hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Trencsényi Zoltán”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
Hétvége
A hipnotizált tyúk
A bűvészet és a mágia kezdetben vallási szertartások része volt. A varázslók, a fáraók papjai különféle rítusok segítségével igyekeztek kapcsolatba lépni a szellemekkel vagy az istenekkel annak érdekében, hogy gyógyuljon a beteg, serkenjen a termés. Amint Kelle Botond bűvész (2000-ben, 17 éves korában!) írt bűvészettörténeti könyvében is olvasható: nálunk is a sámán és a táltos tekinthető a modern bűvész ősképének. A középkorban megjelentek aztán a bűvészkedő vásári mutatványosok, vándorkomédiások, akiketkésőbb egy ideig – mivel a mágia és a boszorkányságmegítélése összekeveredett – üldöztek. Később a bűvészet az udvari bolondok és más mulattatók segítségével beköltözött a palotákba, majd a XVIII. század végétől már a mutatványosok is szabadon bűvészkedhettek. Hogy az idő tájt mennyire volt más a bűvészet, mint manapság, arról Kelle Botondot kér dezzük.
Trencsényi Zoltán
2013. június 10.
Archívum
2013-06-07
Fellógatva
Nem tudom, van-e nagyobb dicséret egy művész számára, mint az, hogy alkotásairól jóformán nem lehet írni, mert a szavak unos-untalan kibicsaklanak, elnehezülnek, és rendre kikerülik a lényeget. Kicsiny Balázs művei éppen ilyenek.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
2013. június 07.
Kultúra
kiállítás
Budapesti képes napok
Egy külföldi turista ezekben a hetekben bizonyára azt gondolja, mifelénk a fotográfiát különösen tenyerén hordozza a művészeti világ, merthogy négy igen jelentős kiállítást is megnézhet(ett) Budapesten. Elcsíphette a Sajtófotó 2013 végét, láthatja Helmut Newton munkáit a Szépművészeti Múzeumban, a fotográfia jelenét, aktuális irányait bemutató tárlatot a Magyar Nemzeti Galériában, valamint az idősebb fotósgeneráció krémjének alkotásait a Kogartban.
Trencsényi Zoltán
2013. június 03.
Kultúra
Hétvége
Római-part: Hódok és hódítók
A pihenni vágyóké, a hódoké és főként az evezősöké marad a part, vagy a tehetőseké lesz?
Trencsényi Zoltán
2013. június 02.
Belföld
könyv
Házamat szolgálom!
Robert Otto Walser 1878-ban született Svájcban. Furcsa, helyét nem lelő figura volt. Lakhelyét és állásait gyakorta váltogatta, dolgozott bankban, volt bolti alkalmazott, könyvtáros, de leggyakrabban lakáj, szolgáló, afféle mindenes, közben írt novellákat, regényeket.
Trencsényi Zoltán
2013. június 01.
Kultúra
2013-05-31
Jó szándékú félreértések jegyében
Szemüvegcsere a címedrMáriás Béla kiállításának a Rai eisen Galériában. drMáriás azt mondja: mostanában gyakran cserél szemüveget, de a világ egyiktől sem lesz normálisabb.Ezt próbálta ábrázolni néhány híresség segítségével.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
2013. május 31.
Kultúra
Tibet
Zangla kulcsa
Azon a napon, a Japánban tanuló Irimiás Balázs és ugyancsak ott tanuló kedvese, Olga nagyobb biciklitúrára indult, történetesen a Himalájába. Gondolták, ha már ott vannak, ellátogatnak a ladakhi kis hegyi faluba, Zanglába is, hogy megnézzék, hol élt Kőrösi Csoma Sándor, amikor szavakat gyűjtött a tibeti–angol szótárhoz. Zanglába érve a helybelieket kérdezgették, hogyan lehetne bejutni a romos palotába, megtudták: a királytól kell elkérniük a kulcsot.
Trencsényi Zoltán
2013. május 31.
Mozaik
2013-05-25
Vázákkal fejelgetni!
1996-ban a közönség kissé óvatosan fogadta az első Budapesti Nemzetközi Cirkuszfesztivált. Nem tudjuk, mit gondolt akkor a tisztelt publikum, talán azt, hogy valami avítt szórakoztatási formát igyekeznek a kimúlás előtti utolsó pillanatban lélegeztetőgépre kapcsolni a szervezők. Meg talán azt is gondolta, hogy minek ekkora csinnadratta egy főként gyerekek által kedvelt és nem túl komolyan vehető mulatsághoz.
Trencsényi Zoltán
2013. május 25.
Kultúra
2013-05-24
Csak ínyenceknek!
Bő évtizede nyílt egy bolta Krúdy Gyula utcában, amelyben furcsa régiségeket árultak. A bolt kirakatára a tulajdonosa következő feliratot matricáztatta: „Titokban mindenki gyűjt törpét…” A vevők közül kevesen jöttek rá a megfejtésre: mindenkinek megvannak azok a tárgyai, amelyekhez, megmagyarázhatatlan vonzalom köti őket. Kivált ilyenek a gyűjtemények.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
2013. május 24.
Kultúra
arcok
Ermitázs-szelet
Ari Kupsus Finnországban született. Édesapja súlyemelő volt, édesanyja lovas díjugrató bajnok, őt inkább a zene vonzotta. Különféle hangszereken játszott, végül tizenéves korában a trombitánál kötött ki, de rájött: ő már idős ahhoz, hogy művész váljék belőle. A harmóniát végül a divat területén találta meg. Divattervező akart lenni, de gyatra rajzkészsége miatt nem vették föl a szakiskolába. Szokatlan utat keresett a divat világába. Egy kereskedelmi főiskolára iratkozott be, üzleti menedzser szakra járt, majd huszonnégy évesen Tampere, néhány év múlva pedig Helsinki legnagyobb divatházának lett a vezetője.
Trencsényi Zoltán
2013. május 22.
Mozaik
Hétvége
A cigiző sün mint őspunk
Poós Zoltán író, költő néhány évvel ezelőtt, több kiadást is megért Állami áruház című könyvében mesélt az 1970-es évek kultikus tárgyairól. Azokról a régi dohánytermékekről, édességekről, filléres kacatokról, amelyek többségét a szegények plázájában, a trafikokban árulták egykor, és amelyek a mai ötven-, hatvanévesek gyermekkorának meghatározó tartozékai. A békebeli trafikok javarészt eltűntek, előbb afféle vegyesboltok lettek, a jövőben úgynevezett nemzeti trafikok lesznek, jelentsen is ez bármit. A filléres árucikkek pedig ma már ócskapiacokon vagy gyűjtők polcain porosodnak, esetleg az internet világában kallódnak. Poós Zoltán nemcsak a múlt idők édeskés, ám olykor önmaguknál messzebb mutató tárgykultúrájáról tud sokat, de a trafikok lelkéről is.
Trencsényi Zoltán
2013. május 19.
Belföld
film
Nyikoláj! Midnight party!
Mindketten voltak oroszok, filmszínészek és kiállítások főszereplői. FranklAliona fotóművész és Nick Árpád erőművész beszélget egyebek mellett foggal húzott elefántról, téglákra karcolt üzenetekről és egy háromórás csókról.
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
2013. május 17.
Kultúra
Hétvége
Exponált művek a piacon
Döbbenet. Ezt kopogjuk a gépbe, és most nem azért, mert bizonyos felmérések szerint ha egy cikkben felbukkan ez a szó, azt az írást különösen sokan fogják elolvasni. Azért írjuk, mert tényleg meg vagyunk lepve. Nézzük a világ legdrágább fotóját, és nem értjük, mi végre adtak Andreas Gursky Rhein II című fényképéért a Christie’s aukciósház egyik 2011-es árverésén 4,3 millió dollárt, ami mai árfolyamon csaknem egymilliárd forint.
Trencsényi Zoltán
2013. május 13.
Archívum
arcok
Déli agyáruház
Tessék így maradni, mondta a fogorvos, és a nagymama úgy maradt. Tátott szájjal várt arra, hogy a fogai környékén megszáradjon a gipszminta. Unokája a háttérben színes gipszgolyókkal gurigázott, miközben a fogorvos a szekrény tetejéről levett egy régi hegedűt, és hogy a várakozás perceit elüsse, Bach-partitákat kezdett el játszani.
Trencsényi Zoltán
2013. május 08.
Kultúra
2013-05-06
Szalonok a spiccen
Régen fodrászatnak, autókereskedésnek hívták, ma fodrászszalonnak és autószalonnak. Az ember hajlamos azt hinni, hogy a manapság egyre szaporodó művészeti szalonok esetében is valamiféle elegáns túlzásról van szó, de többnyire nem. A kisközösségi műélvezet régi formája újul meg napjainkban, ismét divat a polgári lét finom eleganciáját idéző művészeti szalonokat nyitni.
Trencsényi Zoltán
2013. május 06.
Kultúra
zene
Néhány csel a gitáron
Irigykedve gondolunk egy húsz évvel korábbi eseményre, amikor valamelyik kicsi, vidéki dzsesszklubban, egy színpad előtt tántorgó, erősen ittas fiatalember két szám között ekképp szólt fel a színpadra az egyik zenésznek: „Figyuzzá, barátom, a buli után mutatok majd egy-két cselt a gitáron!”
Trencsényi Zoltán
2013. május 02.
Kultúra
tudomány
Bonyolítsd az egyszerűt!
A gép forog, az alkotó pihen. Ezt a mondatot karcoljuk elsőként a jegyzetfüzetünkbe. Beleszerettünk ebbe a madáchi gondolatba, de hamar rájövünk, hogy ez esetben semmi értelme, mert a gép bár forog, de itt-ott akadozva, így az alkotó egyáltalán nem pihenhet, mert olykor segítenie kell neki.
Trencsényi Zoltán
2013. április 29.
Tud/Tech
kutatás-fejlesztés
Goldberg-variációk a mérnöki játszóházban
A mérnökök játszóterét harmadszor rendezték meg a fővárosban, hogy gyönyörködhessünk a bonyolultságban.
Trencsényi Zoltán
2013. április 28.
Tud/Tech
zene
A madarakkal fújja
Éppen negyedszázada annak, hogy a Hungaroton kiadásában megjelent egy hanglemez, amely a madárhangok különös természetével foglalkozott. A madárhangok előbb eredeti, majd több lépcsőben lelassított változatban hallhatók rajta. A lassításokból kiderül: amit mi trillának, csicsergésnek hallunk, az hibátlan kvintek, kvartok, olykor népdalszerű, pentaton dallamok sokasága.
Trencsényi Zoltán
2013. április 26.
Mozaik
2013-04-26
Ez nem egy háború!
Nemes Csaba legújabb kiállításának a címe This is not a war. Egyszerű kép vezetibe a kiállítást: osztott képfelület egyik oldalán egy neobarokk épület, a másik oldalán szocializmus idejéndivatos kockaház. Látszólag ellentét feszül közöttük, de mint a cím is óvatosságra int: ez nem egy háború!
TRENCSÉNYI ZOLTÁN
2013. április 26.
Kultúra
15
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól