hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“Juhari Zsuzsanna”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
régészet
A siket fiú beszélni kezdett
Különös könyvecskére bukkantak még 2008-ban egy angliai vidéki kastélyban. A 350 éves bőrkötésű kézikönyv egyike azon legkorábbi példányoknak, amik arra tesznek kísérletet, hogy a siketeket megtanítsák kommunikálni, ezzel bizonyítva azt, hogy a siketség nem jelent beszámíthatatlanságot. A könyvecskét néhány napja mutatták be a londoni Royal Societyben.
Juhari Zsuzsanna
2012. november 16.
Tud/Tech
régészet
Megfejtik Ezer úr nyelvét
A legmodernebb képalkotó eljárás megnyithatja az ablakot az egyik legősibb, eddig néma kultúrára. A világ legrégibb írásrendszere, az úgynevezett proto-elámi több mint 5000 éve őrzi titkait, noha legalább ezer agyagtáblát találtak eddig, amelyre ezen a nyelven írtak szövegeket. Most az Oxford Egyetemen úgy érzik, hogy a megfejtés egy lépésre van.
Juhari Zsuzsanna
2012. november 08.
Tud/Tech
régészet
Caesar jött, látott, és legyőzte a Hungyűrű védőit
A Hungyűrű egy kelta települést vett körbe egykoron. Lakóit azonban csak egy ideig tudta megvédeni. Azt már tudtuk, hogy a Kr. e. I. század közepén néptelenedett el, most sikerült bizonyítani, hogy ki okozta vesztüket: Julius Caesar. A Hungyűrű közelében ugyanis most azonosították a rómaiak katonai táborát, ami a legrégebbi római erőd Németországban.
Juhari Zsuzsanna
2012. október 02.
Tud/Tech
tudomány
Kész az ismeretlen emberfaj géntérképe
Német és amerikai kutatók a 2008-ban a szibériai Gyeniszova-(Denisova)-barlangban megtalált egyik csontdarabkából elkészítették a 30 000–80 000 éve élt (a kort ennél pontosabban egyelőre nem sikerült meghatározni) ismeretlen homofaj géntérképét.
Juhari Zsuzsanna
2012. szeptember 04.
Tud/Tech
amerika
Ezért laknak a csukcsok Amerika helyett Szibériában
Kutatók kiderítették, hogy az amerikai bennszülött lakosság három migrációs hullámmal érkezett Amerikába a Bering-szoroson keresztül és indult lassan dél felé. Ám akadtak, akik visszafordultak.
Juhari Zsuzsanna
2012. augusztus 09.
Tud/Tech
régészet
Megtalálták Mona Lisa csontjait?
Régészek egy csontvázat találtak annak a firenzei kolostornak a padlója alatt, ahol azt feltételezik, hogy Leonardo da Vinci remekművének, a Mona Lisának modellül szolgáló hölgyet eltemették. Kérdés persze, hogy ki volt egyáltalán a modell.
Juhari Zsuzsanna
2012. július 24.
Tud/Tech
régészet
Munkás feküdt a főpap szarkofágjában
A Fatebenefratelli múmiaprogram keretében kiderítették, hogy Akhmim városában az egyiptomi termékenységi istent, Mint szolgáló főpap, bizonyos Ankhpakhered csodálatosan szépen díszített szarkofágjában valójában egy egyszerű munkásember nyugszik.
Juhari Zsuzsanna
2012. június 19.
Tud/Tech
régészet
A megmaradt csontból flőte készült
A délnyugat-németországi Geissenklösterle-barlangban talált ősi hangszerek és műalkotások korának most elvégzett legújabb szénizotópos vizsgálata bebizonyította, hogy ezek az eddig előkerült legkorábbi ilyen leletek Európában. A Journal of Human Evolution című szaklapban közölt tanulmányukban az Oxford és a Tübingeni Egyetem kutatói azt állítják: a mérések alátámasztják, hogy már az Európába legkorábban betelepült mai emberek is muzsikáltak, és műalkotásokat készítettek.
Juhari Zsuzsanna
2012. június 06.
Tud/Tech
régészet
Megoldódott Ötzi halálának titka
Sikerült azonosítani a világ legrégebbi, 5300 éves vörösvértestét az Alpok olaszországi részén talált fagyott múmiában, Ötziben. Ez megoldja halála rejtélyét is.
Juhari Zsuzsanna
2012. május 03.
Tud/Tech
régészet
Már egymillió éve használták a tüzet
Növényi hamu és megszenesedett csontok bizonyítják, hogy távoli őseink már egymillió évvel ezelőtt használták a tüzet céljaiknak megfelelően. Kanadai kutatók a dél-afrikai Wonderwerk-barlangból előkerült leletek elemzésekor jutottak erre a felfedezésre. Márpedig a tűz ellenőrzött felhasználása fordulópont volt az emberré válás történetében.
Juhari Zsuzsanna
2012. április 18.
Tud/Tech
tudomány
A Gímszarvas-barlang Népének titka
Különös csontmaradványokat találtak kínai barlangokban, amelyek feltehetően egy eddig ismeretlen emberféléhez tartoznak, és a modern ember, valamint az archaikus emberfélék különös antropológiai elegyét jelentik. Ugyanakkor a csontok „mindössze” 11 000–14 500 évesek. Vagyis az ismeretlen emberféle fajunk, a modern ember mellett élt még akkor is, amikor az már a mezőgazdálkodás ismeretét fedezte fel. Ez pedig átírhatja az emberré válás történelmét.
Juhari Zsuzsanna
2012. március 26.
Tud/Tech
régészet
A legrégebbi keresztény lelet
Jeruzsálemben egy I. századi sírba leeresztett robotkamerák zsidó csontládákat fotóztak le. Az úgynevezett osszáriumok egyikén görög nyelvű felirat olvasható, egy másikon pedig egyedülálló kép látható, amelyet a kutatók Jónás-ábrázolásként azonosítottak.
Juhari Zsuzsanna
2012. március 06.
Tud/Tech
régészet
Szobor a Nagy Isten Teraszán
Állatmúmiákat, emberi maradványokat és egy különös faszobrot találtak kanadai régészek Egyiptomban az úgynevezett Nagy Isten Teraszán. A szobor Hatsepszut fáraónőt mintázhatja, aki 3500 éve irányította Egyiptomot. Őt jellemzően férfiként ábrázolták, így is hangsúlyozva jogosultságát a trónra, de ez esetben nőként látjuk viszont a királynőt.
Juhari Zsuzsanna
2012. február 28.
Tud/Tech
régészet
Neander-völgyi művész fókarajza
Az eddigi valaha előkerült legkorábbi barlangi rajzokat fedezték fel spanyol kutatók. Még nagyobb szenzáció, hogy a Neander-völgyi ember festette őket, vagyis ezek az első olyan megtalált képek, amelyeket „unokatestvérünk” alkotott.
Juhari Zsuzsanna
2012. február 22.
Tud/Tech
régészet
Sör és szex - már Mezopotámiában is ezzel vicceltek
Durva viccek, a sör, a szex és a politikusok becsmérlése az élet része volt 3500 éve Mezopotámiában. Ez derül ki egy a mai Irak területén talált i. e. 1500 körül írt agyagtábla szövegéből, amelyet találós kérdések formájában fogalmaztak meg, és amelynek fordítását most fejezték be.
Juhari Zsuzsanna
2012. február 08.
Tud/Tech
régészet
Énekesnő-múmia a Királyok völgyéből
Egy egyiptomi–svájci kutatócsoport egy 1100 éve eltemetett énekesnő sírjára bukkant Luxor közelében, a híres Királyok völgyében.
Juhari Zsuzsanna
2012. január 23.
Tud/Tech
régészet
Egykorú ábrázolást találtak Bábel tornyáról
Kutatók szerint a Bibliában is említett Bábel tornyának képét karcolták egy fekete kőlapba, felirata szerint valamikor Kr. e. 604 és Kr. e. 562 között. A követ máris elnevezték Bábel tornya-sztélének.
Juhari Zsuzsanna
2012. január 19.
Tud/Tech
régészet
Ősi ékszer egy dombóvári ház alól
Vaskori csónakfibulát ajándékozott egy magát megnevezni nem kívánó személy 2011 karácsonyának előestéjén a Dombóvári Helytörténeti Múzeumnak. A ruhát összekapcsoló díszes tű az ajándékozó családi házának felújítása során évtizedekkel ezelőtt került elő több más tárggyal együtt.
Juhari Zsuzsanna
2012. január 11.
Tud/Tech
régészet
Ismeretlen királyt talált egy fémkereső
Egy angol amatőr fémkeresőjével olyan ezüst kincsleletet talált egy ólomkazettában, amely eddig ismeretlen viking király létezéséről szolgáltat egyértelmű bizonyítékot.
Juhari Zsuzsanna
2011. december 27.
Tud/Tech
régészet
A legészakibb Földanya
Franciaországban rendkívül ritka, neolitikus „Földanya” szobrocskát találtak.
Juhari Zsuzsanna
2011. december 19.
Tud/Tech
2
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól