hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“genetika”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
tudomány
El a kezekkel a génjeimtől!
Féltve őrzött titkaink közé lassan saját genetikai térképünket is besorolhatjuk. A génadatbázis - amellett, hogy értékes információt ad várható betegségeinkről - könnyen ellenünk fordított fegyverré is válhat.
2009. július 07.
Tud/Tech
tudomány
Dzsájv a klónlaborban
Körbekutatta a világot, de mindig visszatért. Itthon ő alkotta meg az első klónozott egeret, majd az első klónnyulat is. Ahogy lenni szokott, Dinnyés András sem próféta saját hazájában.
Ötvös Zoltán
2009. május 14.
Tud/Tech
egészség
Génhiba a méhben
"Dream Makers", vagyis "Álomcsinálók" - ma már dr. Maródi László is közéjük tartozik. Ebben a nemzetközi elismerésben részesült ugyanis a debreceni gyermekimmunológus, aki munkatársaival magyar és más 15 közép- és kelet-európai ország immunhiánnyal született gyerekeinél segít felismerni és gyógyítani a ma még sokszor végzetes betegségét.
2009. május 05.
Tud/Tech
kutatás
Gén-etika
A megtermékenyített petesejt beültetés előtti genetikai vizsgálata során számos betegséget ki lehet szűrni. Az eljárás segítségével hamarosan akár a gyerek szemének színét is megválaszthatjuk.
2009. február 19.
Külföld
metazin
Génkezelés a szegények szolgálatában?
A génmódosítás ma nem képes enyhíteni a szegény országok élelmiszerhiányán. De ha a génmódosító cégek leszállnak a magas lóról, akár állami támogatással is kutathatnák a megoldást.
2008. augusztus 27.
Archívum
genetika
Olaszok és finnek az európai géntérkép két végén
Amikor a Ferrari szurkolói kissé fagyosan viszonyulnak a csapat finn Forma-1-es pilótájához, Kimi Raikkönnenhez, arra egyetlen - sovány - magyarázat azért akad. Olaszország és Finnország ugyanis Európa genetikai térképének két ellentétes pontján fekszik. A Manfred Kayser holland genetikus vezetésével készült modellt a Current Biology című folyóiratban közölték.
2008. augusztus 14.
Archívum
génpiszka
Egyhangú génadatvédelem a parlamentben
Politikai egység a humángenetika biztonsága mellett: a parlament hétfőn egyhangúlag támogatta az erről szóló törvényt. Jogvédők és több politikus további biztosítékokat kér, de a szabályozást mindenki mérföldkőnek tekinti.
2008. május 07.
Archívum
metazin
A klónok lázadása?
A génmásolással kapcsolatban a filozófusokat elsősorban az a kérdés érdekli, hogy szabad-e embert klónozni. De vajon szabad-e az állatok génjeit úgy manipulálni, hogy emberi értelemmel rendelkezzenek?
2008. április 24.
Archívum
Horvátország
Rejtélyes "dalmát" géneket fedezett fel egy spliti tudós
Mlejti bőrbaj, visi köszvény - Igor Ruda hétéves kutatással bizonyította, hogy jól felismerhető és elkülöníthető gének felelősek a világtól elzárt horvát szigeteken létező, feltűnően gyakori betegségekért.
Féderer Ágnes
2008. április 22.
Utazás
tudomány
Sikertörténet - hepiend nélkül
Több mint húsz esztendeje annak, hogy a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) genetikai intézetében Hadlaczky Gyula és munkatársai - egy hipotézis alapján - nagyszabású kutatómunkához láttak. Föltételezték, hogy ha alacsonyabb rendű szervezetekben, élesztőben már állítottak elő mesterséges kromoszómát, miért ne lehetne állati, vagy akár emberi kromoszómát is gyártani művi úton.
2008. február 17.
Archívum
Kína
Megrajzolták a kínai emberek géntérképét - jöhetnek a pandák
Kínai tudósok feltérképezték az első teljes kínai génállományt, a genetikusok figyelme ezután a nemzeti kincsnek számító óriáspandák felé fordul.
2007. október 16.
Archívum
metazin
Abortusz igen, bébifusi nem?
Az abortuszpárti mozgalom rosszul járhat, ha nem változtat jogi érvelésén. Ha továbbra is a nők önrendelkezési jogára hivatkozik, könnyen egy kalap alá vonhatják a géntechnológiával. Márpedig az utóbbit előbb-utóbb korlátok közé fogják szorítani.
2007. szeptember 27.
Archívum
genetika
Elvesztettük uráli génjeinket
A Kárpát-medence lakossága a X-XI. században genetikailag heterogén volt, egyes genetikai vizsgálatok a honfoglalók ázsiai eredetét is alátámasztják.
Ötvös Zoltán
2007. szeptember 26.
Archívum
genetika
Kire ütött a gyerek?
Kiköpött az apja! Pont olyan kék a szeme, és még a haja is ugyanúgy göndörödik - hangoztatja meggyőződéssel a mama, és a büszke családfő ott olvad el a szemünk, na meg újszülöttje kék szeme láttára. Én nem látok semmit. Szép kislány valóban, de nem fedezem fel benne a kopaszodó, borostás férfiú semelyik jellegzetes vonását újszülött utódjában.
2007. augusztus 12.
Archívum
genetika
Skizofrén egér
2007. július 31.
Archívum
tudomány
Tejivás nyolcezer éve
Európában élő nem is olyan távoli őseink még "nemrégiben" is képtelenek voltak megemészteni a tejet - állítják brit és német tudósok kutatási eredményeikre hivatkozva. Mára azonban az észak-európaiak 90 százaléka gond nélkül élvezheti a tejivást, miközben a világ felnőtt népességének 70 százaléka ma sem képes megemészteni a tejet.
Juhari Zsuzsanna
2007. március 25.
Archívum
tudomány
Szelídítő gének
Ha sikerül megtalálni a gént, amely megszelídíti az eredendően vad viselkedésű állatokat, számos új házi kedvenccel barátkozhatunk, sőt az ember szociális viselkedéséről is többet tudunk meg. A közel fél évszázada indult novoszibirszki kísérletekben a róka, majd a patkány a háziasítás lassú folyamatát kikerülve a kutyához hasonlóan emberbaráttá vált.
2007. február 11.
Archívum
tudomány
Embrió tehénből és emberből
Hibrid embriók előállítását tervezi két angol kutatócsoport, ám az ötlet heves ellenállást váltott ki a szigetországban. Joggal, hiszen az embrió emberi és állati sejtek kombinációjából születne.
Ötvös Zoltán
2007. január 06.
Archívum
Nobel-díj
Nobel-díj a gének "kapcsolójának" megismeréséért
"Óriási jelentőségű felfedezésről van szó, amely az őssejt-kutatástól, a betegségek működési mechanizmusának megismerésén át a biotechnológiáig mindenütt hasznosítható a gyakorlatban" - kommentálta az MTI-nek Dr. Falus András akadémikus, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója Roger D. Kornberg amerikai tudós kémiai Nobel-díját.
2006. október 04.
Archívum
génpiszka
Génfrontok az élelemháborúban
A géntechnológiát joggal nevezik a XXI. század tudományának. De háború is zajlik ezen a mezőn. A két oldal katonái között Európában inkább állóháborúra emlékeztet a front, miközben a világ más részein már eldőlni látszik a küzdelem.
2006. július 28.
Archívum
7
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól