hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
Sötét anyag a Föld körül?
Kutatók megfigyelték, hogy a bolygók mellett elhaladó szondák az előre kiszámítottnál gyorsabban, időnként lassabban haladnak. Feltételezések már vannak, megnyugtató magyarázat egyelőre nincs.
2009. május 16.
Tud/Tech
infóvilág
Forgatható magyar online marsgömb
Már használható az első magyar online marsgömbpár (egy domborzati és egy fotógömb), amely az ELTE TTK planetológiai műhelyében készült.
2009. május 04.
Tud/Tech
kutatás
Magyar csillagászok is kutatják a Mars vizeit
Olyan folyásnyomokra hasonlító alakzatokat fedeztek fel az Európai Űrügynökség és a Magyar Űrkutatási Iroda támogatásával dolgozó magyar szakemberek a Marson, amelyek akár folyékony víz mozgásának eredményeként is keletkezhettek.
Ötvös Zoltán
2009. április 30.
Mozaik
tudomány
Csillaghullás: ismét jön a Lyridák meteorraj
A legrégebbi ismert meteorraj, a Lyridák lesznek megfigyelhetők szerdán. Első ismert megjelenése Kr. e. 687-re datálható, ekkor jegyezték fel kínai megfigyelők az "esőként hulló csillagokat".
2009. április 22.
Mozaik
csillagászat
Gliese 581e, a legkisebb exobolygó
Az eddigi legkisebb, Naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygót fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport - jelentették be kedden az angliai Hatfieldben zajló európai csillagászati és űrkutatási hét keretében.
2009. április 21.
Mozaik
tudomány
Ősbolygó maradványait keresi két űrszonda
A Holdunkat létrehozó ősi Theia bolygó maradványai után kutat az amerikai űrügynökség (NASA) két STEREO űrszondája. A jelenleg elfogadott elméletek szerint holdunkat egy Mars méretű bolygótest becsapódása hozta létre mintegy 30 millió évvel a Föld kialakulása után.
Ötvös Zoltán
2009. április 15.
Mozaik
csillagászat
Föld méretű bolygók nyomában
Ma hajnalban pályára állították a Kepler-műholdat. A csillagászati csúcseszköz a floridai Kennedy Ûrközpontból indult azért, hogy Föld méretű bolygókat kutasson.
2009. március 07.
Videó
csillagászat
Aszteroida robogott el a Föld mellett
Egy tízemeletes ház nagyságú aszteroida robogott el a Föld mellett hétfőn – a 2009 DD45 kódjelű kisbolygóról eddig nem tudtunk. Két nappal korábban, múlt szombaton szereztünk róla tudomást.
Ötvös Zoltán
2009. március 05.
Mozaik
csillagászat
Hunyorgó csillagok a Planetáriumban
A Nap családja, Süni és a csillagok, A Földről a csillagokig, Leszállás a Marsra, Hubble univerzum, Az égbolt csodái - néhány előadáscím a fővárosi Planetáriumból. Eddig több mint négymillióan ültek be a csillagászati ismeretterjesztő előadásokra. De mi lesz, ha felmondja a szolgálatot a negyven éves technológia?
Ötvös Zoltán
2009. február 17.
Kultúra
tudomány
„Föld-szerű” bolygót találtak
Egy Naphoz hasonló csillag körül a Földnél legfeljebb kétszer nagyobb exobolygó kering – tették közzé a hírügynökségek a CoRoT űrtávcsővel dolgozó csillagászok legújabb eredményét.
2009. február 05.
Mozaik
tudomány
Lyukas sajt az univerzum?
Ementáli sajthoz hasonlít a világegyetem, és mi az egyik lyuk közepén élünk? A titokzatos sötét energia feltételezése nélkül is megérthető a világ? Alapkérdések, amelyekről viták folynak.
2009. január 10.
Tud/Tech
éhínség
Üstökös(ök) okozták a VI. századi éhínséget
Több üstökös becsapódása okozhatta a VI. századi éhínséget - állítja egy amerikai csillagász.
2009. január 09.
Mozaik
tudomány
Nehezebb és gyorsabb a Tejútrendszer
Galaxisunk, azaz a Tejútrendszer tömege mintegy másfélszer nagyobb, mint ahogy azt eddig gondoltuk és a forgási sebessége is meghaladja a korábban becsült értéket.
Ötvös Zoltán
2009. január 08.
Mozaik
tudomány
Portré 140 fényévre lévő bolygórendszerről
Először sikerült direkt felvételeket készíteni egy távoli bolygórendszer három planétájáról.
2008. november 21.
Tud/Tech
tudomány
400 éves a távcső
2009-ben lesz 400 éve, hogy Galilei a távcsövet az ég felé fordította, s ezzel számos, a Világegyetemről alkotott képünket döntően befolyásoló felfedezést tett, t.i. felfedezte a Jupiter négy legnagyobb holdját, kimutatta, hogy a Tejút csillagokból állt, látta a Vénusz fázisait és a Hold hegyeit.Az ENSZ Galileire és a csillagászatban azóta elért eredményekre emlékezve csillagászati szervezetek előterjesztésére 2009-et a Csillagászat Nemzetközi Évévé nyilvánította.
2008. november 20.
Kultúra
tudomány
Kisbolygót fedeztek fel magyar csillagászok
Az Eger kisbolygó 1982-es megtalálása óta magyar kutatók a napokban fedeztek fel először olyan égitestet, amely a Föld-közeli objektumok csoportjába tartozik. A mintegy 150 méter átmérőjű szikladarabnak akkor lesz neve, ha további négy különböző évben is észlelik.
2008. november 15.
Mozaik
tudomány
Nevet kapott a vitatott törpebolygó
A Nemzetközi Csillagászati Unió hivatalosan felvette a törpebolygók listájába, és a Haumea nevet adta az eddig csak 2003 EL61, K40506A, vagy a felfedezés időpontja okán egyszerűen csak Télapó néven emlegetett objektumot.
2008. október 25.
Tud/Tech
csillagászat
Újabb üstökös került elő
Száztizenkét év után megtalálták a Giacobini-üstököst, majd a száztizenhat éve nem észlelt Barnard-üstökösnek is sikerült a nyomára akadni. Ez a történelem első fotografikus úton felfedezett üstököse volt.
Ötvös Zoltán
2008. október 20.
Mozaik
tudomány
A Föld testvéreinek a nyomában
Az elmúlt évtizedben a Naprendszeren kívüli, úgynevezett exobolygók kutatása összetett feladattá vált. A tudósok ma már olyan kérdésekre keresik a választ, hogy vajon milyen összetételű lehet egy Földhöz hasonló tömegű ilyen planéta légköre.
2008. szeptember 21.
Archívum
arcok
Csillagász, két alakban
Mizser Attilából kettő van. Egyikük a Föld lakója, közelebbről a magyarországi amatőrcsillagászat fáradhatatlan alakja. A másik, a Mizser nevű kisbolygó valahol a Mars és a Jupiter között szerény, alig 15,2 magnitúdós fényességgel kering a Nap körül. Távolságuk ellenére sok bennük a közös: mindketten biztosan haladnak a maguk pályáján. Nem tántoríthatja el őket sem meteorraj, sem pedig pénzhiány.
2008. szeptember 09.
Archívum
14
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól