hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“képzõmûvészet”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
képzőművészet
Magyar fokhagyma a sivatagban
Szombat este egy hagymára bukkanunk Budapest belvárosában. Pontosabban: egyetlen fokhagymagerezd álldogál az Anker közben, szerkezete fából, a szokásosan fehér borítás láthatólag hulladék nejlonzacskókból készült. A járókelők meg-megállnak az Anker mulató előtt felállított kvázi-növény előtt, körbejárják, van, aki továbbmegy, van, aki kérdezősködik. Utóbbi halmaz számára csakhamar kiderül: az.
Csider István Zoltán
2011. július 19.
Kultúra
Debrecen
Debrecenben megnyílt a XXI. Országos Nyári Tárlat
Megnyílt Debrecenben a huszonegyedik országos nyári tárlat vasárnap, a Kölcsey Központ kiállítótermeiben 193 művész 246 alkotását tekinthetik meg az érdeklődők augusztus 12-ig.
Hajba Ferenc
2011. július 10.
Kultúra
Eger
Egri találka
Két egri beszélget: szobrász és muzulmán gondolkodó. Úgy látják, a város élete inkább csak a felszínen pezseg, a helyieknek nyílhatna nagyobb tér is.
Doros Judit
2011. július 01.
Kultúra
kiállítás
A konstruktőr realizmusa
Moholy-Nagy lassan hazaérkezik. Csaknem harminc évnek kellett eltelnie a halála után, mire az első emlékkiállítását itthon megrendezték hetvenötben, igaz, könyvek, monográfiák, tanulmányok sora jelent meg azóta itthon, gazdagítva-kiegészítve a nemzetközi kutatást – és kárpótlásként a magyarázhatóan ritka kiállítások helyett. A Moholy-Nagy-életmű –most is látszik – szerte került a nagyvilágban, és anyaga eléggé kényes, törékeny és ritka ahhoz, hogy nagy köz- és zárkózott magángyűjtemények könnyen kölcsönadják.
Rózsa Gyula
2011. június 22.
Kultúra
fotográfia
A nő, akinekezer arca van
Rekordösszeget, hárommillió-nyolcszázkilencvenezer dollárt fizetett nemrég egy gyűjtő Cindy Sherman fotóművész 1981-ben készített önarcképéért a Christie’s aukciósház árverésén.
Zalán Eszter
2011. június 02.
Kultúra
kiállítás
Baromfiudvar gázálarcban, aratás merítőhálóval
Akárhogy is: Mühlbeck Károly a gyerekkorom. Annak ellenére, hogy 1869-es születésével a nagyapámnak, ha nem a dédapámnak lehetett évjárattársa. Az a gyerekkor ugyanis az ötvenes évek legeleje, beleértve magát ezerkilencszázötvenet is. Irodalmi táplálékban ez a Vologya utcáját, Zóját és a Volokalamszki országutat jelentette hivatalosan, de nem hivatalosan Kosáryné Réz Lolát, Tutsek Annát és vitéz Somogyvári Gyulát is.
Rózsa Gyula
2011. május 31.
Kultúra
képzőművészet
Bódvalenke, ecsettel
A kétszáz lelkes kis abaúji alvó falu két évvel ezelőtt kezdett ébredezni: ekkor ajánlotta fel nekik Pásztor Eszter, a Magyar Református Szeretetszolgálat Alapítvány projektvezetője, hogy hívjanak meg cigány festőművészeket, s fessenek freskókat a házfalakra. Azóta tizenhárom épület egy-egy külső falát takarja óriásfestmény, a munkálatok pedig most folytatódtak.
2011. május 25.
Kultúra
képzőművészet
A bankok nem szeretik a bohémeket
A vállalatok nem szeretik hangoztatni, hogy befektetési céllal hoznak létre saját képzőművészeti gyűjteményt, motivációik közt sokkal szívesebben említik inkább azt, hogy az irodákban és a folyosókon elhelyezett alkotásokkal a munkatársak kreativitását akarják ösztönözni tudat alatt.
Csordás Lajos
2011. május 17.
Kultúra
színház
A művészet, mint cérnametélt
Van, aki szerint a színházat nyomják víz alá, más viszont önként és dalolva merül le. Csurka eszter képzőművész, és Benedek Miklós színművész szereti a tárgyakat, Csontváryt, a pékekről pedig hosszan tudnak mesélni. De miért kell félbevágni egy cápát?
2011. május 13.
Kultúra
képzőművészet
Karambol kottából
– Megcsonkították, zárolták, megvonták: bár így kezdődik az utóbbi hónapokban szinte minden hazai kulturális hír, a június 4-én kezdődő velencei biennále magyar programjára sikerült előteremteni a szükséges 50 millió forintot – biztatta a hazai kortárs képzőművészet jövőéért aggódókat a minap a Műcsarnok sajtótájékoztatóján Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár.
2011. május 12.
Kultúra
televízió
A függetlenség polaroidja
A karikaturista japánokkal indul falfirkavadászatra a belvárosban, a televíziós újságíró két miniszterelnök-jelölti vita és sok év híradózás után már negyedik könyvét írja. Szűcs Édua és Bárdos András beszélget a művészszülőkről, az irodalmi tabukról és a csúnya, de okos emberekről.
Horváth András Dezső
2011. május 06.
Kultúra
kiállítás
Baráti találkozó
Mestrovic, a naiv festő Generalic, esetleg Sutej és más, akkor nekünk nagyon merész grafikusok a hetvenes évek velencei pavilonjaiból – körülbelül ennyit ismerünk Horvátország képzőművészetéből. Következésképp a kortárs horvát plasztika kiállítása akkor is figyelmet érdemelne, ha nem volna tartalmas és elegáns. De tartalmas és elegáns. Tizenhét szobrász, általában három-három mű, stiláris változatosság, eszünkbe sem jut feltenni akadékoskodó kérdéseket. Hogy miért nem szlovének, szerbek vagy Crna Gora-iak, esetleg ukránok, litvánok, észtek, hogy miért túlnyomórészt az ötvenes korosztály, és hogy valóban ilyen szélsőségektől mentes-e a szomszéd ország mai szobrászata. Ellátásunk a környező művészeteket illetően ínséges és esetleges, teljesítményüket csak nyugat-európai nagy nemzetközi szemlékről ismerjük évtizedek óta, de ez a mi bajunk.
Rózsa Gyula
2011. április 27.
Kultúra
könyv
Legyünk inkább Svejkek!
Adj egy kis tempót! – mondja drMáriás,azaz Máriás Béla, az idén 25 éves dzsesszpunk együttes, a Tudósok frontembere Jeli Gergely dobosnak. Az egész este tempósan telik amúgy: a soundcheck után kiállítás nyílik a legújabb drMáriás-művekből a hajó galériájában, a Szörnyű kedvenceim című tárlaton például Tőkés Lászlót látjuk René Magritte műtermében, Schmitt Pált Dubuffet-ében, Biszku Bélát Van Goghéban, de csodálhatunk Rousseau modorában kelt Gyurcsány-portrét is. drMáriás új, Nem élhetek Milosevic nélkül című önéletrajzi jellegű Tudósok-regényének bemutatója után rövid performance kezdődik, tiszteletadás az elhunyt Bada Dadának és Juszufnak, majd Gaya Arutyunjan és testvére, Karen lép színpadra, végül pedig a mostani Tudósok-felállás mutatja be a legújabb, Bocs, megölhetlek? című lemez anyagát. Az egyik szünetben sikerül elkapnunk a lila inget, barna zakót és barna mintás nyakkendőt, fekete öltönynadrágot és obligát szemüveget viselő drMáriást. Kiköpött Tudós.
Csider István Zoltán
2011. április 26.
Kultúra
kiállítás
A titkos aktivista
Ezúttal is hiába keresnénk az érett művek konstruktív előzményeit. Nem azért, mintha a kiállítás nem volna eléggé széttekintő; soha ennél gazdagabb és részletezőbb emléktárlatot. A másik komponens, Egry József mesterművészetének másik éltetője, az expresszivitás nagyon is részletesen, nagyon is alakulásában követhető a felső teremben. Nyoma, ígérete ott van már a korai komoly, azonosuló és szecessziós pátoszú szegényember-képeken, a Szerelmesek kék-vörös ellentétében, egy munkás harsány sálján, kikötői rakodók városkép-hátterében. Könnyű felfedezni egy ritkábban látott művön, a keszthelyi múzeum Hazafelé című vásznán, hogy nagyjából kilencszáztízre ez a még mindig paraszt-együttérzéssel teli festészet eljutott a Brücke, a német expresszionisták nyerseségéig.
Rózsa Gyula
2011. április 20.
Kultúra
konferencia
Baromság-e a Budapest Biennálé?
Szokatlan, hogy egy szakmai konferencia egyik leggyakrabban használt szava a „mutyizás” legyen. Ez csak akkor válik érthetővé, ha hozzátesszük, hogy a tanácskozás a Műcsarnokban zajlott, és a hazai kortárs képzőművészet jövőjéről szólt.
2011. április 18.
Kultúra
kiállítás
Píárosok a viktoriánus időkből
A viktoriánus kor csúfságának és anyagiasságának üzent hadat az Esztétikai Mozgalom 1877-ben, amikor a Bond Street-i Grosvenor Galériában nagy feltűnést keltő show-t rendezett. Ezt idézi most föl a Victoria and Albert Museum új tárlata, a Szépség kultusza (The Cult of Beauty) című kiállítás: azt a pillanatot, amikor képzőművészek, írók, építészek és dizájnerek egy csoportja közös keresésbe fogott, hogy megtalálja az esztétikai élmény új forrását.
2011. április 11.
Kultúra
Budapest
Budapest néhol túl szürke ahhoz, hogy igaz legyen
Kérdés: jobb-e a látszólag pusztulásra ítélt MÁV-telepek, buta tűzfalak rohadását nézni, jobb-e az ostobán szürke vasbetont bámulni, mint valami színeset? Nem a műemlékek, a frissen vakolt épületek, a templomok falát vaktában összefestő, vállalhatatlanul ronda tageket (aláírásokat) maguk után hagyó dilettánsokat védjük. Writerek (graffitifestők) mondják: még az igazán jó tagben is rengeteg munka, rengeteg gyakorlás fekszik.
Csider István Zoltán
2011. április 02.
Kultúra
önkormányzat
'Magyarverő' a győri városházán
A magyargyilkos Haynaunak egyszer végre hasznot is kellene hajtania, állítja a győri Arrabona Városvédő Egyesület.
Hajba Ferenc
2011. március 19.
Belföld
évforduló
Prof. dr. Kaján
1945–1950: Kaján Tibor jókor kezdte el a Képzőművészeti Főiskolát, és felettébb jókor fejezte be.
Rózsa Gyula
2011. március 03.
Kultúra
képzőművészet
Aki feltalálta a pszeudót
Pauer Gyula születésnapján, tegnap zárt be az a kiállítás az Akadémián, amely Pauer 70, Pszeudo 40 címmel ősz óta volt látható, s amely azóta ünnepelte a most hetvenéves mestert. A negyven éve manifesztumban is kinyilvánított pszeudo elvrendszer nemcsak a kommunizmus leleplezésére volt alkalmas, hanem máig érvényes maradt.
Csordás Lajos
2011. március 01.
Kultúra
18
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól