hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“2012-07-21”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
Előfordult, hogy úttörők voltunk
A legfüggetlenebb amerikai rendező – talán így jellemezhető a mexikói származású Robert Rodriguez, aki most nyáron maratoni forgatásokba száműzte magát. Már jelenleg is forog a Machete második és harmadik része,majd utána rögtön fejest ugrik – Frank Millerrel közösen – a Sin City második részének munkálataiba. Mielőtt hosszú hónapokra eltűnt volna a nyilvánosság elől, Cannes-ban adott néhány interjút– így a Népszabadságnak is.
Csákvári Géza
2012. július 23.
Kultúra
Hétvége
A nyírségi kamikaze
Atomfizikus vagy csillagász szeretett volna lenni, az országos tanulmányi versenyeken elért eredményei predesztinálták is erre. Aztán az élet úgy hozta, hogy jogvédő lett belőle. A falusi iskola bezárásán felháborodva kapcsolódott a közéletbe 2009-ben, s vív azóta is ádáz harcot a helyi hatalom első emberével. Az egyebek között Szálasit dicsőítő, a „Becsület Napját” rohamsisakban és korabeli egyenruhára emlékeztető jelmezben ünneplő polgármester közel negyvenszer jelentette föl a 27 éves fiatalembert. Szőllősi Gábor matematika–fizika szakos tanár Érpatakról az utóbbi két évben hetente járt a nyíregyházi ügyészségre és bíróságra.
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Csak a férfiak tudnak főzni?
Látszólag egyszerű volt a kérdés, úgy tűnt, hamar a végére lehet járni.Miért nincs női séf az éttermekben? Miért a férfiakból lesznek a híres főszakácsok, mesterszakácsok? Miközben otthon általában a nők főznek.
Rab László
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Előteremtés
A Romlaky Zalánban alighanem már régóta lappangó tüdőbaj 1905 júliusában manifesztálódott egy verőfényes balatonlellei vasárnapon. Pár héttel később már a Budakeszi Erzsébet Szanatórium, majd az Abbáziában lévő Hotel Varanska lakója volt. 1906 januárjában az akkor a Monarchiához tartozó Meránba, később a szintén a Garda-tó mellett lévő Acróba tette át székhelyét. Ez év áprilisában aztán abban a bizonyosságban megnyugodva tért haza, a szemlő-hegyi Pusztaszeri út 18. szám alatt ma is álló villa szerény bérleményébe, hogy betegsége gyógyíthatatlan, és alighanem hetei vannak már hátra csak.
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Elrejtett női irodalmi hagyomány
Reménykedtem, hogy nem így lesz. Huszonöt éve érettségiztem, hátha megváltozott azóta a helyzet. Kölcsönkértem a leggyakrabban tanított gimnáziumi irodalomtankönyveket és szöveggyűjteményeket. Végiglapoztam őket. Kerestem a női írókat. De nem változott semmi. Szapphót négy tankönyvsorozat ismeri. Aztán eltelik kétezer-háromszáz év. Közben nők nem írnak. 1840 környékén (az egyik sorozatban) színre lép Emily Brontë, 1910 körül Kaffka Margit (több helyen is), majd hatvan évvel később Nemes Nagy Ágnes (mindenütt). Egy alternatív tankönyvben (Arató–Pála) meglepő módon Sylvia Platht olvashatnak a diákok. De csak ezzel az egy női íróval találkoznak. S ez a diákbarát tankönyv valójában csak a fiúk barátja: első tematikus blokkjának címe Kisfiúk és nagyfiúk. Hiába keresünk benne kislányokról szóló történeteket.
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Kertek népe
Belépsz, igyekszel nyugalmat erőltetni magadra, s egy szempillantással felmérni a terepet. Óvatosan körbenézel, látsz-e olyasvalakit, akivel nem akarsz találkozni, vagy olyat, akivel nagyon is szeretnél.
Szántó T. Gábor
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Lázongó írók és művészek
Szerbiában a közel két hónapig tartó kormányalakítási zűrzavar egyértelművé tette, hogy bármelyik párt bármelyik párttal koalícióra léphet. A politika iróniája, hogy a kormány létrejötte Milosevics utódpártjától, a Szerbiai Szocialista Párttól függött, mely végül a Szerb Haladó Párt csábításának engedett, ami pedig a Demokrata Párttal kötött kormánykoalíció felbontását vonta magával. A Demokrata Párt ezek után kénytelen lesz ellenzékbe vonulni. Kivételt képez a Vajdaság, ahol a májusi választásokon a demokraták győztek, s a Vajdasági Magyar Szövetséggel meg a Vajdasági Szociáldemokrata Ligával kényelmes többséggel rendelkeznek. A Vajdaságnak tehát ellenzéki kormánya lesz! A helyzet azonban korántsem ilyen egyszerű, mert önkormányzati szinten késhegyig menő harcok, piaci alkudozások után egészen fantasztikus koalíciók születtek. Szerbia tehát tarka és némileg zűrzavaros, kiszámíthatatlan ország volt is, maradt is, melyben minden lehetséges. A sajtó egyre gyakrabban foglalkozik azzal, hogy esetleg Tomislav Nikolics, a Seselj pártjából kivált Szerb Haladó Párt elnöke lesz a szerb Ivo Sanader, aki majd európaizálja a populista szerbiai jobboldalt.
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Mesebeli madarak
Gyerekkoromban apukám jó néhányszor elmondta, csöppnyi büszkeséggel a hangjában, hogy nekem aztán semmi okom az aggodalomra, ő idejekorán gondoskodott a jövőmről. Alighogy megszülettem, kötött a nevemre egy takarékbiztosítást, minden hónapban akkurátusan befizetett 100 forintot, és majd ha húszéves leszek,annyi pénz üti a markomat, amennyiből tetőtől talpig felöltözhetek, és a komplett, felnőttes ruhatár mellett a könyvtáramat is megalapozhatom. Az élet persze olyan, hogy a legtávolabbinak gondolt események is bekövetkeznek előbb-utóbb, így aztán mindketten némi csalódással tapasztaltuk, hogy a nyolcvanas évek inflációja közepette a húsz esztendőn át gyűjtögetett összeg épp egy európai ifjúsági vonatbérletre, a nevezetes Interrail Ticketre meg a kiváltható valuta megvásárlására volt elegendő. Mondhatni, szerencse, hogy az embert úgyis csak háromévente engedték ki Nyugatra.
N. Kósa Judit
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Nyílhegy, fecske, muskátli
Mintha Isten nindzsa lenne, mondta Ernő. Már majdnem bementek a Bárkába, amikor egy raj F–18-as angol bombázó felhabosította a szegedi eget. A néphit úgy tartotta, azért pukkan ilyen nagyot az világ, amikor jönnek a repülők, mert fölöttük váltanak vissza hangsebességről, és ettől pukkan egyet az ég: megremegnek az ablakok. Daru nem volt már gyerek, mégsem értette, mi történik körülötte. Nézte a Tisza-parti kocsma recsegő, remegő ablakait, de nem gondolt rá, hogy a bombázók néhány perc múlva, a folyó vukovári partján vagy onnan néhány kilométerre elhullajtják a terhüket. A magyar Tisza nyugodt volt, édes bodzaillatot hozott a múzeum mögül a szél, Szeged hálás város volt abban az időben, mint egy szeretett nő, és szép volt, mint egy ápolt hónalj. Áron visszakérdezett: miért nevezte Ernő nindzsának az Urat, de mire kimondta a kérdést, mindhárman rájöttek. Daru nem értett egyet, a bombázók inkább nyílhegynek néztek ki, nem dobócsillagnak, és akkor az Úr nyílvesszői ezek. De milyen úr akar ennyi halált?
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Orbán albuma
Tóth Ákos
2012. július 23.
Archívum
Hétvége
Öt cigaretta
Hetente kétszer jött. Villamoson, néha biciklin. Napi penzum kezdetben két-három fő volt, negyvennégyben felgyorsultak az események, volt hét, hogy ötszázhúszra is felment ez a szám. Nyolcvan DM-et kapott minden fejért, és öt cigarettát, a vége felé a cigaretta elfogyott. Roetgernek hívták. 1945. március 19-én még dolgozott a guillotinnal, két segédjével. 25-én jöttek be az oroszok. Aki idekerült, annak legtöbbje ellenálló volt, a vésztörvényszék ítélte el őket, Von Moltkét is, ő is itt végezte. (Most jelentek meg levelei a börtönből, melyeket egy evangélikus lelkész csempészett ki. Az is az életével játszott… Nevét is tudjuk:Harald Poelchau, a hitvalló egyház papja. Százaknak segített – mert hogy ilyenek is voltak…)
2012. július 23.
Archívum
Budapest
Ahány ház, annyi szokás
Zűrzavar, összevisszaság – jellemzi a budapesti utcabútorozást az építésztervező és az esztéta. Az előbbi szerint az összkép javításához sokkal jobban kellene tisztelni a tradíciókat, az utóbbi viszont vallja: minden kornak joga van hozzáadni a városképhez a maga elképzeléseit. Abban viszont megint csak egyetértenek, hogy a problémák fő oka, hogy a várost 24 különböző polgármesteri hivatalból próbálják meg csinosítgatni anélkül, hogy a helyi érdekű döntnökök akár egy szót is váltanának egymással.
Bárkay Tamás
2012. július 22.
Kultúra
Hétvége
Hol vannak a háborúk?
A második világháború formálisan befejeződött ugyan a japán fegyverletétellel, de a clausewitzi értelemben vett szervezett emberölésnek azóta sincs vége. Európa kiemelt helyzetben van, mert a mi kontinensünk azóta a különösen hosszú háború nélküli időszakát éli.
Miklós Gábor
2012. július 22.
Külföld
Orbán Viktor
Nekünk Postabank kell?
2012. július 22.
Gazdaság
Hétvége
A profik már nem fegyverrel harcolnak
A globalizációba, a modernizációba bekapcsolódott országok rájöttek, hogy nem feltétlenül fegyverekkel érhetik el céljaikat. Vannak ennél hatékonyabb eszközeik is – mondja a háborúk ritkábbá válásáról Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai és Védelmi Kutatóközpontjának vezetője.
Szőcs László
2012. július 21.
Külföld
rivalda
Kényeztetés a malomban
A borvidék romantikus arca – ízlelgetjük a hely új szlogenjét a némiképp toszkán hangulatú Villa Fiore – lánykori nevén: a Gubacsi malom – kertjében a kánikula után épp csak elviselhetővé enyhült nyári estében. Az értő merengést megkönnyíti a poharunkban lassan forgó rubinszín syrah, amelyet még varázsosabbra színez a készségesen ragyogó telihold. A közeli Aklan pince súlyos vörösbora remekül illik a vacsorát lezáró, habkönnyű vaníliafagylalttal felszolgált gesztenyés trüffeltortához. – Ezt a desszertet az elődeinktől örököltük – meséli a háziasszony –, csak mi sötétebb csokoládéval és natúr gesztenyemasszával készítjük, és harmadára csökkentettük a hozzáadott barna cukrot.
Szabó Edit
2012. július 21.
Mozaik
Fórum
Ezt a zsidózást hogy beszéljük meg?
2012. július 21.
Vélemény
Gyurcsány Ferenc
A Gyurcsány-döntés margójára: Ítéletnap
A Központi Nyomozó Főügyészség – bizonyítottság hiányában –megszüntette a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök elleni nyomozást az úgynevezett Sukoró-ügyben.
A szerk.
2012. július 21.
Vélemény
Nobel-díj
Ellopták Nobel-díját, mégis megmaradt
Gyermekként távcsövet készített, a csillagászat érdekelte Roy J. Glaubert, akinek tudományos pályáját nagy részben a fény határozta meg.
Palugyai István
2012. július 21.
Tud/Tech
Forma-1
Forma–1: Félidős futam
Ahogyan az lenni szokott, a hétvégi hockenheimi futam előtt a német alakulat, valamint a hazai pályán versenyző pilóták kerültek az érdeklődés középpontjába, ám a hagyományoktól eltérően nem csupán a győzelmi esélyekkel kapcsolatban.
2012. július 21.
Sport
1
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól