hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“csillagászat”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
„A Szaturnusz nincs egyedül”
A napokban újabb hét évvel meghosszabbított küldetésű Cassini űrszonda feladata a Szaturnusz, a bolygó gyűrűjének és holdrendszerének részletes vizsgálata. A közeli mérések és felvételek segítségével alapvetően változott meg a gyűrűről alkotott képünk, s kiderült, az állandó átalakulásban van.
2010. február 13.
Tud/Tech
tudomány
Kordos László igazi csillag
Az északi égbolt egyik csillagképe a Cassiopeia. A meganynyi csillagból álló halmaz egyike tegnaptól az egyik legkiválóbb hazai ismeretterjesztő, Kordos László nevét viseli.
2010. február 11.
Tud/Tech
tudomány
Startra kész a Nap-távcső
Egy Atlas–5 hordozórakéta segítségével új amerikai űrteleszkópot állítanak Föld körüli pályára. Az űreszköz a Napot és a naptevékenység Földre gyakorolt hatását vizsgálja majd.
2010. február 11.
Tud/Tech
Hétvége
Föld típusú exobolygók nyomában
Földi és űrteleszkópok garmadája kémleli már az égboltot idegen csillagok körül keringő bolygók után kutatva. Az exobolygók „szent Grálját” egy Földhöz hasonló tömegű, oxigénben gazdag légkörrel rendelkező bolygó jelentené. A cél elérésére talán már nem kell sokat várnunk. A rendkívül érzékeny Kepler-űrtávcső segítségével mindenesetre hamarosan találhatunk ilyen bolygókat – hangzott el az Amerikai Asztronómiai Társaság gyűlésén.
2010. január 16.
Tud/Tech
tudomány
Kisbolygó Föld-közelben
Két napja a Föld mellett alig 130 ezer kilométerre – harmad Föld–Hold-távolságnyira – zúgott el egy objektum.
Ötvös Zoltán
2010. január 15.
Tud/Tech
csillagászat
Éppen szilveszterre esik a hónap második teleholdja
Átlagosan 2,7 évente fordul elő, hogy egy hónapban kétszer van telihold, de az, hogy a második telihold - mint idén is - szilveszter éjjelére esik csak 19 évente következik be.
Angyal Gábor
2009. december 30.
Mozaik
tudomány
Lefényképezett csillagbölcső
Szenzációs felvételsorozatot tett közzé karácsony előtt a NASA/ESA Hubble-űrteleszkópcsoport az Orion-köd fiatal csillagairól.
2009. december 17.
Tud/Tech
tudomány
Élet-nyom a Marson
Amerikai hírforrások szerint szenzációs bejelentésre készül a NASA: egy - feltehetően a Marsról származó - meteoritban olyan mikrobaktérium-fosszíliákat találták, amelyek az egykor volt marsi élet egyértelmű bizonyítékai lehetnek.
Hargitai Miklós
2009. november 28.
Tud/Tech
tudomány
Kimérték a téridő görbülését
Az egyik legpontosabb mérést végezték el a Nap tömege által a téridőben okozott görbület mértékére, újabb igazolását adva Einstein jóslatára. A mérést az Európánál jóval nagyobb területet lefedő VLBA (Very Long Baseline Array) rádióantenna-rendszerrel Sergei Kopeikin (University of Missouri) és kollégái végezték.
Ötvös Zoltán
2009. szeptember 10.
Tud/Tech
tudomány
Hamlet és a szupernóva
Távcsőkiállításra mentem, ehelyett irodalmi, művészettörténeti, csillagászati, űrkutatási bemutatót kaptam a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumban. Megtudtam például, hogy Tarhonyaszárító, másutt Ruhaszárító csillagnak hívták a Napot, a Holdat Isten kalácsának, a Szaturnuszt Székelyek csillagának, Shakespeare pedig szupernóva robbanásáról írt a Hamletben.
Ötvös Zoltán
2009. szeptember 07.
Kultúra
kiállítás
Égből kapott pillanatok
A tudós azt reméli: a Mai Manó Ház nemrég nyílt Űrlenyomat című csillagfénykép-kiállítása közelebb hozhatja a műfajt a nagyközönséghez, s emelheti a csillagászat ázsióját. Tekintve, hogy 2009 a csillagászat nemzetközi éve, ez nem is volna olyan nagy baj.
Csider István Zoltán
2009. augusztus 17.
Kultúra
tudomány
Féljünk-e a Földön kívüli idegenektől?
Egyetlen dolgot tudunk az idegenekről, ha egyáltalán léteznek: nagyon-nagyon messze vannak. A katonai radarok és a televíziók jelei évtizedek alatt már messzire eljutottak. Ha figyelnek, akkor már tudják, merre vagyunk - érvel a földön kívüli élet utáni kutatások veszélytelensége mellett Paul Davies, a világ egyik legismertebb csillagásza.
Ötvös Zoltán
2009. augusztus 12.
Tud/Tech
tudomány
Föld típusú bolygókat keres a Kepler
Próbamérések igazolták a néhány hónapja felbocsátott Kepler-űrtávcső működőképességét. A tudósok azt remélik, hogy segítségével több Föld típusú bolygót fedezhetnek fel. A Kepler feladata mintegy százezer csillag folyamatos monitorozása.
2009. augusztus 08.
Tud/Tech
tudomány
Bolygóleső óriástávcső
Négyszáz évvel azután, hogy a modern csillagászat megalapozója, Galileo Galilei távcsövének segítségével felfedezte a Jupiter négy holdját, majd a Hold hegyeit, tegnap a spanyolországi Kanári-szigeteken felavatták a világ legnagyobb tükörteleszkópját. A 10,4 méter átmérőjű tükör felülete mintegy 6 négyzetméterrel haladja meg az eddigi csúcstartó, a 10 méteres Keck-tükrök felületét. Maga a tükör 36 darab hatszögletű részből áll. A négyszáz tonnás tükörteleszkópot - ebből a tükör 18 tonna - tíz éve kezdték építeni, és 130 millió euróba került. A teleszkóp 2400 méter magasan, a Roque de los Muchachos-hegy csúcsán vizslatja az égbolt titkait.
Ötvös Zoltán
2009. július 25.
Mozaik
tudomány
Itt az évszázad napfogyatkozása
Igazi csillagászati szenzáció előtt áll a világ: holnap hajnalban lesz az évszázad leghosszabb teljes napfogyatkozása. A 6 perc 39 másodpercig tartó jelenséget – amelynek Fred Espenak amerikai asztrofizikus a Szörny nevet adta – a legjobban Ázsiából lehet majd szemügyre venni, hazánkból sajnos nem lesz látható.
2009. július 22.
Tud/Tech
tudomány
Új ablak nyílik az univerzumra
Ha elmegyünk egy bemutató csillagvizsgálóba, akkor az általában 15-20 cm átmérőjű lencsés vagy tükrös távcsővel fantasztikus élményben lehet részünk: ködöket, galaxisokat, kettős csillagokat figyelhetünk meg, feltűnnek a Hold felszínének és a bolygók légkörének részletei. Napjainkban a csillagászok már 8-10 méter átmérőjű tükrös teleszkópokkal kémlelik a minket körülvevő Világegyetemet.
2009. július 11.
Tud/Tech
tudomány
Egyre több víz a Marson
Amikor az első űrszondák meglátogatták a Marsot, úgy tűnt, a Mars fagyos és kietlen, víz, kiváltképp élet jelenléte pedig szinte elképzelhetetlen. Napjainkra ez az elgondolás megváltozott, a kutatócsoportok egymással versengve jelentik be újabb és újabb bizonyítékaikat a marsi víz létezésére. Már csak az élet felfedezése várat magára.
2009. június 27.
Tud/Tech
tudomány
Víz a Szaturnusz-holdon?
Az eddigi legvilágosabb bizonyítékot találták német csillagászok óceán jelenlétére a Szaturnusz egyik holdja, az Enceladus jéggel borított felszíne alatt. A felfedezés ismét felélénkíti a Földön kívüli élet lehetségességéről folyó tudományos vitákat.
2009. június 26.
Tud/Tech
tudomány
Miért távolodunk a Naptól?
Eddig még nem sikerült egyértelműen megmagyarázni, miért kerül évről évre meszszebb a Föld a Naptól. Egy japán kutatócsoport most egy újabb lehetőséget vetett fel: úgy vélik, a távolodásban ugyanolyan folyamatok játszanak szerepet, mint amelyek a Föld árapályjelenségeit okozzák.
2009. június 15.
Tud/Tech
tudomány
A szeptemberi aszteroida nem veszélyes
Néhány napja a Föld pályáját keresztező aszteroidát fedeztek fel svájci csillagászok. Az objektum átmérője 800 méter, és várhatóan szeptemberben 67 millió kilométerre halad majd el a Föld mellett. A felfedezést a Nemzetközi Csillagászati Unió is megerősítette. Az egyelőre a 2009 KL2 nevet viselő aszteroida az úgynevezett földközeli objektumok csoportjába tartozik, vagyis a Nap körüli keringése során keresztezi a Föld pályáját.
Ötvös Zoltán
2009. június 11.
Tud/Tech
13
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól