hirdetés
Legolvasottabb
Rovatok
Címlap
Belföld
Vélemény
Gazdaság
Külföld
Videó
Sport
Kultúra
Mozaik
Tud/Tech
Autó
Friss hírek
Galéria
Nolblog
Adatvédelem
Impresszum
Hírmátrix
“orvostudomány”
További friss hírek
Videók
Szilágyi Áron: Nélkülük nem sikerült volna - 10 éves a MOL Új Európa Alapítványa (X)
„Vannak ennél fontosabb dolgok is” - az ország legnagyobb szavazókörében jártunk
Videó a Teréz körúti robbantóról
Szögek borítják a Teréz körutat egy nappal a robbanás után
Koncz Zsuzsa új lemeze felér az elmúlt évek tüntetéseivel
„Megnyugtat, hogy nem lettünk mindannyian zombik” - megnyílt a 16. ARC
Így ebrudaltak ki otthonából egy újabb devizahiteles családot
Még több videó
genetika
Megszületett az első 'életmentő testvér'
Bejelentették az első "életmentő testvér" világra jöttét hétfőn Franciaországban: a babát embrionális állapotban olyan genetikai jegyek alapján választották ki lombikbébi programban történő beültetésre, hogy megmenthesse végzetes örökletes betegséggel született testvérét.
2011. február 08.
Mozaik
egészség
Rákgyógyszer a bénulás ellen
Rettenetes tragédia, amikor gerincsérülés következtében valaki tolószékbe kényszerül. A kutatók a gyógyítás lehetőségét nemcsak a divatos és valóban sokat ígérő őssejtkísérletektől, hanem egy eredetileg rákkezelésre használt gyógyszertől és egy speciális antitesttől is várják.
2011. február 03.
Tud/Tech
egészség
Inni csak nyugodtan, szépen
Nem mindegy, hogy hogyan osztod be ugyanazt az alkoholmennyiséget: amennyiben a hét minden napjára egyenletesen „teríted” és nem a hétvégén nyakalod be mind, akkora felére csökken annak esélye, hogy infarktust kapsz. Persze csak ha valóban mértékletesen, azaz keveset iszol.
2011. február 02.
Tud/Tech
tudomány
'Szédületes' eredmény
„Doktor úr, hónapok óta szédülök, de hetven felett talán ez természetes” – hangzik el gyakorta a szédülés-szakambulancián. A panaszok között említik az egész napos bizonytalanságot, azt, hogy előrehajolva, vagy az ágyban hanyatt dőlve erősen forog az emberrel a világ. A gyakori probléma általában könnyen kezelhető.
Ötvös Zoltán
2011. január 31.
Tud/Tech
tudomány
A koleszterin a rák építőanyaga?
Az a logikus feltételezés, hogy a vér koleszterinkoncentrációját növelő zsírban gazdag étrend ténylegesen hajalmosít a rák kialakulására, mostanáig nem igazolódott, a humán megfigyelések adatai ellentmondásosak. Ez késztette Philippe Frankot, a philadelphiai Thomas Jefferson Egyetem kutató professzorát arra, hogy a táplálkozás és a daganatképződés összefüggését állatkísérletben vizsgálja meg.
2011. január 27.
Tud/Tech
Hétvége
Komoly gondokat okozhat a gravitáció hiánya
A súlytalanság emberre gyakorolt káros hatásaival már az első emberes űrrepülés előtt elkezdtek foglalkozni a szakemberek. Azóta ezeket a hatásokat megtanultuk késleltetni, védekezni azonban nem tudunk ellenük.
2011. január 23.
Tud/Tech
egészségügy
Ügyes szemre valók
Egy csepp vér az ujjbegyből, napjában többször is – ez az ára ma az igazán jó vércukorszint-kontrollálásnak egy cukorbeteg számára. Holnap elég lesz feltenni hozzá a kontaktlencsét.
2011. január 21.
Tud/Tech
tudomány
Maradjunk a vörösbornál!
Nem zárható ki, hogy gyógyszerként is meghosszabbítja majd az életet, de nem az és nem úgy, ahogy sokan vélték a vörösborban és az étcsokiban található resveratrollal kapcsolatban. Egyelőre zavaros a kép, de azt senki nem vonja kétségbe, hogy a napi egy pohár vörösbor jót tesz.
2011. január 19.
Tud/Tech
egészség
Oltással a kokainfüggés ellen
A kokainizmus elleni újabb oltással álltak elő amerikai kutatók, akik szerint hasonló oltóanyag kidolgozásával akár a nikotin- és a heroinfüggőség is megszüntethető. Az addiktológus szerint az immunrendszerbe való túlzott beavatkozás veszéllyel járhat.
Ötvös Zoltán
2011. január 18.
Tud/Tech
tudomány
Világelső magyar femtolézeres szemműtét
A világon elsőként Magyarországon, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikáján alkalmaztak egy új femtolézeres hályogsebészeti eljárást. Háromszáz betegen segített eddig ez a szupereszköz.
Ötvös Zoltán
2011. január 17.
Tud/Tech
egészség
Egymással versengő agyterületek
Nem meglepetés, hogy a kreativitás „székhelye” a jobb agyfélteke. Az viszont igen, hogy a bal agyféltekében elhelyezkedő nyelvi központokkal versengésre kényszerül.
2011. január 11.
Tud/Tech
egészség
Belső fotók a szülésről
Még december közepén először sikerült szülést „belülről” megszemlélni, és nyomon követni – MRI, azaz mágneses magrezonancia képalkotás segítségével. Az így nyert információkkal tovább csökkenthető az élet első, egyben legnehezebb szakaszának – a világra jövetelnek a kockázata.
2011. január 05.
Tud/Tech
egészség
A stressz akár öröklődhet is: nem indulunk tiszta lappal
Egyes környezeti tényezők módosíthatják génjeink aktivitását, ráadásul a megváltozott génműködés több generáción át öröklődhet is. Ez a korábban elutasított lehetőség derül ki a New Scientist egyik év végi számában közölt legújabb kutatási eredményekből.
2011. január 03.
Tud/Tech
kiállítás
Szabadságharc lyukas fejjel
Szokatlan enteriőr fogad a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban: a kiállítótér főhelyén egy mellszobor - de a bejáratnak háttal. A sebesült Görgei című tárlat fókuszában ugyanis a sokak szerint áruló szabadságharcos, Görgei Artúr koponyasérülése áll: egy repeszgránát 12 centis lyukat ütött a fején.
2010. december 22.
Kultúra
egészség
Mégis lassú a rejtőzködő gyilkos
A hasnyálmirigyrák a korábbi elképzelésekkel ellentétben eleinte nem agresszív ráktípus. Nagyon lassan fejlődik, átlagosan 21 év telik el az első mutációk megjelenésétől a beteg haláláig. Ez reményt adhat a korai diagnosztizálásra, és megnövelheti a gyógyulási esélyt. A Nature-ben megjelent közlemények jelentős kutatásokról szólnak, melyek egyikében egy magyar fizikus is részt vett.
2010. december 09.
Tud/Tech
tudomány
Máshol aktív a dadogók agya
A dadogás sokak életét megkeserítő beszédhiba. Gyógyítani nem tudjuk még, okát sem ismerjük, azt sem értjük, sok gyermekkori dadogás mitől szűnik meg.
2010. december 08.
Tud/Tech
egészség
Új mesterséges szívbillentyűelem
A szívben lévő háromhegyű billentyű tágulatának sebészi kezelésére készítettek különleges gyűrűt, melyből az elsőt a feltaláló, David H. Adams ültette be sikeresen. Az új szívsebészeti eszköz olyan betegek kezelését teszi lehetővé, akiken az eddigi módszerekkel alig lehetett segíteni - írja Matos Lajos kardiológus, az MTI szakértője.
Hajba Ferenc
2010. november 28.
Belföld
tudomány
Csontpótlás titánhabbal
Nagyon durva csonttöréseknél áthidaló- vagy rögzítőelemként szövetbarát fémet, többnyire titánötvözetet építenek be a vázrendszerbe. A német Fraunhofer Intézet anyagtudományi szakemberei újabban titánhabot javasolnak erre a célra, mert több szempontból is kedvezőbb, mint a tömör fém.
2010. november 25.
Tud/Tech
egészség
De mi van a placebóban?
Valamirevaló gyógyszervizsgálat nincs placebós betegcsoport nélkül. Az önkéntesek itt hatástalan szert kapnak, a próbára szánt gyógyszert velük kell összehasonlítani. Csakhogy mit is tartalmaz a „közömbös” placebo valójában, azt csak a legritkább esetben lehet tudni.
2010. november 23.
Tud/Tech
egészség
A villanyfény serkenti az elhízást
Mitől hízunk? Nos, ezt általában tudjuk: a kalóriadús ételektől, attól, hogy étkeink között arányaiban egyre kevesebb a nyerszöldség, gyümölcs, a mozgáshiánytól és a streszsztől. De, hogy a fényviszonyok is befolyásolják súlygyarapodásunkat? Nos, ezt eddig csak sejtettük.
2010. november 22.
Mozaik
16
hirdetés
Top cikkek
hirdetés
NOL Piactér
TOP 50 megfizethető étterem
1290 Ft
Sportfogadás + Nemzeti Sport
11970 Ft
Manager Magazin előfizetés
9800 Ft
Auto-Motor előfizetés
590 Ft-tól