytatását
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendkívüli közgyűlése hétfőn megszavazta a tudós testület reformjának folytatásáról szóló előterjesztést Budapesten.
2006. október 31.
Archívum
MTA
Puha reformok
A belpolitikai viharok akár kedvezhetnek is az MTA ma kezdődő rendkívüli közgyűlésén azoknak, akik még a belső viták során jórészt élüket vesztett reformjavaslatokat is tompítani akarják. Pléh Csaba főtitkárhelyettes, a reformbizottság mozgatója ennek ellenére optimista. Igaz, mérsékelten.
Palugyai István
2006. október 30.
Archívum
MTA
Elítélte Kosáry Domokos kifütyülését az MTA elnöke
Szégyen, hogy azt a Kosáry Domokost kitapsolják vagy kifütyülik, aki évekig börtönben volt 1956 után - mondta Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke a Nap-keltében.
2006. október 27.
Archívum
MTA
Az Akadémia közgyűlése elé
Ezúttal valóban sorsdöntő akadémiai közgyűlés előtt áll a magyar tudományos élet. Nem azért, mert - mint az a hivatalos programban szerepel - a tudós testület arról dönt majd, hogy jóváhagyja-e az elnökség által beterjesztett reformkoncepciót. Hanem mert ennek ürügyén megkezdődhet az MTA tudományos intézethálózatának leépítése.
2006. október 27.
Archívum
MTA
Salamon bepanaszolta Kosáryt
Egy megjegyzésével személyében megsértett Kosáry Domokos - hozta nyílt levélben az MTA elnökének tudomására tegnap Salamon László, a KDNP képviselője.
2006. október 19.
Archívum
MTA
Gyurcsány az MTA-n
Munkatársunktól
2006. szeptember 13.
Archívum
MTA
Gyurcsány az MTA-val egyeztetett a fejlesztési tervről
A legizgalmasabb és a legbátorítóbb konzultációnak nevezte GyurcsányFerenc miniszterelnök kedden a Magyar Tudományos Akadémiával az ÚjMagyarország Fejlesztési Tervről (II. Nemzeti Fejlesztési Terv)folytatott egyeztetését.
2006. szeptember 12.
Archívum
MTA
Serendipity: utazás az ismeretlenbe
Saint-Simon technokratikus utópiája azzal a kérdésfeltevéssel indul: mi történne, ha egyetlen éjszaka alatt meghalna Franciaország összes politikai kiválósága? A franciák szomorúak lennének, de egy éven belül újra betöltenék ezeket a közéleti állásokat. És mi történne, ha az ország legkiválóbb 15 tudósa és szakembere halna meg? Őket bizonnyal nem lehetne pótolni, legfeljebb egy nemzedéknyi idő alatt.
2006. szeptember 06.
Archívum
MTA
Magyar agykutató az európai csúcson
Egymillió eurót nyert a legrangosabb európai tudományos pályázaton egy magyar agykutató. Tamás Gábor szerint a hasonló támogatási lehetőségeknek köszönhetően ma már itthon is lehet világszínvonalú munkát végezni, a fiatal tudósoknak nem kell feltétlenül elmenniük az országból ahhoz, hogy az élvonalban maradhassanak.
Hargitai Miklós
2006. szeptember 04.
Archívum
MTA
Ha nincs ötlet, a sok pénz sem segít
Az európai kémikusok Budapesten rendezett első konferenciájának egyik Nobel-díjas meghívottja Oláh György professzor. A magyar származású, Amerikában élő tudós szerint a tudományban nem minden a pénz, kíváncsiság és kreativitás nélkül nincs eredmény.
Ötvös Zoltán
2006. augusztus 30.
Archívum
MTA
San Gimignano, a tudomány fővárosa
Gyermekkorom kedvenc meséi az utazásos mesék voltak. Akkoriban, az ötvenes évek végén szóba se jött, hogy magyar ember külföldre utazhat. Talán ezért szüleim a saját (álmaik) utazásairól meséltek nekem.
2006. augusztus 25.
Archívum
MTA
"A hungarológia hozzájárul a nemzeti identitás megfogalmazásához"
A rendszerváltás olyan alapvető változás volt, hogy megköveteli önképünk újrafogalmazását - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Debrecenben megrendezett VI. Nemzetközi Hungarológiai Kongresszus nyitó plenáris ülésén. Az államfő a hungarológiáról, a magyarság tudományáról elmondta: az jelentősen hozzájárul a nemzeti identitás megfogalmazásához.
2006. augusztus 22.
Archívum
MTA
Kutatóhálózat, kevés eredménnyel
Teljesen maga alá gyűrte a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítványt és intézeteit a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH). A nagy igyekezettel végrehajtott offenzíva gyümölcse azonban várat magára: a kutatóhelyek adósak a konkrét eredményekkel.
Hargitai Miklós
2006. augusztus 16.
Archívum
MTA
Az Akadémia receptje
Fábri György, az MTA kommunikációs igazgatója egy Vitaszint alatt című írásban válaszolt (július 25.) Reform-Akadémia? című írásomra (július 13.). Ugyanő válaszolt a Nature hasábjain (július 27.) a rangos tudományos lapban nemrég megjelent és az Akadémiát kritizáló cikkre. Fábri úr megjelentetett egy, a Népszabadság-beli cikkéhez hasonló, de annál terjedelmesebb írást is az Akadémia honlapján. Fábri úr konkrét számokat és részletes adatokat tartalmazó írásomat alulinformált handabandázásnak, összevissza kocsmai beszédnek minősíti. Sajnálom.
2006. augusztus 11.
Archívum
MTA
A kutatócsoportok több mint fele megszűnik
Sok kicsi helyett kevesebb, de nagyobb létszámú felsőoktatási kutatócsoportot támogat a jövőben a Magyar Tudományos Akadémia. A pályázaton elvérző csoportok megszűnnek vagy beolvadnak a nyertesekbe. Az Akadémia ítélete szerint ez a döntés az akadémiai reform újabb fontos lépése.
Ötvös Zoltán
2006. augusztus 10.
Archívum
MTA
Magyar akadémikum
Közmondásos, hogy mi, magyarok mennyire nem tudunk egyetérteni. Aki ezt megfogalmazta, ismerte a magyar lelket. Van itt a messzi északon egy nagy kutatóintézet. Több mint ezerfős. Sok beszéd folyik itt is a tudomány nemzetköziségéről, de az ezer között alig van külföldi. Vagyunk ketten magyarok, mindkettőnk ugyanabban az évben született, és ugyanakkor van a nevünk napja is. Olykor együtt is ünnepeljük. Tudunk egymásról, olykor egyetértve beszélgetünk, máskor nem. Most éppen nem.
2006. augusztus 07.
Archívum
MTA
Elhunyt Peschka Vilmos jogfilozófus
2006. július 27.
Archívum
MTA
Akadémikus bírálat a számvevőszéktől
A Magyar Tudományos Akadémia elmúlt kétévi gazdálkodását elemző Állami Számvevőszék jelentéséből kiderül, hogy a kormánynak nem volt jóváhagyott, több ciklust átívelő tudomány-, technológiapolitikai és innovációs stratégiája.
Ötvös Zoltán
2006. július 20.
Archívum
13
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól