hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“képzőművészet”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
kiállítás
Budapest előlép a háttérből
Vajon akadt-e festő, aki a most megújuló Margit híd állványzatainak lenyűgöző látványában megfesteni való témát látott? Nem hiszem. Talán Mácsai István volt az utolsó, aki ecsetet ragadott, ha szépnek látott ilyesmit, netán egy feltúrt pesti utcát a piros-fehér csíkos terelőkorlátokkal. Ő még ecsetre méltónak találta például az új Erzsébet híd építését is 1960-ban. Ez a festménye most a Festett képek a városról című kiállításon látható a Budapesti Történeti Múzeumban, a Várban.
Csordás Lajos
2011. február 20.
Kultúra
Budapest
'Jobban fogunk aludni tőle'
A zöldségestől kérek útbaigazítást a Hurok utca felé, amely különben egyáltalán nem mond ellent nevének: valóban hurok formájú. Itt, a Pöttyös utcai metróállomástól néhány percre működik a Zöld Kakas Líceum, amely korántsem egy szimpla fővárosi középiskola, már kívülről sem: a falakat graffitik borítják. Kedd délutánonként rendhagyó órákat tartanak itt a város élhetőbbé tételéért többnyire festékkel küzdő Világ-Kép Kulturális Egyesület munkatársai. Nem szakkört, noha abból is van néhány a líceumban.
Csider István Zoltán
2011. február 19.
Kultúra
képzőművészet
Kondorévforduló
Errefelé csak költők szoktak ilyen tömör életművet létrehozni, önpusztítóan élni és korán meghalni. Kondor Béla ma nyolcvan éve, kilencszázharmincban született és hetvenkettőben hunyt el, halálával brutálisan megfelezve ezt a négyötöd évszázadot.
Rózsa Gyula
2011. február 17.
Kultúra
kiállítás
Gondolatok a képtárban
Az első benyomás: nemzeti galéria a Nemzeti Galériában. Ott van Ferenczy Pásztorlánykája, Markó Visegrádja, Donát Kazinczy-portréja és Csokonai sokgombos márványbüsztje ugyancsak Ferenczytől. Tovább Attila lakomája Than Mór előadásában, a Munkácsy-féle Honfoglalás vázlata – csupa olyan fő mű, amelyek előtt már a Kossuth téri Nemzeti Galériában is tiszteleghettünk. Aztán, ha rögtön az első teremrész, azaz A szép mesterségek kezdete fejezet után betérünk az oszlopok mögé, a mellékkápolnába, rá kell jönnünk, hogy valami egészen másról van szó. Római II.: A hon- és népismeret képei. Itt már ritkán vagy sosem látott rézkarcokat, de kivált akvarelleket és színezett metszeteket látunk muzsikus cigányokról, nemesprémes szász és hímzett subás magyar parasztokról.
Rózsa Gyula
2011. február 16.
Kultúra
képzõmûvészet
Böngésző az Epreskertben
Na most a Képzőművészeti Egyetem epreskerti Kálváriájában nyílt egy felnőtt böngésző . Nem ez a hivatalos neve, hanem, hogy Konrád Áron kiállítása, mert így hívják a művészt, aki a tengernyi felfedezni valókat festette meg szemodaszögezőn.
2011. február 14.
Kultúra
kiállítás
Korszakváltó Műcsarnok
Budapesti biennálét, saját kiadású művészeti folyóiratot, nemzetközi galériahálózatot és a Trianon-traumákra épülő tematikus tárlatot is tervez a Műcsarnok frissen kinevezett ügyvezető igazgatója, a debreceni MODEM-ből átigazolt Gulyás Gábor - tudtuk meg bemutatkozó sajtótájékoztatóján.
2011. február 11.
Kultúra
újságírás
Az utolsó aukcióhős
Ami az egyiküknek Wagner, az a másikuknak a Roxy Music. Virág Judit galériatulajdonosban, aukcióvezetőben és Legát Tibor újságíróban, a Kézi-Chopin együttes énekesében látszólag semmi közös nincs, kivéve talán egyvalamit: a felhúzható sárga játékcsirkét.
2011. február 04.
Kultúra
kiállítás
Beérkezés
Ezek szerint száz esztendő kellett a Nyolcak teljes jogú honosításához. De bekövetkezett. A festőcsoport, amely megjelenésével a szellemi és politikai reakció hisztérikus elutasítását váltotta ki, amelynek közvetlen utóélete aktívabb változatban a lehazaárulózásban, de inkább a dölyfös indolenciában nyilvánult meg, s amely a tagok széttartó életpályájával igazolni látszott is ezt a nemtörődömséget, most beérkezett. Az első magyar avantgárd szerveződés fogadtatása totális. A nagyközönség ízlése és érzékenysége a száz év alatt elért hozzájuk, az aukciós árakban ez a népszerűség régóta mérhető, a pécsi termek látogatottsága tömeges és lelkes. A kiállítás mindezekhez méltó.
Rózsa Gyula
2011. január 26.
Kultúra
képzõmûvészet
Nemzetközi művészlapot adna ki a Műcsarnok
Információink szerint a MODEM jelenlegi igazgatója, Gulyás Gábor, aki február 1-től a Műcsarnok vezetője lesz, egyeztetéseket kezdett az esetleges együttműködésről a mintegy százezer példányban megjelenő, világszerte terjesztett Flash Art International kiadójával.
Munkatársunktól
2011. január 25.
Kultúra
zene
Desperado az Operában
Horgas Eszter és Kádár János Miklós életében is nagy pillanatok helyszíne volt az Operaház: a fuvolaművésznő egyik nagy idoljával, Al di Meolával találkozott ott, a festőművésznek pedig szabad bejárása volt a direktori páholyba.
2011. január 21.
Kultúra
képzőművészet
Rippl-Rónai-emlékév Kaposváron
Rippl-Rónai József (1961-1927) festőművész születésének 150. évfordulója alkalmából szülővárosa, Kaposvár a 2011. évet a somogyi megyeszékhely legjelentősebb művészéről, az Európában is számon tartott festőóriásról való megemlékezés évének nyilvánítja.
2011. január 13.
Kultúra
emléktábla
Új kő- és bronzkor Budapesten
Viszonylag olcsó, nem foglal sok helyet, könnyebb rá engedélyt kapni, mint egy lovas szoborra, tág teret ad a művészi invenciónak (már amikor, persze), mi az? A domborműves emléktábla – korunk Budapestjének legkedveltebb képzőművészeti eszköze arra, hogy a jelent átmentse a jövőbe.
Bárkay Tamás
2011. január 11.
Kultúra
képzőművészet
Milyen a jobboldali humor ma? Nol-Presszó
A Népszabadságban (is) rendszeresen illusztráló Tettamantitól azt kérdeztük, tart-e attól, hogy a Médiatanács sértőnek találja egy illusztrációját? Milyen különleges kötődése van a női mellekhez? Van különbség balos és jobbos humor között?
2011. január 07.
Kultúra
képzõmûvészet
Tettamanti Béla, Nol Presszó
A Népszabadságban (is) rendszeresen illusztráló Tettamantitól azt kérdeztük, tart-e attól, ha a Médiatanács sértőnek találja egy illusztrációját, akár milliós bírság járhat érte? Milyen különleges kötődése van a női mellekhez? Van különbség balos és jobbos humor között? Készítette: [url=http://www.noltv.hu/search/?w=cikk&find=j%E9ssy+g%E1]Perjéssy Gábor[/url], [url=http://www.noltv.hu/search/?w=cikk&find=szemere]Szemere Katalin[/url]
2011. január 06.
Videó
képzőművészet
Wanted: keresik a „Boros Ady"-t és társait
Nyilván az a híressé vált történet is elhangzik csütörtök este a Szépművészeti Múzeum 8+8=Nyolcak című beszélgetésén, amikor Barki Gergely művészettörténész a Stuart Little kisegér című hollywoodi gyerekfilm egyik jelenetében meglátta a szereplők mögött a falon Berény Róbert lappangó mesterművét, az Alvó nő fekete vázával című alkotást. A beszélgetés ugyanis arról szól majd, hogy milyen széles körű kutatás, valóságos képvadászat előzte meg a pécsi Nyolcak kiállítást, a híres festőcsoport tagjainak elveszett művei nyomában.
Csordás Lajos
2011. január 05.
Kultúra
kiállítás
A konstruktivizmus születése
Jó volna azt is látni, miket festett a festő Hetey Katalin idehaza. Szőnyi-tanítvány volt negyvenkettőtől negyvenhétig, utána, ötvenhatos távoztáig a képzőművészeti gimnázium tanára, részt vett az országos kiállításokon – ha nem írnák az életrajzok, akkor is nyilvánvaló volna, hogy a természetből indult ki.
Rózsa Gyula
2011. január 05.
Kultúra
arcok
A kérdezőművész
Tíz éve nem vesz föl más színű inget Koronczi Endre, csak sárgát. Haját, mint egy punk, kétoldalt fejtetőig borotválja, garzonjának plafonja biciklikeréknyomokkal van tele, saját szobrával osztja meg garzonját, és állítja, hogy még képzőművésznél is kiválóbb lesz egyszer nagymamának.
2011. január 03.
Kultúra
kiállítás
A gyűjtemény végletei
Két igen eltérő kiállítást rendezett a Modem a kimeríthetetlen Antal-Lusztig-gyűjteményből. Az egyik a poétikus A héttoronyba zárva címet és a Melankólia a modern művészetben alcímet kapta, a másik azt, hogy A kartuson kívül, de az alárendelt sor ezt is megmagyarázza: Monokróm művek az Antal-Lusztig-gyűjteményben.
Rózsa Gyula
2010. december 29.
Kultúra
kiállítás
Kis magyar stílustörténet
Jó volna tudni, mit csinált Borsos Miklós kilencszázhatvan és nyolcvanegy között. Hatvanig, bő másfél évtizeden át tanított az iparművészeti főiskolán, aztán csak húsz év múlva újra a képzőművészetin, és a kortársak tudni vélték, hogy az előzőről eltávolították, „valami volt vele”. Azt azonban pontosan tudjuk, mit csinált addig. Alkotott, és tanárként továbbadott egy olyan szobrászatot, amely a görög–római örökséget valami egészen varázslatos módon elevenítette modernné, megteremtett egy olyan kultúrát, amelyre egymagában alapozni lehetett a „pannon szellem” fikcióját. Iskolát csinált, amelynek sok-sok tagja volt, köztük Csekovszky Árpád is, az utódja a katedrán bizonyos értelemben.
Rózsa Gyula
2010. december 22.
Kultúra
szobor-viták
Lex turul után: Szobrászok a póráz végén
Sok köztéri mű készül Budapesten, de autonóm díszítő munka szinte egyáltalán nem. A főváros jószerével csak emlékművekkel, emlékmegőrző alkotásokkal gyarapszik, másképp fogalmazva: hiányzik az örömzene – hívta fel a figyelmet a szakember, aki egyelőre nem látja a lex turul hatását.
Bárkay Tamás
2010. december 21.
Kultúra
19
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól