hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Lengyel László”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Lengyelország
Homályból homályba?
Tetszik, nem tetszik, a közép-európai társadalmak és nemzetek évszázados házasságok és válások részesei. Sokszor nem akarunk egymásról tudomást venni, hátat fordítunk egymásnak ágyban, és nem ülünk egymás asztalához, máskor kékre-zöldre verjük a másikat, eláruljuk egymást, de elmenni végleg egyikünk se tud. A külvilág - nézzen Washingtonból vagy Pekingből, Brüsszelből vagy Moszkvából - akkor is együtt lát minket, ha mi egymásra se nézünk. Bele kell nyugodnunk, hogy nemcsak európaiként, de közép-európaiként is előbb számon tartanak, mint magyarként, együtt tévesztenek lengyellel és szlovákkal, csehvel és szlovénnel.
Lengyel László
2007. október 21.
Archívum
Kentaurbeszéd
A halál kilovagolt Magyarországról
Eltelt egy év. Jó hírek. Nem omlott össze a forint. Lement a megszorító csomag első éve. Nincsenek utcai harcok. Szép idő van. Rossz hírek. Gazdasági mutatóink - növekedés, infláció stb. - nemcsak közép-európai versenytársaink, hanem az Európai Unió alatt. Nem fölzárkózunk, hanem leszakadunk. Nem mennek előre a reformok. Nem állt helyre a kormány és az ellenzék hitelessége. Se új arcok, se új gondolatok. Rossz körben forgunk.
Lengyel László
2007. szeptember 23.
Archívum
Az esélytelenek nyugalmával
Az őszi válság után, tavasszal új kalamajka keletkezett. Tragédia után tragikomédia. A kormányoldalon a február-márciusban létrehozott egyközpontú és egyszemélyes párt-kormány hatalom nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A miniszterelnöki dinamizmus nem hatotta, hatja át a pártot, ellenkezőleg, a kormányfői és kormányzati működés is lelassult.
Lengyel László
2007. június 23.
Archívum
Kentaurbeszéd
A palicsi jegesmedve
A távoli Amerikában, Amitai Etzioni méltatja meleg szavakkal Hankiss Elemér könyvét, amely a Johns Hopkins Egyetem kiadójánál jelent meg. A New York Review of Booksban Robert Skidelsky Kornai Jánosról ír mint leghíresebb és minden bizonnyal legbefolyásosabb közgazdászáról a háború utáni kommunista Európának - annak kapcsán, hogy megjelent a közgazdász memoárjának angol nyelvű kiadása.
Lengyel László
2007. május 28.
Archívum
Kentaurbeszéd
A jobb parti ország
A jobb parti országban tavasz van. Egy évvel a szociál-liberális kormány hatalomra kerülése után az erőviszonyok a jobb oldali ellenzéknek kedveznek. Az őszi kölcsönös, egymást mészárló lovasrohamok, mozgó háború után tüzérségi és lövészárokharc, állóháború kezdődött 2007-ben, s ebben az anyagcsatában az idő elkezdett a jobboldalnak dolgozni. A bal part politikusai és választói iszonyú lelki nyomás alá kerültek.
Lengyel László
2007. május 20.
Archívum
Kentaurbeszéd
Egy kormányzati év
Annus miserabilis - szörnyű év. A 2006- 2007-es év kétségkívül a magyar rendszerváltás egyik legnyomasztóbb éve. Magyarország 1968 óta a térség egyik vezető reformországa volt, a legmegbízhatóbb és legújítóbb szellemű ország.
Lengyel László
2007. április 29.
Archívum
Külügyminisztérium
Válaszúton
A magyar külpolitika válaszútra került. A miniszterelnök ambiciózus külpolitikai fellépése - stratégiai irányvonalra tett kísérlet, önálló tanácsadó testület létrehozása, aktív nemzetközi szereplés - az egyik oldalon, a külpolitika, a biztonságpolitika a külgazdaság- és energiapolitika összehangolatlansága a másikon, a legfontosabb NATO- és EU-partnerektől eltérő vonalvezetés látszata a kormányzat orosz politikájában az egyik, és összevisszaság az ellenzék külpolitikájában a másik oldalon.
Lengyel László
2007. április 23.
Archívum
Szükséges felesleg
A független és szabad kaposvári színháznak ajánlom. Olvasom David Brooksnál, hogy az Egyesült Államokban 1932 és 1978 között a liberalizmus uralkodott, majd 1980 és 2006 között a neokonzervativizmus vált uralkodóvá. Mindez azt jelenti, hogy a Roosevelt-féle New Dealtől a súlypont az amerikai értelemben vett liberalizmusra - az európai értelmű szociáldemokrata jóléti államra - esett, majd a nyolcvanas évektől a nagy történések konzervatívak.
Lengyel László
2007. március 30.
Archívum
monnyonle
Rinocéroszok
"LOGIKATANÁR (sietve jön balról) Egy orrszarvú vágtat hanyatt-homlok szemközt a járdán! JEAN: Még ilyet! (Bérenger-hez) Látta? BÉRENGER (Jeanhoz) Igen, úgy láttam: orrszarvú! Milyen nagy port vert! HÁZIASSZONY Még ilyet! Hű, de megijedtem! LOGIKATANÁR A félelem irracionális. A ráció le kell, hogy győzze." Eugene Ionesco: Rinocéroszok
Lengyel László
2007. március 03.
Archívum
Orbán Viktor
Per
"A nagy Iszakhár, az álmok ura ott ült a tükörnél, hátát az üveglapnak vetve, hátrahajtott fejét a tükör mélyébe merítve. Akkor jött Hermana, a hajnal ura, és Iszakhár szívébe merült, míg az el nem nyelte egészen." (Franz Kafka: Bábeli aknát ásunk)
Lengyel László
2007. február 24.
Archívum
Lengyel László
A szabadság melankóliája
Adam Michnik ismét könyörtelen önmagához. Harag és szégyen című, magyarul megjelent esszékötetében nem kevesebbet kérdez magától: volt-e értelme az egésznek? Marad-e utánam, utánunk valami? Érdemes volt-e a hatvanas évek közepétől radikális lengyel értelmiségiként nekivágni Lengyelország, Kelet-Európa, sőt a világ megváltoztatásának? Részt venni, beavatkozni, küzdeni, börtönt elszenvedni azért a világért, ami eljött? Csak a harag és a szégyen. Hol, mikor, mivel rontottuk el?
Lengyel László
2007. február 11.
Archívum
Gyurcsány Ferenc
A nyereség elszenvedése
2006 tavaszán nyertek, most ezt szenvedik a szocialisták. Veszedelmes korszak az elmúlt és az eljövendő fél esztendő a kormány, a szocialisták és a liberálisok számára. "Egy rossz kormány számára a legveszedelmesebb időszak, amikor javulni próbál." - szól Tocquville tétele. Igaz.
Lengyel László
2007. február 03.
Archívum
Lengyelország
Két forgatókönyv
Az ország közel került a politikai kettészakadáshoz. A rendszerváltásból beértünk a rendszerbe. Újra fölmerül, hogy ki, milyen feltételekkel fogja birtokolni a rendszert? - ez a küzdelem igazi tétje. Vajon az ancien régime és a rendszerváltók 1989-90-es békés alkujából kikerült elitek, amelyek az átmeneti korszakban tulajdonhoz, stratégiai döntési pozíciókhoz, intézményi hálók kialakításához, nyelvi fölényhez jutottak?
Lengyel László
2007. január 07.
Archívum
kapitalizmus
Trónfosztás?
Nyugat-Európában az 1950-es évek végén, a hatvanas évek elején, tizenöt-húsz évvel a háború és a rendszerváltások után terjedt és hódított az emberarcú, demokratikus és szociális kapitalizmus eszméje, akár Kelet-Európában az emberarcú szocializmusé. A társadalmak túl voltak a maguk összeomlásain és transzformációs válságain, s napirendre kerültek a modern politikai nemzetté válás, a szociális állam és a világba illeszkedés kérdései.
Lengyel László
2006. november 26.
Archívum
könyv
Kellő távolítással és elidegenítéssel
Eltékozoltuk 1956 megünneplésének lehetőségét. Magyarország vesztett 2006. október 23-án. Mennyi marad meg az évfordulóra kiadott könyvekből, cikkekből - ki tudja? Valószínűleg nagyon kevés.
Lengyel László
2006. november 20.
Archívum
56-os megemlékezés
Párhuzamos történetek
Tőlünk jobbra, a jéghideg Moszkvában, 1956 februárjában az SZKP XX. kongresszusának zárt ülésén Hruscsov drámaian szólt Sztálin bűneiről. Emlékirataiban ezt írta: "Sztálin olyan bűnöket követett el, amelyek a világ bármely államában büntetést vontak volna maguk után, kivéve az olyan fasiszta államokat, mint például Hitleré és Mussolinié."
Lengyel László
2006. október 28.
Archívum
MSZP
Keserű Bal-Magyarország
Vesztesek kongresszusa? Az MSZP a legrosszabb politikai pillanatban tartja kongresszusát. Az őszödi beszéd következményei, az önkormányzati választások elvesztése és a politikai konfliktusok után előre látható szociális feszültségek saját választóikkal, szervezeti és vezetési válságba sodorták a szocialistákat.
Lengyel László
2006. október 21.
Archívum
Gyurcsány Ferenc
A varázslók halála
Napjaink két egymásnak feszülő hőse Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor. Politikai kétpetéjű ikrek. A nép és nemzet döntő többsége ámuló és viszolygó nézője, szűk kisebbsége erőszakos környezője párviadaluknak. Orbán igazi poszt-bonapartista, Stendhal-hős. Semmiből, nagy akarattal, világot alakítani kívánó Julien Sorel. Széttörni, kiválni, nagy események, a történelem részese lenni. Orbán Viktornak kemény és rideg belső magja van.
Lengyel László
2006. szeptember 23.
Archívum
EU
Érdes ellenforradalom
A 2003 tavaszán Rumsfeld által "új Európának" nevezett Kelet-Közép-Európa országaiban 2005 ősze óta érdes ellenforradalmak zajlanak. Nem kommunista és/vagy harmadik utas restaurációk, hanem nacionalista és/vagy szociális populista fordulatok. Az iraki háború idején az első Bush-kormányzat Amerika-barát köztes politikai láncolatot igyekezett létrehozni a francia-német- orosz iraki háborút ellenző nagyhatalmakkal szemben. Ennek a Nagy-Britanniától Portugálián, Spanyolországon és Itálián át húzódó láncnak fontos szemeivé váltak a kelet-közép-európai országok Magyarországtól Romániáig, Csehországtól Lengyelországig és a balti államokig.
Lengyel László
2006. augusztus 27.
Archívum
történelem
Örökös pénzügyminiszter
Régi, alig poros, egykor nagy emberek ülnek az asztal körül. Az arcok éppoly panaszosak, mint a szavak.
Lengyel László
2006. augusztus 03.
Archívum
7
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól