hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Palugyai István”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
2013-10-12
Egy kedélykór misztériuma
Ha valakire azt mondjuk, hisztérikusan reagál egy eseményre vagy helyzetre, ritkán gondoljuk, hogy az illető valóságosan is beteg. Pedig a hisztéria hajdan nagyon is körülhatárolható kórismeként élte virágkorát az orvoslás történetében. Sőt e mentális állapot helyzetének változásai nemcsak a tudomány fejlődésének, hanem a társadalmi változások kacskaringóinak is hű tükörképei. Érdekes például, hogy e lelki tünemény különálló kórként csak a XVII. században jelent meg, de a korra jellemzően ekkor a boszorkányok rontásának tekintették, és az ilyen tüneteket mutató asszonyokat – merthogy ekkor és még jó ideig zömmel női bajnak vélték a hisztériát – ennek megfelelően, nem éppen kórházi körülmények szerint kezelték...
Palugyai István
2013. október 12.
Kultúra
tudomány
Átverésből botrány
Egy hete – talán nem véletlenül épp a Nobel-hét elé időzítve – botrányos történet jelent meg a hírneves amerikai tudományos lap, a Science hasábjain, mely a kutatók eredményeinek publikálásában egyre nagyobb szerepet játszó, nyílt hozzáférésű szakmai folyóiratok vadnyugati állapotaira világít rá.
Palugyai István
2013. október 11.
Tud/Tech
Nobel-díj
Palugyai István: Élet a díj után
Palugyai István
2013. október 11.
Tud/Tech
Hétvége
Ha nem lobog már a zászló...
Életük delén túl amerikai férfiak milliói szednek szellemi, fizikai, no és nem mellesleg szexuális képességeik felturbózására hormonkészítményeket. Mára a tesztoszteronpiac értéke a tengerentúlon elérte az évi kétmilliárd dollárt. A középkorú és idősödő urak többnyire hormontartalmú géllel szeretnék újra versenyképesnek tudni magukat, ilyesmit kennek magukra fáradtság, depresszió és persze lohadóban lévő nemi vágy esetén.
PALUGYAI ISTVÁN
2013. október 05.
Tud/Tech
Szíria
Megakadályoznák, hogy Szíria megfeledkezzen a vegyi fegyvereiről
A vegyifegyver-azonosítás tudománya egészen rendkívüli kihívásokkal néz szembe, miután az genfi orosz és amerikai megegyezés értelmében kivételes gyorsasággal kell megsemmisíteni Szíria ilyen jellegű arzenálját – egy részüket ráadásul az ország határain kívül.
Palugyai István
2013. október 01.
Külföld
Hétvége
A teknős kardja
A hatalmas teknős nyugodtan viselte, hogy fotózzam. Több mint negyvenöt éve tűri a fényképezést: 1967-ben kifogták, kitömték és azóta Hanoi központi tavacskájának szigetén, egy kis templomban, üveg mögül bámul látogatóira. Egy legenda megtestesülése, maga a vietnami Loch Ness-i szörny.
Palugyai István
2013. szeptember 30.
Külföld
MTA
A Cern szíve két helyen dobog
Már szombat reggel izgatott csoportok gyülekeztek a volt KFKI csillebérci telephelyének főbejáratánál, hogy bejuthassanak az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont nagy sikereként idén megnyílt CERN-adatközpontba. A CERN a hét végen megnyitja kapuit a látogatók előtt, amelyhez a budapesti központ is csatlakozott, nem mellékesen kapcsolódva a Kutatók Éjszakája nevű európai rendezvényhez.
Palugyai István
2013. szeptember 28.
Tud/Tech
energia
Folyékony levegő tárolhatja az energiát
Ötletes energiatárolási módszert mutattak be tegnap a Műegyetemen. Tulajdonképpen a felfedezéstől számítva nyolcéves történet elevenedett meg a brit nagykövetség, a magyar egyetem és az Okos Jövő Innovációs Klaszter szervezésében, amikor Richard A. Williams, a Birminghami Egyetem Műszaki és Természettudományi Karának vezetője vázolta a cseppfolyós levegővel megvalósuló energiatárolás technológiáját. Maga a felfedezés a professzor korábbi munkahelyén, a Leedsi Egyetemen történt 2005-ben, amikor egy fiatal végzős hallgatója, Yulong Ding rájött, milyen egyszerű módon használható fel a –196 Celsius-fokra lehűtött levegő energiatárolásra.
Palugyai István
2013. szeptember 24.
Tud/Tech
fesztivál
Kutatók Éjszakája 200 programmal 30 városban
Kipróbálható elektromos sebészkés, csoportos újraélesztés, bonctermi látogatás, androiddal történő tankvezérlés, jégbe zárt laboratórium, pókerező robot – ízelítő a pénteki Kutatók Éjszakája gazdag programsorozatából, melyről ma tartottak tájékoztatót a Semmelweis Egyetemen. Az Európai Unió által 2005-ben indított és mára páratlanul népszerűvé vált tudományos rendezvényt évente szeptember negyedik péntekén tartják Európa-szerte.
Palugyai István
2013. szeptember 24.
Tud/Tech
tudomány
'Redőny' az üvegben: okos ablak
Délre néző ablakok – ingatlanhirdetések nyerő mondata. Az egyre melegedő nyarakon azonban a déli fekvésű lakások tulajdonosainak mind nagyobb gondja az árnyékolás, s a klímaberendezések áramfogyasztása sem nőhet az égig.
Palugyai István
2013. szeptember 21.
Tud/Tech
tudomány
„Vakon” dolgoznak a laborban
Kevés kutatóhely eredményeire figyel annyira a világ, mint az ENSZ égisze alatt működő Vegyi Fegyverek Betiltásának Szervezete (OPCW) által kijelölt laboratóriumok elemzésére.
Palugyai István
2013. szeptember 07.
Külföld
tudomány
Magyar találmány figyel a szőlő érésére Tokajtól Chiléig
A gazdának nem kell folyton a tőkék között járnia, mert az okos szenzorok állandóan tájékoztatják mindenről. A magyar innováció olcsóbb előállítást és jobb minőséget ígér.
Palugyai István
2013. szeptember 03.
Tud/Tech
kutatás
Illatgén
Richard Newcomb, az új-zélandi Növény- és Élelmiszer-kutató Intézet munkatársa csoportjával ráakadt arra a génre, amely meghatározza az emberek szaglásának különbségeit.
Palugyai István
2013. augusztus 23.
Tud/Tech
Hétvége
2 szülőből 1 vagy 3?
Gyerek három szülővel? Genetikusan megtervezett babák? Transzgenikus embriók? A tudomány fejlődése alaposan felforgatta az utódlásról és némiképp a családról alkotott hagyományos elképzeléseket.
Palugyai István
2013. augusztus 11.
Sport
tudomány
A nagy robbanás
Irdatlan könyv. És ezt tessék minden vonatkozásban érteni. Már a polcról levenni se könnyű, az olvasásához meg kifejezetten két kéz kell, hiszen Richard Rhodes műve a részletes név- és tárgymutatóval együtt 880 oldalt számlál, egyszóval nem afféle könnyű nyári olvasmány, amelyet repülőre is felvihetünk, hisz a túlsúlyveszély kézzelfogható.
Palugyai István
2013. augusztus 10.
Tud/Tech
amerika
Jó duzzasztógát is létezik
A jelenleg Budapesten zajló limnológiai világkongresszus programfüzetének címlapképén hatalmas busák ugrálnak a vízből jó magasra. Mintha forrna a víz körülöttük. S bár valamelyik dokumentumcsatornán láttam már ilyet az egyik észak-amerikai folyón, nem gondoltam volna, hogy ilyen nálunk is megesik.
Palugyai István
2013. augusztus 07.
Tud/Tech
Budapest
Palugyai István: Kié a Vár?
Palugyai István
2013. augusztus 02.
Vélemény
mezőgazdaság
Jobb a GMO-k második hulláma
Európa egyre inkább teret veszít az egyre éleződő élelmiszer-termelési versenyben, ha nem változtat a genetikailag módosított szervezetekkel kapcsolatos szabályozásán. Ez az egyik üzenete az Európai Tudományos Akadémiák tudományos tanácsadó testülete (EASAC) által közelmúltban készült jelentésének, melyet a testület tagjai nemrég a brüsszeli illetékeseknek is bemutattak.
Palugyai István
2013. július 16.
Tud/Tech
Hétvége
Bomlasztó technika?
Moratóriumot szeretne elérni a harci robotok fejlesztésére egy ENSZ-javaslat, mert e gépek emberi közbeavatkozás nélkül képesek gyilkolni. Hol a robotika három Asimov-féle törvénye? Egy washingtoni konferencia nemrég azokkal a gyorsan fejlődő technológiákkal foglalkozott, amelyek nemcsak bomlasztják, hanem szinte szétrobbantják megszokott világunkat.
Palugyai István
2013. július 14.
Tud/Tech
Hétvége
A hidegháború villamosa
Lassan vonulunk egy kötelet fogva Helsinki belvárosában, miközben angol és orosz parancsszavak pattognak, melyeket a minket kísérő és felvigyázó, régi időket idéző rendőregyenruhás fiúk és lányok harsognak. Igazodj! Ne engedd el a kötelet! Ütemesen lépkedj! A járókelők csodálkoznak a színes tömeg láttán, hiszen a tudományosújságíró-világkongresszus résztvevői valóban a földgolyó minden részéről érkeztek, hogy most megtapasztalják a sokak számára minden bizonnyal szokatlan bánásmódot. A „hidegháborús villamoshoz” tartunk.
Palugyai István
2013. július 07.
Külföld
24
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól